Zavrieť

Porady

Prieduchy- ako fungujú a či je výhodné ich zabudovať.

Kto mi poskytne nejaké info o prieduchoch? Budeme mať v novom dome krb a počuli sme , že vybudovaním prieduchov do jednotlivých miestností sa môže dom krásne vykúriť a samozrejme to aj vyjde lacnejšie ako plyn. Dnes mi však bolo povedané, že vraj prieduchy to je len zbytočný "smrad, zadymenie a bordel" v izbách. Kto s tým má prosím skúsenosti? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    ako fungujú prieduchy

    máme v byte skoro 4 roky - obvodové pod oknami raz za rok vyčistím komplet, 3x do roka filtre.
    nútená ventilácia:
    kúpeľňa + wc ide stále na min. obrátkach, po sprche alebo vykadení sa zapneme na max. obrátky - filtre čistím 3x za rok

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Zalezi aky mas interier byytu. Niekedy staci otvori dvere a vykuri sa viac,ako cez prieduchy.

    Ja mam prieduchy po celom dome,ale druhy krat by som ich nerobila.
    Pootvarane dvere pustia dostatok tepla.

    Na prieduchoch mi vadi, ze prenasaju zvuk ,hlavne v noci to je rusive,ked pocujes kazde zakaslanie v inej izbe,o castejsom malovani ani nehovorim.Rohy ,kde su mriezky su vzdy po dvoch sezonach trochu tmavsie. Preto ich mame uz druhu sezonu "zabednene".

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Prieduch bez ventilátora moc nevykúri.Ale určite by som ich urobil.

    Kora22 je offline (nepripojený) Kora22

    Kora22
    srska Pozri príspevok
    ako fungujú prieduchy

    máme v byte skoro 4 roky - obvodové pod oknami raz za rok vyčistím komplet, 3x do roka filtre.
    nútená ventilácia:
    kúpeľňa + wc ide stále na min. obrátkach, po sprche alebo vykadení sa zapneme na max. obrátky - filtre čistím 3x za rok
    Pochopili sme sa správne? Ja som myslela čiste prieduchy na kúrenie krbom.

    Kora22 je offline (nepripojený) Kora22

    Kora22
    220870 Pozri príspevok
    Prieduch bez ventilátora moc nevykúri.Ale určite by som ich urobil.
    Veď to by som aj rada vedieť, či tam treba nejakú špeciálnu zábezpeku, aby to normálne fungovalo a bolo prospešné Ventilátor a ešte dačo?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Kora22 Pozri príspevok
    Veď to by som aj rada vedieť, či tam treba nejakú špeciálnu zábezpeku, aby to normálne fungovalo a bolo prospešné Ventilátor a ešte dačo?
    Potrebujes vstlacny ventilator,ktory ti bude vhanat teply vzduch do prieduchov.

    Kora22 je offline (nepripojený) Kora22

    Kora22
    Zatiaľ ďakujem všetkým za info, ak má niekto ešte niečo zaujímavé k tejto téme, rada si prečítam

    duzu je offline (nepripojený) duzu

    duzu
    každá krbová vložka musí mať nasávanie na spodu veľkosť otvoru sa počíta od výkonu vložky a vydych minimálne jeden priamo v obostavbe alebo viacej rozvodom do iných miestností ventilátory slúžia len do vzdialených vic ako 5 m ja mám vložku liatinovú 3-jité spaľovanie spaľuje i plyny,nevideť dym, rozvody mám krátke lebo dom je štvorec a komín v strede tak bez ventilátorov , funguje bez elektriny , ostatné ktoré potrebujú napájanie a vypadne elektrina majú problém treba ,záložný zdroj ,alebo chladiť vložku vodou ak ide bez el. ináč sa vložka zničí veľa je o vložk na krbymyslivec.cz alebo kamnaastranet.cz

    day je offline (nepripojený) day

    day
    arizona Pozri príspevok
    Zalezi aky mas interier byytu. Niekedy staci otvori dvere a vykuri sa viac,ako cez prieduchy.

