Zavrieť

Porady

Ako sa branit developerovi, ak vas nuti k bytu kupit parkovacie miesto???

impulzívny optimista
Prosim vas o radu, chceme kupit byt v novostavbe. Este sa len caka na stavebne povolenie.
Developer nas vsak nuti kupit k bytu aj parkovacie miesto a dokonca aj dve! Mozem sa pravne ucinne branit?
Pride mi to ako kupa pod natlakom. Ja chcem byt a on to podmienuje statim za dalsich 13.800€ ...

Dakujem za kazdu radu!
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Neviem, a nebude najlepšie bránenie sa to, keď poviete, že takto byt nechcete a idete hľadať niekde inde? Ani developery namajú dnes na ružiach ustlané
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
Problem je v tom, ze my ho chceme...Dokonca tam chceme dva byty - jeden rodicia a jeden my. My chcema aj statie pre auto, hoci je fakt nehorazne drahe ( nie je to garaz, len odstavna plocha..), ale rodicia su starsi, nemaju auto a nikdy uz mat nebudu....
Skuste prosim niekto nejaky pravny rgument...velmi ho potrebujeme! VDAKA
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Za tie peniaze urobím zateplenú garáž 3x6 m s eurooknom a jednými vchodovými dverami navyše,sedlovou strechou s odkladacím priestorom na podkroví a elektrinou.
Ja by som sa oháňal cenou pozemku a cenou podkladu (zámková dlažby,betón,zatrávňovačky,neviem,čo tam je) na m2.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ja by som v ziadnom pripade nekupoval byt ktory je este len na papieri a kde je este len vydane stavebne povolenie ...
pockaj kym bude postaveny a potom si ho pekne poobzeraj, vyber, zaplat a hned byvaj ... dopredu ani cent ... neboj sa ze potom nebude ...
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
aidalen Pozri príspevok
Problem je v tom, ze my ho chceme...Dokonca tam chceme dva byty - jeden rodicia a jeden my. My chcema aj statie pre auto, hoci je fakt nehorazne drahe ( nie je to garaz, len odstavna plocha..), ale rodicia su starsi, nemaju auto a nikdy uz mat nebudu....
Skuste prosim niekto nejaky pravny rgument...velmi ho potrebujeme! VDAKA
Aký právny argument?
Ak chceš byt, tak si ho môžeš kúpiť aj inde. Veď by to malo byť podchytené v zmluve. Ak ti tam niečo nevyhovuje, tak ju nepodpisuj. Možno developerovi nevyhovuje niečo iné, tak zase on nepodpíše to.
Nájdi si takého developera, ktorý bude súhlasiť s tvojimi požiadavkami.
1 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
To ste mi napisali vsetko mozne, ale nie ziaden argument...Ano, viem, je to drahe. Ale ten byt nie je az taky drahy a je na mieste, ktore by som chcela a proste je to presne to, co som vzdy chcela...
Stavebne povolenie nie je sice este vydane, ale v zmluve to mam osetrene - ale aj tak jeden nikdy nevie...ani neviem zatial, ci budu s mojimi pripomienkami zmluvy suhlasit.
PLS,skuste niekto nieco pravne...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

aidalen Pozri príspevok
To ste mi napisali vsetko mozne, ale nie ziaden argument...Ano, viem, je to drahe. Ale ten byt nie je az taky drahy a je na mieste, ktore by som chcela a proste je to presne to, co som vzdy chcela...
Stavebne povolenie nie je sice este vydane, ale v zmluve to mam osetrene - ale aj tak jeden nikdy nevie...ani neviem zatial, ci budu s mojimi pripomienkami zmluvy suhlasit.
PLS,skuste niekto nieco pravne...
stavebne povolenie este nie je ani vydane a uz chce peniaze za byt ? a dokonca aj za parkovacie miesto ???
toto smrdi pruserom, za co chce stavat ked nema love ?
v zmluve mozes mat aj zlate teľa, ked zhrabne peniaze a firmu da do konkurzu, mozes tú zmluvu pouziť akurat tak na WC
1 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
nie, este nechce peniaze, chce len rezervacny poplatok, co je obvykle a potom po podpise zml. o bud. zmluve chce "len" 15% zalohu, co tiez nie je vela a zbytok az pri prevode po kolaudaii. Nemyslim, ze ma financny problem. Ale uz v rezervacnej zmluve chce zakotvit, ze sa zakupi aj miesto a to je to, co sa mne nepaci, lebo v pripade rodicov nechceme zakupit miesto, lebo nemajuuu auutooo
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Treba pozriet podmienky,ktore developer ponuka. Ak predava byty spolu s podmienkou kupit aj park.miesta,tak sa asi moc nenahadas.
Ale ak samostatne byty,kde je moznost dokupit park. miesta, tak ta nemoze donutit.Ake argumenty chces? Chcem "iba byt" a hotovo !

Kupcov, co mu zoberu hned dva byty naraz nema vela...
Netreba developerovi ukazat, ze mas prilis velky zaujem prave o tieto jeho byty,lebo bude na koni.
Dnes je vela volnych bytov,predajcovia su urcite viac ustretovi k zakaznikom ked chcu predat a netlacia ho nasilu tam, kde nechce.
Ale tento tvoj predajca mi tiez zavana trochu neserioznostou,suhlasim s vyssie napisanym...
Radsej vrabec v hrsti,ako holub na streche...
3 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Súhlasím s bubkoch, ak radí nekupovať a neplatiť, ak byty nie sú postavené. Uvediem jeden z mnohých prípadov, ktoré som riešila. Zákazník tiež uzavrel zmluvu o budúcej zmluve na kúpu bytu, ktorý ešte nebol postavený (ešte sa len stavali základy domu). Zobral si hypotéku, zaplatil zálohu a čakal. Pri výstavbe bytov ako i pri stavebnom konaní nastali problémy, čím začalo dochádzať k nesplneniu podmienok zmluvy o o budúcej zmluve a následne i uzavretia kúpno-predajnej zmluvy. Problém bol komplikovaný, nebudem ho tu popisovať. Chcem tým len povedať, že sme sa snažili dohodnúť mimosúdne, aby kupujúcemu bola vrátená záloha, aby mohol vyplatiť hypotéku a neplatiť ďalej obrovské poplatky. Trvalo to minimálne pol roka, špekulovali so započítaním prác, ktoré si vraj objednal telefonicky a pod. Zmluva bola jasná, aj porušenie zmluvy preukázateľné, ale vrátenie zálohy bolo v nedohľadne. Stálo ho to oveľa viac, ako keby bol počkal na hotové byty, vybral si a kúpil potom. Viem, že dnes už je to bežné, že sa predávajú ešte nepostavené byty, ale idete do veľkého rizika.
Naposledy upravil GabiZ : 06.10.11 at 10:28
2 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

aidalen Pozri príspevok
To ste mi napisali vsetko mozne, ale nie ziaden argument...Ano, viem, je to drahe. Ale ten byt nie je az taky drahy a je na mieste, ktore by som chcela a proste je to presne to, co som vzdy chcela...
Stavebne povolenie nie je sice este vydane, ale v zmluve to mam osetrene - ale aj tak jeden nikdy nevie...ani neviem zatial, ci budu s mojimi pripomienkami zmluvy suhlasit.
PLS,skuste niekto nieco pravne...
Všetko závisí od vašej dohody a hlavne od toho, čo bude uvedené v zmluve. Oni majú svoje podmienky predaja a vy máte možnosť buď s nimi súhlasiť a kúpiť, alebo jednoducho nekúpiť. Treba si to dobre rozmyslieť, pretože môžu nastať komplikácie o ktorých teraz nemusí vedieť ani on ani vy, v zmluve nebudú ošetrené a potom čo? Čo ak byty, ktoré budú postavené nebudú podľa vašich predstáv? Budete chcieť od zmluvy odstúpiť alebo žiadať nápravu a kopec ďalších vecí. Preto nie je dobré kupovať takéto byty. Ale je to na vašom rozhodnutí, riziká vám tu boli popísané.
Naposledy upravil GabiZ : 06.10.11 at 10:44
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Parkovacie miesto sa stále viac objavuje ako príslušenstvo k bytu (tak ako komora, pivnica a pod.).

Priľahlý pozemok môže byť príslušenstvom domu (§ 2 ods. 6 zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov), alebo ako vybudované garážové stojisko patriť k bytu v zmysle § 44 vyhlášky č. 532/2002, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu ...

