Zavrieť

Porady

Zavádzanie trojfázovej prípojky

Dobrý deň,
keďže si chcem zadovážiť sklokeramickú varnú dosku, bolo mi povedané, že podmienkou je mať trojfázovú elektrickú prípojku.

Mám však kopec nejasností ohľadne jej zavádzania a s tým spojených vecí. Ide o byt v paneláku.

1. Pokiaľ tomu dobre rozumiem, je nutné požiadať o prípojku jednak elektrárne, a po druhé zaplatiť si elektrikára, ktorý odvedie elektroinštačné práce priamo v byte, je to tak?
2. Robia elektárne to zavádzanie v danom bytovom dome vždy? Teda môžu to odmietnuť? Platí sa za to? Trvá to dlho? Dá sa to robiť z nejakého spoločného fondu vlastníkov bytov?
3. Potrebujem od niekoho iného okrem elektrární ešte nejaké povolenie na zavedenie? Bytové družstvo, stavebný úrad, správca, domový dôverník, resp. (božechráň) súhlas väčšiny vlastníkov bytov?
4. Zachytil som informáciu, že pri žiadosti o trojfázovú prípojku treba nadiktovať "veľkosť ističa", len netuším, kde ho v paneláku nájdem a o čo presne má ísť.
5. Pri samotnom zavádzaní rozvodov v byte potom tie spotrebiče, ktoré vyžadujú túto silnejšiu trojfázovú prípojku, sa dajú pripojiť iba na vybrané elektrické zásuvky, ktoré boli na to teraz namontované? Alebo keď elektrikár zavedie trojfázovú prípojku, znamená to, že už to mám pre všetky zásuvky v byte?

Ďakujem za odpovede & tipy
Usporiadat
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Magh80 Pozri príspevok
Dobrý deň,
keďže si chcem zadovážiť sklokeramickú varnú dosku, bolo mi povedané, že podmienkou je mať trojfázovú elektrickú prípojku.

Mám však kopec nejasností ohľadne jej zavádzania a s tým spojených vecí. Ide o byt v paneláku.

1. Pokiaľ tomu dobre rozumiem, je nutné požiadať o prípojku jednak elektrárne, a po druhé zaplatiť si elektrikára, ktorý odvedie elektroinštačné práce priamo v byte, je to tak?
2. Robia elektárne to zavádzanie v danom bytovom dome vždy? Teda môžu to odmietnuť? Platí sa za to? Trvá to dlho? Dá sa to robiť z nejakého spoločného fondu vlastníkov bytov?
3. Potrebujem od niekoho iného okrem elektrární ešte nejaké povolenie na zavedenie? Bytové družstvo, stavebný úrad, správca, domový dôverník, resp. (božechráň) súhlas väčšiny vlastníkov bytov?
4. Zachytil som informáciu, že pri žiadosti o trojfázovú prípojku treba nadiktovať "veľkosť ističa", len netuším, kde ho v paneláku nájdem a o čo presne má ísť.
5. Pri samotnom zavádzaní rozvodov v byte potom tie spotrebiče, ktoré vyžadujú túto silnejšiu trojfázovú prípojku, sa dajú pripojiť iba na vybrané elektrické zásuvky, ktoré boli na to teraz namontované? Alebo keď elektrikár zavedie trojfázovú prípojku, znamená to, že už to mám pre všetky zásuvky v byte?

Ďakujem za odpovede & tipy
1, Plus zaplatiť projekt a revíziu
2, Pochybujem, že by odmietli (taká rezerva výkonu bude)
Z FO iba keby sa to robilo do všetkých!!!! bytov .
3, Asi ohlásenie správcovi bytom.
4. Veľkosť ističa :
- (ak na stupačke ??? - bude na prízemí v skrini)
- ale skôr asi pre teba ; trojfázový - aký budeš mať inštalovaný výkon (deleno 0,66) = ampére ističa
5, rieši projekt = sklokeramická doska bude mať svoju novú trojfázovú zásuvku
Teraz máš zavedenú jednu fázu, ktorá je cez ističe rozdelená na jednotlivé obvody (sused má druhú fázu , ďalší sused tretiu fázu, tretí sused tvoju fázu atď. )
Ak by tebe púšťal nové fázy do starých obvodov - bol by projekt zbytočne zložitejší
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Magh80 Magh80

Magh80 je offline (nepripojený) Magh80

Díky moc, kokolačík.

