Zavrieť

Porady

Odchod do dôchodku

DObrý Deň,
chcela by som sa spýtať na takúto situáciu.
Mama od marca 2010 by mala nastúpiť na riadny dôchodok. Je učiteľka, a toho času sa jej končí funkčné obdobie na poste riaditeľky strednej školy. Uvažuje nad alternatívou, že k 1.7. 2009 by požiadala o predčasný dôchodok, alebo, keďže pre jej aprobáciu by nebol dostatočný počet hodín, zvažuje aj možnosť výpovede zo strany zamestnávateľa z dôvodu prebytočnosti. je pravd, že v tomto prípade by jej nebol krátený dôchodok? (zdá sa mi, že som počula, že ak je to rok a menej pred riadnym dôchodkom, tak sa dôchodok nekráti) takže teraz premýšľame, čo by bolo výhodnejšie.
Ďakujem za vaše názory
VIera
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    viera_j Pozri príspevok
    DObrý Deň,
    chcela by som sa spýtať na takúto situáciu.
    Mama od marca 2010 by mala nastúpiť na riadny dôchodok. Je učiteľka, a toho času sa jej končí funkčné obdobie na poste riaditeľky strednej školy. Uvažuje nad alternatívou, že k 1.7. 2009 by požiadala o predčasný dôchodok, alebo, keďže pre jej aprobáciu by nebol dostatočný počet hodín, zvažuje aj možnosť výpovede zo strany zamestnávateľa z dôvodu prebytočnosti. je pravd, že v tomto prípade by jej nebol krátený dôchodok? (zdá sa mi, že som počula, že ak je to rok a menej pred riadnym dôchodkom, tak sa dôchodok nekráti) takže teraz premýšľame, čo by bolo výhodnejšie.
    Ďakujem za vaše názory
    VIera


    Píšeš o viacerých alternatívach. Môže nastúpiť na predčasný starobný dôchodok aj 1.7.2009, však za každých 30 dní o ktoré skôr nastúpi, sa jej dôchodok skráti o 0,5%, t.j. od 1.7.2009 do 29.2.2010 je 244 dní, t.j. krátenie o 4,5 %.Vtedy dostane, keď jej to SP potvrdí aj odstupné, určite podľa KZ.

    Pokiaľ jej zamestnávateľ dá výpoveď z nadbytočnosti, nevieme ku ktorému dátumu, ale uvažujme že k 31.8.2009, od 1.9.2009 bude nezamestnaná 6 mesiacov, čo je presne do konca februára 2010 a môže ísť do riadneho starobného dôchodku.Dostane minimálne 2 mesačné odstupné, podľa toho, koľko rokov učila, nad 5 rokov 3 mesačné. To však všetko závisí na komunikácii zamestnávateľa a Vašej mamičky.

    Situáciu musíte zvážiť a hlavne komunikovať so zamestnávateľom, ako sa on k tejto záležitosti postaví.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    terezamaria Pozri príspevok
    Píšeš o viacerých alternatívach. Môže nastúpiť na predčasný starobný dôchodok aj 1.7.2009, však za každých 30 dní o ktoré skôr nastúpi, sa jej dôchodok skráti o 0,5%, t.j. od 1.7.2009 do 29.2.2010 je 244 dní, t.j. krátenie o 4,5 %.Vtedy dostane, keď jej to SP potvrdí aj odstupné, určite podľa KZ.

    Pokiaľ jej zamestnávateľ dá výpoveď z nadbytočnosti, nevieme ku ktorému dátumu, ale uvažujme že k 31.8.2009, od 1.9.2009 bude nezamestnaná 6 mesiacov, čo je presne do konca februára 2010 a môže ísť do riadneho starobného dôchodku.Dostane minimálne 2 mesačné odstupné, podľa toho, koľko rokov učila, nad 5 rokov 3 mesačné. To však všetko závisí na komunikácii zamestnávateľa a Vašej mamičky.

    Situáciu musíte zvážiť a hlavne komunikovať so zamestnávateľom, ako sa on k tejto záležitosti postaví.

