Zavrieť

Porady

doprovod k lekárovi

Zamestnavatel my nechce preplatiť doprovod k lekárovi pokial nemám na listku napísane meno osoby ktorú doprevádzam,rodné čislo,dôvod a či to bolo nutné.neviem či ma na to právo už len kvôli osobním údajom toho ktorého doprevádzam.Zamestnavatel my to neuzná.je to niekde napísane v nejakom zákone?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    myslím,že toto neuvádza žiaden zákon. Nárok na doprovod máš 7 dní za rok. Pokiaľ si toto neprekročil, zamestnávateľ je povinný zo zákona / § 141 pís.c ods.1 Zák.práce/ ti doprovod preplatiť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    peter2706 Pozri príspevok
    Zamestnavatel my nechce preplatiť doprovod k lekárovi pokial nemám na listku napísane meno osoby ktorú doprevádzam,rodné čislo,dôvod a či to bolo nutné.neviem či ma na to právo už len kvôli osobním údajom toho ktorého doprevádzam.Zamestnavatel my to neuzná.je to niekde napísane v nejakom zákone?
    Áno, zamestnáv. má pravdu, meno a údaje o osobe, ktorú sprevádzaš, musíš mať uvedenú, ako ináč vie posúdiť či je to sprevádzanie v zmysle § 141 ZP?

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    Môžeš napísať v ktorom zákone sa uvádza, že na potvrdení o doprovode musía byť napísané údaje ako je rodné číslo? Ja som sa s tým nikde nestretla. Nerada by som informovala zle.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Ivana 1511 Pozri príspevok
    Môžeš napísať v ktorom zákone sa uvádza, že na potvrdení o doprovode musía byť napísané údaje ako je rodné číslo? Ja som sa s tým nikde nestretla. Nerada by som informovala zle.
    Zákonník práce § 141 ods. 2 písm.c

    c) sprevádzanie
    1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    To znamená, že musí byť jasné, že je to rod. príslušník a to sprevádzanie bolo nutné.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ivana 1511 Pozri príspevok
    Môžeš napísať v ktorom zákone sa uvádza, že na potvrdení o doprovode musía byť napísané údaje ako je rodné číslo? Ja som sa s tým nikde nestretla. Nerada by som informovala zle.
    § 141, vyššie uvedeného ZP
    vc) sprevádzanie
    1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
    Nie je tam síe uvedené, že tieto údaje tam majú byť, ale ako inak preukážeš osobu, ktorú si sprevádzala, napr. aj pri doklade o PN sú spomínané údaje o osobe uvedené. Je to štandardný postup.
    Zuzanka_ba ak by sme to dotiahli ad absurdum, tak z rodného čísla alebo spoločnej adresy nepreukážem, že dotyčný je môj rodinný príslušník - na to potrebujem sobášny list, rodný list atď preukazujúci náš príbuzenský vzťah.

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    Aj tak nesúhlasím s tým, že na potvrdení musí byť uvedené aj rodné číslo. Myslím, že stačí ak je napísané meno a priezvisko doprevádzaného. Niečo iné je PN / tam sa vyžaduje meno a rodné číslo chorého a dokonca aj adresa/ a niečo iné je doprovod./ vystavuje sa zväčša na tlačive priepustky, alebo lekár dá obyčajný lístoček/. A potom mzdárka nie je povinná skúmať či si doprevádzal dieťa alebo manželku prípadne rodiča. Ak sa zmestíš do 7 dní, na ktoré máš nárok nie je čo riešiť. Máš na to nárok. Je povinná sledovať len aby si neprekročil 7 dní.

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Aby som neotvárala novú tému spýtam sa aj tu.

    Manžel odvezie svoju manželku do prírodných liečebných kúpeľov. Kúpeľná liečba je v skupine A, čiže manželka bude na PN. Môže manžel zamestnávateľovi doniesť priepusku potvrdenú od lekára z kúpeľov, že doprevádzal manželku na liečbu?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety môže, ale nie je to náhrada platená priemerkou
    Anežob Prečo, lebo kúpele nie sú zdravotné zariadenie ?
    Tweety pozri si §141 ZP
    Katy a R podľa mňa je to sprevádzanie (s náhradou mzdy na nevyhnutný čas) §141 odst2 c 1.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.