Len mám pocit že akosi nerozumiem základnému princípu, keďže som v týchto veciach úplný amatér:
Keď požiadam elektrárne o trojfázový prípojku, nebude to zavedené pre celý vchod paneláku? (samozrejme za predpokladu, že si jednotliví majitelia dajú elektrikárom spraviť nové rozvody v bytoch)
T.j. ak sa za to platí, nemalo by to byť zo spoločného fondu?
Či je to tak, že táto žiadosť pre elektrárne sa vzťahuje výlučne iba na mna, t.j. iba ja jediný budem mať možnosť inštalácie trojfázových el. zásuviek?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Tá doska za to nestojí, kúp si inú alebo niečo iné. A lektrárne ti ťažko a určite nie zadara nespravia v paneláku 380V. Tie staré rozvody nie sú na to stavané. Všetko by si si musel zaplatiť sám, lebo netuším koľko tvojich susedov by investovalo do toho, aby mali 380V v byte - doteraz ich nepotrebovali a ked by sa jednalo aj o 5 Euro, tak budú proti. Robiť nové rozvody, projekt... tak to určite nikto nespraví pod 500 Eur. Szojí ti to za to ?
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Osobne nepoznám NIKOHO, čo by mal v panelákovom byte zavedenú 380 V pripojku.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Ak sa nemýlim, tak niektoré sklokeramické dosky sa dajú pripojiť aj na jednu fázu s obmedzením výkonu. Tuším aj ja som mal takú možnosť na tej mojej. Mal som však k dispozícii 3fázy tak som sa tým nezaoberal.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Teraz som pozeral schému pripojenia, tak sa dá doska zapojiť aj na jednu fázu. Otázne je, či tým pádom nebude niektorá varná zóna natrvalo vyradená s prevádzky, alebo sa v tomto prípade automaticky zamedzí zapnutie varnej zóny, ktorá by už mala väčší odber, ako je prípustné na jednu fázu.
Okrem toho sa robia aj varné dosky s dvomi varnými zónami a na tie jedna fáza stačí.
Pritiahnuť 3fázy sa dá, ale nekonečné vybavovanie a cena tohto špásu by bola dosť vysoká.
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Magh80 Pozri príspevok
Dobrý deň,
keďže si chcem zadovážiť sklokeramickú varnú dosku, bolo mi povedané, že podmienkou je mať trojfázovú elektrickú prípojku.

Mám však kopec nejasností ohľadne jej zavádzania a s tým spojených vecí. Ide o byt v paneláku.

5. Pri samotnom zavádzaní rozvodov v byte potom tie spotrebiče, ktoré vyžadujú túto silnejšiu trojfázovú prípojku, sa dajú pripojiť iba na vybrané elektrické zásuvky, ktoré boli na to teraz namontované?
Magh80 Pozri príspevok
Díky moc, kokolačík.

Keď požiadam elektrárne o trojfázový prípojku táto žiadosť pre elektrárne sa vzťahuje výlučne iba na mna, t.j. iba ja jediný budem mať možnosť inštalácie trojfázových el. zásuviek?
Áno.
A sám si to aj platíš.

lubko6394 Pozri príspevok
Tie staré rozvody nie sú na to stavané.
Robiť nové rozvody, projekt... tak to určite nikto nespraví pod 500 Eur. Szojí ti to za to ?
Staré rozvody sú ťahané podľa starých ističov .
Trojfázové by muselo byť
-prívod do bytu
- rozšíriť poistkovú skrinku
- ťahať nový (3f) rozvod - kam treba.