    Ja mam prieduchy po celom dome,ale druhy krat by som ich nerobila.
    Pootvarane dvere pustia dostatok tepla.

    Na prieduchoch mi vadi, ze prenasaju zvuk ,hlavne v noci to je rusive,ked pocujes kazde zakaslanie v inej izbe,o castejsom malovani ani nehovorim.Rohy ,kde su mriezky su vzdy po dvoch sezonach trochu tmavsie. Preto ich mame uz druhu sezonu "zabednene".
    je to o prioritach, ked Vam to stoji za castejsie malovanie, celkovu udrzbu a mate cas kurit drevom, tak do toho, ked nie, tak nie

    duzu je offline (nepripojený) duzu

    duzu
    Kora22 Pozri príspevok
    Kto mi poskytne nejaké info o prieduchoch? Budeme mať v novom dome krb a počuli sme , že vybudovaním prieduchov do jednotlivých miestností sa môže dom krásne vykúriť a samozrejme to aj vyjde lacnejšie ako plyn. Dnes mi však bolo povedané, že vraj prieduchy to je len zbytočný "smrad, zadymenie a bordel" v izbách. Kto s tým má prosím skúsenosti? Ďakujem.
    ak sa to spravý dobre ,funguje bezvadne, len treba dodržať niekoľko zásad pri prevádzke rozvody zaizolovať, výstupy použiť reguľovateľné, dobre je ak sa v celom objekte nefajčí, digestory ihned zatvárať a hlavne priestor pred krbom musí byť stále čistý odtial nasáva vzduch do obostavby a potom sú výstupy čisté lepšie sú bez ventilátorov fungujú bez elektriny viac si môžte naštudovať na www.krbymyslivec .cz

    iv@n je offline (nepripojený) iv@n

    iv@n
    220870 Pozri príspevok
    Prieduch bez ventilátora moc nevykúri.Ale určite by som ich urobil.
    krb mám na prízemí, je to jeden otvorený priestor obývačko kuchyňa s predsieňou, tam to vykúri automaticky, na poschodie mám spravené tri prieduchy, dva sú fakticky len metrové rúrky z obostavby krbu do miestností nad krbom a tretia je cca 3-4m dlhá rúrka do vzdialenejšej miestnosti. ventilátor nemám žiadny, dá sa krbom vykúriť v pohode všetky pokryté miestnosti aj pri mínus 15C čo som skúšal, trochu nezvyk je potom zima na weckach a kúpelni kde nie sú natiahnuté rozvody. začmudené to zatial okolo výduchov nemám, páč som lenivý na zakurovanie v krbe, ale ako záloha pri výpadku prúdu/plynu poruchy kotla je to super. na celoročné kúrenie ako hlavný zdroj tepla to silne nedoporučujem, hlavne pre panelákové deti ako ja čo mali nejaké romantické predstavy o kúrení v krbe. klasická krbová vložka znamená zakaždým ráno vyčistiť (otrava), doniesť drevo/brikety (dva až tri kýble spálené za deň u mňa), zakúriť (otrava) a každé 3-4 hodiny priložiť (tiež otrava ked zabudnete). plus treba čistiť komín aby nevyhoreli sadze no a v lete makať na chystaní dreva ;-) kto chce trvalo kúriť drevom tak by som odporučil kotol do kotolne, predsa len pretiahnuť obývačkou pár kubíkov dreva a následne pár kýblov popola to nech si hovorí kto chce čo chce, nejaké tie stopy bordelu v tej miestnosti nechá.
    plus ked som si zrátal tie úspory u mňa tak to ostalo fakt len pri tom víkendovom zakúrení ked sa človek kuká na krb namiesto telky. aj pri kúrení v krbe sa mi v noci zapol kotol, plus človek nie je doma stále takže zase kotol, takže mi to vyšlo na ušetrené tri stovky ročne pri vlastnom dreve zo záhrady a keby som ho mal kupovať tak to je potom úplne v kýbli kôli stovke sa s tým babrať. plyn ma stál 900eur ročne aj s teplou vodou.
    Naposledy upravil iv@n : 16.09.11 at 13:24

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.