Zavrieť

Porady

minimálny vymeriavací základ SZČO

Aký je minimálny vymeriavací základ pre soc. a zdrav. poistenie ak som začala podnikať 15.3.2012. Je to pomerná časť zo sumy 4716 €, počítaná na mesiace alebo dni? Ak je môj príjem za toto obdobie 3762 € a základ dane s pripočítaním odvodou do zdrav. poisťovne cca 55š € vzniká mi povinnosť platiť do SP? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Kala713,
    vytrhla si niečo z kontextu. To čo cituješ sa týka ZP a RZZP . A nie SP a odvodov ... tam platí to čo Ti písala Mila. Teda ak si za rok 2012 nepresiahla sumu príjmov ( tržieb ) 4716 eur tak odvody do SP od 1.7.2013 neplatíš .
    Nepripočítava sa k tomu príjem z dohôd ani zo zamestnania.

    Nepochybuj.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Kala713 Pozri príspevok
    Aký je minimálny vymeriavací základ pre soc. a zdrav. poistenie ak som začala podnikať 15.3.2012. Je to pomerná časť zo sumy 4716 €, počítaná na mesiace alebo dni? Ak je môj príjem za toto obdobie 3762 € a základ dane s pripočítaním odvodou do zdrav. poisťovne cca 55š € vzniká mi povinnosť platiť do SP? Ďakujem za odpoveď.
    nevznikla ti povinnosť platiť ani k 01 07 2012 (ešte si nemala DP) a ani k 01 07 2013 neplatíš poistné povinné do SP
    iba do ZP, min,.VZ mesačný je 393 €, ale Tvoja ZP ti mala do 31 01 2013 zaslať doklad o výške príspevkov na ZP, kt. bude vo výške min. poistného, t.j. 55.02 €/ mesačne.....
    SP pri výpočte povinnosti prispievať na povinné poistenie skúma ročnú výšku príjmov (nie zisku) bez ohľadu na dobu podnikania.....

    Kala713 je offline (nepripojený) Kala713

    Kala713
    Ročnú výšku príjmov z podnikania alebo aj príjmy zo závislej činnosti? V r. 2012 som mala príjmy aj na dohodu.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Kala713 Pozri príspevok
    Ročnú výšku príjmov z podnikania alebo aj príjmy zo závislej činnosti? V r. 2012 som mala príjmy aj na dohodu.
    keĎže SP zisťuje povinnosť pre szčo, tak sa posudzuje iba výlučne príjem podľa § 6

    Kala713 je offline (nepripojený) Kala713

    Kala713
    Na stránke Dashofer som našla:

    Minimálny základ SZČO je stanovený vo výške 50 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca
    v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskejrepubliky za
    kalendárnyrok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu. Minimálny mesačný základ
    v roku 2013 bude teda 393 eur mesačne.
    Minimálny základ SZČO sa kráti za kalendárne dni, počas ktorých sa poistenec nepovažoval
    za SZČO a za dni, kedy je SZČO poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 písm. c), m) a s)zákona
    č. 580/2004Z.z.


    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Kala713 Pozri príspevok
    Na stránke Dashofer som našla:

    Minimálny základ SZČO je stanovený vo výške 50 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca
    v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskejrepubliky za
    kalendárnyrok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu. Minimálny mesačný základ
    v roku 2013 bude teda 393 eur mesačne.
    Minimálny základ SZČO sa kráti za kalendárne dni, počas ktorých sa poistenec nepovažoval
    za SZČO a za dni, kedy je SZČO poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 písm. c), m) a s)zákona
    č. 580/2004Z.z.


    a? čo si chcela svojim príspevkom povedať?/napísať?

    Kala713 je offline (nepripojený) Kala713

    Kala713
    Pomiešala som dve veci dokopy, tú pomernú časť som si pomýlila s výpočtom odvodu . . . vtedy sa použije počet mesiacov podnikania. Ospravedlňujem sa a ďakujem za usmernenie.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Prosím Vás, pre účely RZZP 2012 SZČO:
    Ak je základ dane + zaplatené odvody = cca.7000 EUR, tak VZ pre ZP sa vypočíta pre rok 2012:
    7000/12mesiacov/2,14 ? Nie som si istá tým koeficientom, či pre rok 2012 stále platí daný koeficient.
    Ďakujem

    Ešte by som Vás poprosila, ak SZČO vykáže zisk a má manželku celý rok evidovanú na úrade práce, môže si na ňu uplatniť celú nedzaniteľnú čiastku, ak SZČO vykonával len 10 mesiacov v roku? na uplatnenie NČ na manželku stačí sobášny list a treba aj čestné prehlásenie manželky, že nedosiahla iný príjem?

    Ďakujem

    minimálny vymeriavací základ SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.