Ferdosondo Pozri príspevok
Ak sa nemýlim, tak niektoré sklokeramické dosky sa dajú pripojiť aj na jednu fázu s obmedzením výkonu.
Ferdosondo Pozri príspevok
Teraz som pozeral schému pripojenia, tak sa dá doska zapojiť aj na jednu fázu.
Pritiahnuť 3fázy sa dá, ale nekonečné vybavovanie a cena tohto špásu by bola dosť vysoká.
Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Laco-monter Pozri príspevok
Osobne nepoznám NIKOHO, čo by mal v panelákovom byte zavedenú 380 V pripojku.
No možno poznáš MÁLO bytov .
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )

No to by som rád videl toho projektanta, čo by ti to nakreslil, elektrikára, čo by ti to bol ochotný takto spraviť a najmä toho slepého, čo by pripájal trojfázové hodiny.
To riešenie si tak môžeš spraviť sám, daleko za hodinami kde máš istotu, že žiaden revízák nepríde. Fungovať to síce bude, ale nezabúdaj ešte na riziko nejakej škodovej udalosti a ako by sa asi k tomu stavali experti z poisťovne.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

lubko6394 Pozri príspevok
Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )
No to by som rád videl toho projektanta, čo by ti to nakreslil, elektrikára, čo by ti to bol ochotný takto spraviť a najmä toho slepého, čo by pripájal trojfázové hodiny.
To riešenie si tak môžeš spraviť sám, daleko za hodinami kde máš istotu, že žiaden revízák nepríde. Fungovať to síce bude, ale nezabúdaj ešte na riziko nejakej škodovej udalosti a ako by sa asi k tomu stavali experti z poisťovne.
Ak som správne pochopil Kolačíka, tak nikde neuvažuje s trojfázovýmu hodinami. Akurát chce doplniť dva 10A ističe do bytového rozvádzača, z ktorých chce pripojiť dosku.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Ferdosondo Pozri príspevok
Ak som správne pochopil Kolačíka, tak nikde neuvažuje s trojfázovýmu hodinami. Akurát chce doplniť dva 10A ističe do bytového rozvádzača, z ktorých chce pripojiť dosku.
A s hodinami by to bolo ako ? Ked nie jedny moje trojfazové, tak potom 3 jednofázové alebo mať na vstupe min 30A istič. Tie vedenia v paneláku nie sú na takéto výkony stavané.
0 0
Magh80 Magh80

Magh80 je offline (nepripojený) Magh80

Tá doska za to nestojí, kúp si inú alebo niečo iné.
Nuž ja to budem robiť zároveň s rekonštrukciou jadra a výmenou linky, takže nové rozvody sa budú ťahať tak či tak.
Osobne nepoznám NIKOHO, čo by mal v panelákovom byte zavedenú 380 V pripojku.
To fakt? No ja neviem nájsť snáď ani jediný 4-platničkový sporák, ktorý by údajne nevyžadoval 3-fázovú prípojku. Sa práveže divím, že ako je možné, že to nemajú ešte všetci automaticky. To nikto nemá v panelákoch 4-platničkové elektrické sporáky?
Keď požiadam elektrárne o trojfázový prípojku táto žiadosť pre elektrárne sa vzťahuje výlučne iba na mna, t.j. iba ja jediný budem mať možnosť inštalácie trojfázových el. zásuviek?
Áno.A sám si to aj platíš.
Díky za objasnenie, no stále v tom mám nejaký chaos: na čo vlastne potrebujem tie blbé elektrárne, keď sa to teda týka iba mna ako jediného bytu? Som myslel, že oni majú robiť nejaké práce v spoločných častiach paneláku. Tzn. že potom je tá možnosť otvorená pre všetkých. Chápem že elektrikár, ktorého si zaplatím ja, mi má naťahať káble v mojich stenách. Ale kde presne do toho vstupujú elektrárne?
Som si nejako predstavoval, že je to ako s internetom: provider si sám na vlastné náklady naťahá siete po mestských častiach a kto má záujem sa propojiť, cvaká iba za napojenie svojho bytu. Ak je to tak i pri trojfázovej prípojke, kvôli čomu mám platiť aj elektrárňam aj bytovému elektrikárovi?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Magh80 Pozri príspevok
Nuž ja to budem robiť zároveň s rekonštrukciou jadra a výmenou linky, takže nové rozvody sa budú ťahať tak či tak.