    Súhlasím s horeuvedeným príspevkom, a naviac ak bola v posledných 4 rokoch poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky, má nárok na podporu v nezamestnanosti v dĺžke 6 mesiacov.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    budem mať v júni 56 rokov a chcem ísť na predčasný dôchodok. Kedy mám nárok? Mám 2 deti, zatiaľ som zamestnaná.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ si sa narodila v roku 1953 a máš dve deti, tak normálny odchod do starobného dôchodku máš vo veku 58 rokov a 9 mesiacov. Z toho si odpočítaj dva roky a podľa toho môžeš požiadať o predčasný SD

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    31Jankal Pozri príspevok
    A kedy je najlepšie o nom požiadať? V decembri alebo na budúci rok?
    Najlepšie je požiadať o dôchodok vtedy, ak dosiahneš dôchodkový vek. Ale ako píšeš, chceš odísť tak či tak do predčasného dôchodku. Nepíšeš, či si zamestnaná a či aj chceš zostať zamestnaná ako predčastný dôchodca.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ešte lepšie je niečo si nadrobiť bez poberania dôchodku, vtedy sa dôchodok prudko zvyšuje a tým aj ďalšie ročné zvyšovanie.
    Pravda, záleží aj na tom, ako dlho ho potom mieniš poberať ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    31Jankal Pozri príspevok
    A kedy je najlepšie o nom požiadať? V decembri alebo na budúci rok?
    Pokial budeš ešte v prac. pomere, je dobré požiadať o dôchodok od 2.1., aby ešte si mala v tom kal. roku nárok na nezd.časť základu dane. Ak by si požiadala o dôchodok v decembri, alebo od 1.1. nárok budeš mať len vo výške rozdielu medzi tvojim dôchodkom a NČZD, aj to nie mesačne vo výplate, ale až pri ročnom zúčtovaní dane.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Keď si sa narodila v júni, tak nárok na prečasný dôchodok Ti vznikne až v marci budúceho roku. Netreba žiadať skôr, ale až dňom, kedy si sa narodila. Ak si sa narodil napríklad 5. júna tak nárok Ti vznikne až 5 marca budúceho roku.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Ale ked to podám v marci budúceho roka tak že vraj im to trvá až 3 mesiace dokedy to schvália, aja chcem ísť na ten dôchodok už v marci budúceho roka a potom to bude už neskoro. Tak kedy je treba najlepšie požiadať? Dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    31Jankal Pozri príspevok
    Ale ked to podám v marci budúceho roka tak že vraj im to trvá až 3 mesiace dokedy to schvália, aja chcem ísť na ten dôchodok už v marci budúceho roka a potom to bude už neskoro. Tak kedy je treba najlepšie požiadať? Dakujem
    Nárok na predčasný dôchodok ti vznikne až v marci, nemôžeš oň žiadať už teraz. Lehota na vybavenie je niekedy aj dlhšia ako 3 mesiace, s tým nič nenarobíš ...

    Ak máš nízky priemerný osobný mzdový bod, predčasný dôchodok ti ani neschvália

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    veronikasad Pozri príspevok
    Pokial budeš ešte v prac. pomere, je dobré požiadať o dôchodok od 2.1., aby ešte si mala v tom kal. roku nárok na nezd.časť základu dane. Ak by si požiadala o dôchodok v decembri, alebo od 1.1. nárok budeš mať len vo výške rozdielu medzi tvojim dôchodkom a NČZD, aj to nie mesačne vo výplate, ale až pri ročnom zúčtovaní dane.
    Ak požiada o dôchodok v decembri, od 1.1. sa jej dôchodk zvýši a každý ďalší rok aj to zvýšenie. Asi je to viac ako ušetrená daň z nezdaniteľnej čiastky. Bude síce (aj v kríze možno) vyššia dôchodková hodnota, ale dobré je to prepočítať.

    A tiež si myslím, že dôchodok bude vyšší ako NČZD, takže ďalšie roky si už nič neodpočíta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.