Zavrieť

Porady

zvýšenie poschodia

staviam poschodový dom, chcem sa spýtať, či môžem zvýšiť horné poschodie o rad tehiel oproti projektu. Ide mi o to, aby som mal svetlejšiu výšku poschodia a neviem, či to bude mať vplyv na statiku, prípadne či treba nejak výrazne meniť strechu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Takúto zmenu môže povoliť stavebný dozor.Treba to zapísať do stavebného denníka.Niekedy je potrebný aj súhlas statika, alebo projektanta.Keďže sa tým mení ,aj celková výška domu,jeho vonkajší rozmer, je následne potrebné nahlásiť zmenu stavby stavebnému úradu,nahlásiť zmenu úpravu projektu.Je to potrebné preto ,aby ste nemali problém pri kolaudácii.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    marko182 Pozri príspevok
    1 rad tehal = cca. 25 cm, pokial sa nebavime o polovicnych tehlach... A tu zakladnu skolu si si tiez mohol odpustit. Podla mna je to uplne legitimna tema.
    Ak dobre viem klasická tehla sa muruje na ležato = cca 7,5 cm

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    marko182 Pozri príspevok
    1 rad tehal = cca. 25 cm, pokial sa nebavime o polovicnych tehlach... A tu zakladnu skolu si si tiez mohol odpustit. Podla mna je to uplne legitimna tema.
    Legitímna je.

    Ale primitívna z hľadiska matematiky :
    ( poschodový dom má výšku aspoň 500 cm - - aký rozdiel v statike (hmotnosti) či to je 500, alebo 509 cm ??????? )

    a logiky :
    čo má krov dočinenia so svetlosťou miestnosti pod ním ??????????

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    220870 Pozri príspevok
    Takúto zmenu môže povoliť stavebný dozor.Treba to zapísať do stavebného denníka.Niekeday je potrebný aj súhlas statika alebo projektanta.Keďža sa tým mení aj celková výška domu,jeho vonkajší rozmer je následne potrebné aj nahlásiť zmenu stavby stavebnému úradu,nahlásiť zmenu úpravu projektu.Preto ,aby ste nemali problém pri kolaudácii.
    Toto je presný postup (pre puntičkárov).

    PS
    Rád by som pri kolaácii videl, kto by si takéto zvýšenie všimol .

    jozko2 je offline (nepripojený) jozko2

    jozko2
    no nie som stavebný inžinier a staviam prvý krát a keďže sa v tom vôbec nevyznám, tak sa iba pýtam. To pre vysvetlenie.
    Možno som sa nevyjadril presne (sorry), myslel som pridať YTONG o výške 25cm dookola. Tým by som mohol zväčšiť okná na poschodí z plánovanej výšky 125 na 150cm. Len som chcel vedieť, či sa to dá technicky bez problémov takto zrealizovať.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Technicky ano, legislativne zvacsit okna treba podla postupu toho "puntickara" vyssie

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    ciners Pozri príspevok
    Technicky ano, legislativne zvacsit okna treba podla postupu toho "puntickara" vyssie
    Buď zmenu projektu, alebo cez stavebný dozor / stavebný denník realizovať a premietnuť do prejektu skutočného prevedenia a ten predložiť pri kolaudácii.
    (statik je už nadbytočný / stavebný úrad by som tým dopredu nezaťažoval)

    marko182 je offline (nepripojený) marko182

    marko182
    rudopp Pozri príspevok
    1 rad tehál = cca 8-9 cm - neviem načo zakladáš tému, ak máš aspoň základnú školu.
    1 rad tehal = cca. 25 cm, pokial sa nebavime o polovicnych tehlach... A tu zakladnu skolu si si tiez mohol odpustit. Podla mna je to uplne legitimna tema.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    jozko2 Pozri príspevok
    staviam poschodový dom, chcem sa spýtať, či môžem zvýšiť horné poschodie o rad tehiel oproti projektu. Ide mi o to, aby som mal svetlejšiu výšku poschodia a neviem, či to bude mať vplyv na statiku, prípadne či treba nejak výrazne meniť strechu. Ďakujem.
    1 rad tehál = cca 8-9 cm - neviem načo zakladáš tému, ak máš aspoň základnú školu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.