To fakt? No ja neviem nájsť snáď ani jediný 4-platničkový sporák, ktorý by údajne nevyžadoval 3-fázovú prípojku. Sa práveže divím, že ako je možné, že to nemajú ešte všetci automaticky. To nikto nemá v panelákoch 4-platničkové elektrické sporáky?


Díky za objasnenie, no stále v tom mám nejaký chaos: na čo vlastne potrebujem tie blbé elektrárne, keď sa to teda týka iba mna ako jediného bytu? Som myslel, že oni majú robiť nejaké práce v spoločných častiach paneláku. Tzn. že potom je tá možnosť otvorená pre všetkých. Chápem že elektrikár, ktorého si zaplatím ja, mi má naťahať káble v mojich stenách. Ale kde presne do toho vstupujú elektrárne?
Som si nejako predstavoval, že je to ako s internetom: provider si sám na vlastné náklady naťahá siete po mestských častiach a kto má záujem sa propojiť, cvaká iba za napojenie svojho bytu. Ak je to tak i pri trojfázovej prípojke, kvôli čomu mám platiť aj elektrárňam aj bytovému elektrikárovi?
No, už začínaš chápať. Tých susedov by si možno presvedčil, ak by v paneláku nebol plyn, ale tam sa tuším aj za socíku dávali 3f. Jednoducho ak bol k dispozícii plyn, tak sa usudzovalo, že každý bude variť a piecť na plyne. Aj samotná el. rúra je niekde problém, a to nehovorím o dalších zariadeniach vyžadujúci vysoký príkon, aj ked na krátky čas ( konvica). A o tých kvalitných zostarnutých hliníkových vodičoch ani nehovorím.
Paneláky sú robené tuším tak, že odberné miesto je spravidla vchod a niekde na vstupe by mali byť poistky pre celý dom, odtial ide prúd do tvojich hodín a ističov. Zožeň si elektrikára, nech sa ti na to pozrie a aspoň ti povie či máš šancu - lebo ak to vspup dovolí, mohol by si z neho ťahať bud 3f alebo jedným silným vodičom 1f. V každom prípade to vedenie od vstupu až do bytu asi zacvakáš sám.
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Ferdosondo Pozri príspevok
Ak som správne pochopil Kolačíka, tak nikde neuvažuje s trojfázovýmu hodinami. Akurát chce doplniť dva 10A ističe do bytového rozvádzača, z ktorých chce pripojiť dosku.
To je varianta "neoficiálneho " riešenia

Inak ma ani nenapadlo, že by niekto chcel ťahať 3f a nechať si hodiny 1f (na to tam bol ten projektant / revízák).
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

lubko6394 Pozri príspevok
A s hodinami by to bolo ako ? Ked nie jedny moje trojfazové, tak potom 3 jednofázové alebo mať na vstupe min 30A istič. Tie vedenia v paneláku nie sú na takéto výkony stavané.
V každom kábli je (veď sú odstupňované prierezy) rezerva (ak ho nepredbehli susedia ).
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

Magh80 Pozri príspevok
Nuž ja to budem robiť zároveň s rekonštrukciou jadra a výmenou linky, takže nové rozvody sa budú ťahať tak či tak.

To fakt? No ja neviem nájsť snáď ani jediný 4-platničkový sporák, ktorý by údajne nevyžadoval 3-fázovú prípojku. Sa práveže divím, že ako je možné, že to nemajú ešte všetci automaticky. To nikto nemá v panelákoch 4-platničkové elektrické sporáky?


