Zavrieť

Porady

Jeden účet pre dvoch živnostníkov

Dobrý deň.
Je možné aby dvaja živnostníci mali spolu jeden bankový účet? Nemyslím teraz podnikateľský, ktorý je viazaný na IČO, ale obyčajný osobný účet. Nepotrebujem vedieť výhody a nevýhody takéhoto riešenia ale či to zákon nejako upravuje alebo stanovuje.
Ďakujem

S pozdravom

Prekop
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    každý účet v banke má majiteľa a majiteľ môže určiť disponenta.
    majiteľ podľa mňa môže byť len jeden, ale to už povie banka.
    Disponent môže mať obmedzené ale aj neobmedzené práva nakladať s účtom majiteľa.
    Takže riešenie existuje, ja zasa neviem, ako strávi pohyby na účte každý z nich - najmä výbery toho druhého.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Oni sú asi kamoši, obaja sú aj ZSČO. Možno sa im žiada jeden účet na bočné kšefty.

    mmmm1 je offline (nepripojený) mmmm1

    mmmm1
    Je taký problém, založiť si normálne účet?Či myslíš, že majú málo čísel pre účty a už sa im minuli? Neviem si predstaviť,komu budú posielať výpis z účtu? Ak príde platba prvej osobe, čo s ňou urobí v účtovníctve druhá osoba? Nevidím v takomto nápade nič praktické, rozumné, ani vlastne nijaké. Je to blbosť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    KEJKA Pozri príspevok
    každý účet v banke má majiteľa a majiteľ môže určiť disponenta.
    majiteľ podľa mňa môže byť len jeden, ale to už povie banka.
    Disponent môže mať obmedzené ale aj neobmedzené práva nakladať s účtom majiteľa.
    Takže riešenie existuje, ja zasa neviem, ako strávi pohyby na účte každý z nich - najmä výbery toho druhého.
    Pýta sa na spoločný účet dvoch živnostníkov. Myslíš, že vo vzťahu k DU je to OK ?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Však bežný živnostník vôbec nemusí mať účet. Stačí mu pokladňa ( a najlepšie vždy plná)

    perpex je offline (nepripojený) perpex

    perpex
    Tú prehľadnosť nechajme bokom, je nepodstatné v tomto prípade. Potrebujem vedieť ako je to z právnej resp. zákonnej stránky - či je niečo takéto možné. Prípadne kde by som sa mohol obrátiť na kompetentnú osobu, ktorá by mi vedela podať konečné stanovisko.
    Katy a R v banke - v ktorej ten účet chceš..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    perpex Pozri príspevok
    Tú prehľadnosť nechajme bokom, je nepodstatné v tomto prípade. Potrebujem vedieť ako je to z právnej resp. zákonnej stránky - či je niečo takéto možné. Prípadne kde by som sa mohol obrátiť na kompetentnú osobu, ktorá by mi vedela podať konečné stanovisko.
    Informačná telefonická linka finančnej správy 048/43 17 222

    Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň od 8.oo hod do 16.oo hod poskytované nasledovné informácie:

    Voľba 1informácie k novému systému elektronickej komunikácie
    - základné informácie k bezplatnému elektronickému doručovaniu v aplikácii
    EZU (registrácia, bezplatný identifikátor, doručovanie)

    Voľba 2informácie k elektronickým službám
    - komplexné informácie k elektronickým službám (eDANE, EZU, eTAX),
    aktuálne informácie o elektronickom doručovaní

    Voľba 3informácie k DPH

    Voľba 4informácie k dani z príjmov

    V rámci poskytovania informácií k daňovým zákonom sa poskytujú iba informácie všeobecného charakteru, t.j. neposkytuje sa konkrétne stanovisko k problému daňového subjektu, ktoré si vyžaduje posúdenie konkrétnej situácie (posúdenie účtovných dokladov a zmlúv v konkrétnej situácii s priamym alebo nepriamym dosahom na vyčíslenie základu dane a vypočítanú daň).

    mmmm1 je offline (nepripojený) mmmm1

    mmmm1
    podľa ma je veľmi dôležité, vedieť dôvod a k akému vzťahu majú mať dvaja samostatní szčo s dvoma ICO jeden účet? Vo vzťahu k banke: ak takú nájdeš, tak áno. Vo vzťahu účtovania a DÚ myslím, že by to bol problém a akékoľvek vysvetľovanie takéhoto účtovania vedie skôr k špekuláciam, než k rozumnému vysvetleniu.Takže málo informácií na nejakú použiteľnú odpoveď.

    perpex je offline (nepripojený) perpex

    perpex
    Tak pre vysvetlenie: jeden živnostník má účet v banke ale ide pozastaviť živnosť. Druhý živnostník účet v banke nemá - či teda môže použiť pôvodný účet živnostníka, ktorý ide pozastaviť živnosť.
    Katy a R ale pre aký dôvod to takto komlikuješ ???

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    perpex Pozri príspevok
    Tak pre vysvetlenie: jeden živnostník má účet v banke ale ide pozastaviť živnosť. Druhý živnostník účet v banke nemá - či teda môže použiť pôvodný účet živnostníka, ktorý ide pozastaviť živnosť.
    Druhý živnostník vedie účtovníctvo, alebo si uplatňuje paušálne výdavky ?
    Ako je to so splnením oznamovacej povinnosti účtu voči DU - má ho prvý nahlásený na DU ?

    perpex je offline (nepripojený) perpex

    perpex
    Na prvú otázku momentálne neviem odpovedať. A áno, prvý má tento účet nahlásený na DÚ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    perpex Pozri príspevok
    Na prvú otázku momentálne neviem odpovedať. A áno, prvý má tento účet nahlásený na DÚ.
    Neviem, za akého dôvodu chceš takýto postup uplatniť. Žiadnemu svojmu klientovi by som ho neodporučila.Č.účtu sa nahlasuje aj do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Pokial platia prevodom odvody - vznikne chaos pri párovaní platieb.

    Pri daňovej kontrole môže byť problém s preukazáním výdavkov - ak druhý živnostník vedie účtovníctvo.

    Vyžiadaj si písomné stanovisko DR SR, alebo sa informuj na infolinke, číslo ktorej som ti priložila.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    veronikasad Pozri príspevok
    Neviem, za akého dôvodu chceš takýto postup uplatniť.
    Zrejme sa mu zdajú poplatky v Mbank privysoké.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.