Zavrieť

Porady

potvrdenie o príjme

mám u klienta potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a čakala som ešte na jedno z iného zamestnaniam ale to nie je klasické ale potvrdenie zo stavebnej sporiteľne za provízie, ako to uviesť v daňovom priznaní? ďakujem
7 komentárov     zbaliť
Mila123 podáva typ DP B, ja dávam príjem za provízie z PSS §6, kolónka sprostredkovanie (môžeš mu uplatniť 60% paušál)
yvica áno a toto potvrdenie aj dokladám k DP alebo nie, čiže dám 3000 eur provízia a z toho 60 % výdavky paušál ako pri živnosti? a vzťahuje sa nato potom aj odpočitateľná položka?
a vypisujem na rodné číslo? lebo nemá ičo? ď
Mila123 nie, takéto potvrdenie nie je súčasťou DP, len si daj pozor, aby výkony za 12/2017 predpokladám, že ich mal vyplatené v 01/2018 do DP za rok 2017 nepatria, a pozri sa na 12/2016. Najlepšie je , keď ti klient predloží platby z jeho banky, na spárovanie.....
odpočítateľná položka z daň. základu áno, pretože takýto príjem patrí medzi aktívne, ale ak spĺňa podmienky na uplatnenie podľa § 11 ZDP (nie je poberateľom SD, či PSD alebo výsluhového k 01 01 2017 )
Mila123 a má nárok na 60% paušl. výdavky, popr.+ na platby do SP i ZP
Mila123 IČO nemusí mať, ale dič musí mať
yvica nemá dič, províziu jej vyplácala PSS na základe zmluvy. doteraz som si myslela, že mi donesie normálne potvrdenie o príjme od ďalšieho zamestnávateľa a zrazu je na papieri provízia.
Katy a R samozrejme, že provízia je vyplatená na základe zmluvy - ale mala sa registrovať na DU - povinnosť!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Všetky potrebné doklady máš, je to jednoduché DP.
    - PSS poslala potvrdenie o platbách, ktoré boli vyplatené v roku 2017 (nič netreba riešiť, ani "párovať" - pre Mila☺)
    A k odpočítateľnej položke - tá sa vzťahuje na ZP - pri SZČO samozrejme ani neprichádza do úvahy (asi si ale OP nemala na mysli) - lebo pri DP riešiš NČZD.☺.
    tuto: daň z príjmu - pouč k DP B (aj klientka si to podľa toho sama spaví)
    https://www.financnasprava.sk/sk/ele...atalog-pouceni
    doplnenie: overiť, či je v registri NBS sa dá jednoducho. A podľa mňa to DIČ má. (nechce sa mi veriť, žeby zanedbala takúto vec). A ak by to bola pravda, sama si nejako musí riešiť registráciu, a potom aj DP. - a pozor - od 1.7. už len elektronická komunikácia s DU.
    Naposledy upravil Katy a R : 29.03.18 at 19:59

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pošli oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP a dovtedy si daj do poriadku registráciu nielen na daňovom úrade, ale aj v zdravotnej poisťovni.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    yvica takže kvôli tomu sa klient mal registrovať na DU a malo mu byť pridelené dič? ale robil to len do novembra, už v decembri nie? ako postupovať?
    veronikasad Má licenciu NBS ? V roku 2018 už nebude mať príjem ?
    yvica nie má len zmluvu a teraz má len potvrdenie o príjme - províziu, nie od decembra 2017 nemá príjem, príjem bol posledný za november 2017.
    veronikasad akú zmluvu a s kým?
    yvica netuším, nemôžem sa dovolať, čo potrebujem k tomu vedieť? a čo mám pýtať?
    veronikasad Mala by si vidieť tú zmluvu o aké príjmy ide. Či ich máš zahrnúť do § 6 a dodatočne vybaviť registráciu, alebo do § 8 - čo je drahý špás, lebo tam nie je možné uplatniť paušálne výdavky a z celého základu dane zaplatí zdravotné poistenie. Oznámte DU predlženie lehoty na podanie DP.
    yvica no vypýtala som zmluvu, navrhla som ten odklad tak, uvidím, zatiaľ ďakujem
    yvica pozerala som § 8 ale tam nikde nevidím príjem zo sprostredkovania - čiže provízie, skôr § 6?? a tá registrácia na dič musí byť aj pri § 6 aj § 8? ďakujem
    yvica mám zmluvu ale nie som z toho moc múdra, je tam výkon sprostredkovateľskej činnosti finančného sprostredkovania finančnej služby podľa § 2 ods. 1 zákona č. 186/2009 Z.z. o finanč. sprostredkovaní. Na základne rozhodnutia NBS má povolenie na vykonávanie činnosti samost.fin.agenta..... musí sa registrovať na dič? ďakujem
    veronikasad Ano
    yvica aj keď posledná provízia bola v decembri? musí sa registrovať a potom zrušiť registráciu? takže lepšie by bolo podať odklad? nestačilo by v tomto prípade podať DP B na rodné čislo? ď
    Katy a R to nemyslíš vážne? - veď píšeš, že je stále SZČO - kým neukončí oficiálne! (nechaj to na ňu!)
    yvica ok, ďakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.