Díky za objasnenie, no stále v tom mám nejaký chaos: na čo vlastne potrebujem tie blbé elektrárne, keď sa to teda týka iba mna ako jediného bytu? Som myslel, že oni majú robiť nejaké práce v spoločných častiach paneláku. Tzn. že potom je tá možnosť otvorená pre všetkých. Chápem že elektrikár, ktorého si zaplatím ja, mi má naťahať káble v mojich stenách. Ale kde presne do toho vstupujú elektrárne?
Som si nejako predstavoval, že je to ako s internetom: provider si sám na vlastné náklady naťahá siete po mestských častiach a kto má záujem sa propojiť, cvaká iba za napojenie svojho bytu. Ak je to tak i pri trojfázovej prípojke, kvôli čomu mám platiť aj elektrárňam aj bytovému elektrikárovi?
Elektrárňam patria káble po hodiny (a v nich majú nejaký disponibilný výkon / prácu ).Ich súhlas potrebuješ na pripojenie ďalšieho výkonu.Aj zmluvu máš predsa ty a nie všetci (okrem spoločnej spotreby).A elektrárňam zaplatíš za pripojenie.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Magh80 to "požiadanie" zas nie je také jednoduché. Chce to peniaze, čas a pevné nervy. Najprv potrebuješ zistiť, či je možná 3f prípojka, potom projekt, vyjadrenie od elektrikárov, namontovanie nových elektrických rozvodov, revízna správa a nakoniec namontovanie elektromera na 3f. Celá táto tortúra, môže trvať okolo 2-3 mesiacov. V horšom prípade aj viac.

Potom je tu druhá možnosť. Pripojiť dosku na jednu fázu. Schému nájdeš napr. na stránke Whirpoolu pri varných doskách.
0 0
Magh80 Magh80

Magh80 je offline (nepripojený) Magh80

Tých susedov by si možno presvedčil, ak by v paneláku nebol plyn, ale tam sa tuším aj za socíku dávali 3f.
Nuž v mojom paneláku práveže plyn nie je. A elektrárne mi odpísali, že evidujú na odbernom mieste, ktorým je, ako hovoríš, celý vchod, 1f. Preto mám z toho úplný chaos, keď som sa teraz v diskusii dozvedel, že tento počet fáz nie je vchodová záležitosť, a nemá to nič z bytovým fondom, ale záležitosť čisto jedného bytu. Ako potom elektrárne môžu evidovať počet fáz pre vchod? Keď môžu mať rôzni vlastníci bytov údajne rôzne prípojky.
V každom prípade to vedenie od vstupu až do bytu asi zacvakáš sám.
A toto konkrétne, teda vedenie od vstupu až do bytu, zaplatím elektrárňam či môjmu rekonštrukčnému elektrikárovi?
teraz idem riesit elektrarne, ak ti to neponahla cez vikend vyzistim a dam vediet...
Jasne, buď taký dobrý a daj potom vedieť. Díky.
Elektrárňam patria káble po hodiny (a v nich majú nejaký disponibilný výkon / prácu ).Ich súhlas potrebuješ na pripojenie ďalšieho výkonu.Aj zmluvu máš predsa ty a nie všetci (okrem spoločnej spotreby).A elektrárňam zaplatíš za pripojenie.
Čiže elektrárňam dám žiadosť na schválenie, a keď to schvália, znamená to, že odobrili nárast výkonu a tým to z ich strany hasne? Nepotrebujú nič inštalovať či ťahať, všetko zavedie môj elektrikár, ktorého si zaplatím?

Díky všetkým za rady.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

kokolačík Pozri príspevok
No možno poznáš MÁLO bytov .
Ty si ešte vačsí MAGOR ako JA
Naposledy upravil Laco-monter : 12.05.10 at 15:35
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
A tak to je pruser. Takže jediná rada znie - chod do elektrární a pýtaj sa na možnosť 3f alebo pre 1f zvýšenie ističa pre byt.
A až ked toto budeš vedieť, môžeš jednať s elektrikárom, bude treba projekt, všetko spraviť vrátane revízie a potom oznámiť pripravenosť elektrárňam. Tie potom ( a majú na to tuším mesiac času ) pošlú svojho odborníka s hodinami, ten ich namontuje a zapojí, faktúru za pripojenie ti obratom pošlú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať