Zavrieť

Porady

Riadna dovolenka

Ahojte,
prosím Vás máte niekto skúsenosti s takýmto prípadom - ako s dovolenkou ked sa mení pracovný čas z 8 hodín na 4 hodiny aby to bolo spravodlivé voči zamestnancovi (nárok na dovolenku má 25 dní za kalendárny rok)?
1. pracovná zmluva od 1.1.2010 na dobu neurčitú 8 hodinový pracovný čas
2. dodatok k pracovnej zmluve kde sa mení pracovný čas na 4 hodiny denne od 1.5.2010
3. Ukončenie pracovného pomeru k 16.8.2010
Výpočet A/
25 dní : 12 x 7 mesiacov = 14,5 dní (alebo by som mala brať 7,5 mesiacov)???
14,5 x 4 hodiny = 58 hodín a hotovo???

Výpočet B/
25 dní : 12 = 14,5 dní nárok
8 hodinový prac. čas trval 4 mesiace:
14,5 nárok : 7 mesiacov x 4 mesiace= 8,5 dní a tých 8,5 dní x 8 hodín = 68 hodín
4 hodinový pacovný čas trval 3,5 mesiaca:
14,5 nárok : 7 mesiacov x 3 mesiaca = 6 dní a tých 6 dní x 4 hodiny= 24hodín
68 hod + 24 hod = 92 hodín toto by som brala ako spravodlivý nárok len neviem či je to takto správne?????
za každú radu budem vdačná
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Danielam Pozri príspevok
    Ďakujem a ešte ak sa možem spýtať ked mi zamestnanec napr. nastúpil do prac. pomeru 7.6.2010 - nárok na dovolenku mám počítať až od júla tzn. 20:12x6=10 dní alebo???? vopred dakujem
    Narok na dovolenku najskor pocitas za odpracovane dni ...za kazdych 21 odprac. dni narok na 1/12.
    Pocitanie sa zmeni po odpracovni 60 DNI v roku, potom uz pocitas narok na cele mesiace, a teda v tvojom pripade az od jula, teda 20:12x6=10 dní

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    vieraaaa, VERONIKA6, katka50, rodina1, zdenka131
    5

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Danielam Pozri príspevok
    takže vlastne vypočítam 25 : 12 x 7 mesiacov (alebo 7,5 mesiaca) vyjde mi výsledok a krát 4 hodinový pracovný úväzok a to jej preplatím.
    ešte by som ťa prosila rátala by si 7 alebo 7,5 mesiaca (odpracované mesiace) mzdy robím 1.rok
    ďakujem ti za odpoved
    Alikv. časť za 7 mesiacov 25/12x7=14,5 dňa

    ZP § 102
    § 102
    Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    mirka06121985 Pozri príspevok
    Pôvodca textu príspevku: Danielam
    Ďakujem a ešte ak sa možem spýtať ked mi zamestnanec napr. nastúpil do prac. pomeru 7.6.2010 - nárok na dovolenku mám počítať až od júla tzn. 20:12x6=10 dní alebo???? vopred dakujem

    Ked mi niekto nastupi do prace do 10teho dna v mesiaci (priblizne), tak mu este ratam narok aj za tento mesiac
    V príspevku č. 4 a č. 5 je písané, že nárok na dovolenku vzniká po odpracovaní celého mesiaca, t.z. že keď Ti niekto nastúpi aj 2. dňa v mesiaci, nárok za tento mesiac nemá. Ale vzniká nárok tak ako je uvedené v príspevku č. 7.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Spätne s tým nič neurobíš, nárok na dovolenku zostáva zachovaný = 7/12 ročného nároku. Náhradu preplácaš úväzkom v čase čerpania dovolenky, alebo skončenia prac.pomeru.

    Danielam je offline (nepripojený) Danielam

    Danielam
    veronikasad Pozri príspevok
    Spätne s tým nič neurobíš, nárok na dovolenku zostáva zachovaný = 7/12 ročného nároku. Náhradu preplácaš úväzkom v čase čerpania dovolenky, alebo skončenia prac.pomeru.
    takže vlastne vypočítam 25 : 12 x 7 mesiacov (alebo 7,5 mesiaca) vyjde mi výsledok a krát 4 hodinový pracovný úväzok a to jej preplatím.
    ešte by som ťa prosila rátala by si 7 alebo 7,5 mesiaca (odpracované mesiace) mzdy robím 1.rok
    ďakujem ti za odpoved

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Danielam Pozri príspevok
    takže vlastne vypočítam 25 : 12 x 7 mesiacov (alebo 7,5 mesiaca) vyjde mi výsledok a krát 4 hodinový pracovný úväzok a to jej preplatím.
    ešte by som ťa prosila rátala by si 7 alebo 7,5 mesiaca (odpracované mesiace) mzdy robím 1.rok
    ďakujem ti za odpoved
    Nárok na dovolenku je za odpracovaný celý mesiac, čiže x 7 a nie 7,5.

    Danielam je offline (nepripojený) Danielam

    Danielam
    katka50 Pozri príspevok
    Alikv. časť za 7 mesiacov 25/12x7=14,5 dňa

    ZP § 102
    § 102
    Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
    Ďakujem a ešte ak sa možem spýtať ked mi zamestnanec napr. nastúpil do prac. pomeru 7.6.2010 - nárok na dovolenku mám počítať až od júla tzn. 20:12x6=10 dní alebo???? vopred dakujem
    Pôvodca textu príspevku: Danielam
    Ďakujem a ešte ak sa možem spýtať ked mi zamestnanec napr. nastúpil do prac. pomeru 7.6.2010 - nárok na dovolenku mám počítať až od júla tzn. 20:12x6=10 dní alebo???? vopred dakujem

    Ked mi niekto nastupi do prace do 10teho dna v mesiaci (priblizne), tak mu este ratam narok aj za tento mesiac

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.