Zavrieť

Porady

Podkladový betón namiesto škvárobetónu

V nepodpivničenom RD na prízemí sme vyhodili vrstvu škváry a škvárobetónu a vrstvy hliny s bordelom(kusy tehál a škridiel). Dostali sme sa cca 30cm pod hranu základvých pásov a 40cm pod plánovanú nášlapnú vrstvu budúcej podlahy.

Plánujem začať 20cm zhutnením drveného kameňa, na to 10cm betónu s kari sieťou, hydroizolácia, 10cm EPS100 a 6-8 cm poteru s podlahovým kúrením.

1. Ako zhutnenú vrstvu pod betón stačí aká frakcia? (rozmýšľam medzi 0/32 a 16/32)

2. Môžem si prilepšiť na tepelnej izolácii tým, že do betónu primiešam sypaný polystyrén, alebo perlit?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    no použi 0-32 a s tým pridávaním do betónu si vyhodené peniaze. Vlastnosti tepelné ti to zlepší len málo.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    20cm zhutneného drveného kameňa je zbytočnosť,vyhodené peniaze.Stačí zhutniť hlinu(na starom dome ani to nieje nutné) prípadne minimálnu vyrovnávaciu vrstvu piesku urobiť podkladný beton stači 6-7 cm,na to hydroizolaciu napr glasbit(IPA),podlahový polystyrén alebo styrodur,na to armovaný poter.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Úplne na spodok by som dal fóliu,Agrofólia je dobrá.Ja to dávam popod celé platne aj základy.

    henry_sk je offline (nepripojený) henry_sk

    henry_sk
    Pri vytrvalých dažďoch mi to vnútri trochu zatieklo (som pod úrovňou terénu) a ako tá zemina navlhla, dokázali sme ju uchodiť na niektorých miestach aj o 5cm.

    Najviac sa bojím toho, aby betónové platne v každej izbe časom nesadli a nepoškodili podlahy.

    Ďalej, ak namiesto zhutnenej vrstvy urobím o toľko hrubšiu izoláciu, pod dverami sa jej toľko nezmestí. Výška medzi prahom dverí a základovým pásom pod nimi je cca 12cm.

    Pôvodne som myslel, že armovaný má byť podkladový betón a tým má byť nosný - pevnejší, odolný voči zlomeniu.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Armovať platne v jednotlivých miestnostiach nemá veľký význam.Ak to sadlo tak samozrejme je to treba zhutniť.Len dávajte pozor aby ste neporušili statiku základov neviem v akom stave sú.Opatrne s tým hutnením.
    Polystyrén výchádza na m3 cenovo toľko isto čo beton.

    henry_sk je offline (nepripojený) henry_sk

    henry_sk
    No, obvodové základové pásy sú asi na troch miestach prasknuté - na napojeniach vnútorných nosných pásov na obvodové. Praskliny sa ale vyše roka - čo to sledujem, nehýbu, ani nebadám zmeny na múroch - spravil som hneď sádrové sondy na prasklinách.
    Navyše, keď ťahali krížom domu odpadovú rúru, tak zasekali skoro do pol výšky pásov dieru v tvare U, asi boli leniví urobiť dieru O...
    Armované určite nebudú.

    Podkladový betón namiesto škvárobetónu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.