§ 44
Bytový dom



(1) Bytový dom musí mať najmenej jedno garážové stojisko na jeden byt. Ak nemožno garážové stojisko situovať v dome alebo stavebným napojením naň, musí byť vymedzená zodpovedajúca plocha na odstavenie vozidla. Odstavné a parkovacie stojisko môže byť umiestnené aj mimo pozemku stavby bytového domu, ak ho nemožno technicky umiestniť na tomto pozemku.
3 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
Maria, ale to je poziadavka na vystavbu, na developera, ale nie je tu dana povinnost predavat s bytom - to si oni tak urcili, lebo samozrejme ked daju cenu 13.800€ takim nepojdu ako teple rozky...a nie je to v tomto pripade prislusenstvo bytu, ak to totiz byva, tak je cena spolu, lebo prislusenstvo sa predava len a len s bytom
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nie je povinnosť ani takú ponuku prijať, ako tu už bolo napísané.
Príslušenstvo bytu to v zmysle paragrafov nie je, ale sa tomu tak hovorí. Ak bude mať developer možnosť predať to s bytom, tak to tak ponúka. Ak sa mu to nepodarí, možno to predá aj jednotlivo, čo mu bude asi dlhšie trvať. Každý si pri predaji môže dať podmienky.
Môžeš čakať, či dá inú ponuku, môžeš ten plac kúpiť a sama ho predať, ale nemôžeš tvrdiť, že si pod nejakým nátlakom, voči ktorému by si sa mohla po právnej stránke brániť.
8 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aidalen Pozri príspevok
Maria, ale to je poziadavka na vystavbu, na developera, ale nie je tu dana povinnost predavat s bytom - to si oni tak urcili, lebo samozrejme ked daju cenu 13.800€ takim nepojdu ako teple rozky...a nie je to v tomto pripade prislusenstvo bytu, ak to totiz byva, tak je cena spolu, lebo prislusenstvo sa predava len a len s bytom
TO máš ako keď predajca áut ponúkne auto so zimnými pnemumatikami a pýta za tie gumy príplatok. Ty buď také auto kúpiš, alebo si ho musíš kúpiť inde bez tých zimných gúm. Nijako nedonútiš predajcu, aby ti tie zimné gumy odmontoval a predal ti auto s letnými pneumatikami bez príplatku. Neexistuje na to právny predpis, je to len vec dohody medzi predávajúcim a kupujúcim. A záleží od toho, kto má väčší záujem na uzatvorení obchodu - ten sa musí prispôsobiť druhej strane.

Aj keď teda státie nie je súčasťou bytu, ale developer musel tie miesta vybudovať, čo ho stálo nejaké tie náklady, preto sa snaží predať aj tie parkovacie miesta. Keď predá byty, kto mu potom kúpi tie parkovacie miesta? Preto najprv ponúka byty spolu s miestami. Možno po dostavaní domu mu zostanú nepredané byty a bude zúfalý, tak predá byty aj bez parkovacích miest. Ale teraz sú predajné podmienky také, aké sú a nemáš možnosť to zmeniť, pokiaľ developer nie je ochotný zmeniť svoje požiadavky.

Na druhej strane - neviem, kde je tá bytovka, možno za pár rokov bude na sídlisku akútny nedostatok parkovacích miest a potom budeš rád, že si kúpil byt aj parkoviskom. Alebo si predstav, že miesto nekúpiš a poskupujú vaše miesta obyvatelia okolitých bytoviek. Potom ti príde návšteva a nebude mať kde zaparkovať, lebo voľné miesta budú obsadené a tie, čo budú voľné, budú niekomu patriť a tam sa neradno postaviť. Budú musieť parkovať o dve ulice ďalej. Je to síce drahé, ale miesta na parkovanie budú stále drahšie - pomaly každý člen domácnosti bude mať vlastné auto.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Iba ty vieš ako tá zmluva vyzerá. Ak je podpíšeš, tak sa ňou musíš riadiť.
A ako sa brániť? Tak že ju nepodpíšeš, keď sa ti nepáči.
Veď nestojí pri tebe s natiahnutým samopalom.
Naposledy upravil marjankaj : 06.10.11 at 15:27
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

syfón dávame len ku káve

Ak developer inak nedá, tak by som na tvojom mieste zvážil ešte možnosť, tlačiť na neho, že OK kúpim dva byty + 2 parkovacie miesta, ale chcem takú a takú zľavu resp. jedno miesto zdarma... lebo zákazníkov čo kúpia dva byty ako bolo povedané nemá až toľko... alebo sa dá dané miesto aj prenajať... veď jesť to pýtať nebude a časom sa bude dať omnoho drahšie predať ak nebude potrebné...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..no mne sa aj tak vidí čudné až nepochopiteľné, že niekto ide kupovať dva byty a ešte sa ani nestavajú, dokonca jedná s developerom, ktorý nemá nič v ruke ani na zemi postavené...to je asi nadbytok financií v chalupe a možnosť vyhodiť ich do vetra..pretože nikto nevie zaručiť-a pri dnešných všelijakých podvodníkoch nič nie je nemožné- že ten dom bude niekedy stáť a aj parking bude pred ním...a hlavne, ako dlho to bude trvať...a tu si ešte vynucuje právne rady na takúto situáciu..lebo-lebo...
0 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
...vynucuje pravne rady, inak sa citis dobre??? Ja som o pravne rady ziadala!
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
aidalen Pozri príspevok
...vynucuje pravne rady, inak sa citis dobre??? Ja som o pravne rady ziadala!
..

..no som v pohode, nemaj boja...normálne človek za právne rady, ktoré žiada, platí nemalé peniažky...a ak potrebuje právne rady, a zadarmo, tak poprosí...oki?..
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať