Zavrieť

Porady

Sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti

Dobrý deň,

Mám možnosť sprostredkovať predaj pozemku vhodného na IBV. Plánujem si zazmluvniť zmluvou o sprostredkovaní predaja nehnuteľnosti obe strany. Teda Predávajúceho aj kupujúceho (budúceho investora.) A samozrejme zobrať províziu.
Rozhodujem sa či mám zmluvu o sprostredkovaní predaja nehnuteľnosti uzavrieť podľa obchodného zákonníka a vybaviť si živnostenské oprávnenie (realitnú činnosť.) Vzhľadom na to že daný pozemok bude rozparcelovaný na menšie pozemky na výstavbu rodinných domov a predávaný investorom jednotlivým záujemcom približne dva roky. Tým pádom budem nútený po prvom roku živnosti začať platiť odvody a taktiež aj DPH vzhľadom na to, že prekročím obrat podľa 222/2004 Zb.
Preto ma napadlo uzavrieť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka a § 774-§ 777. V tomto prípade môžem sprostredkovať predaj ako FO pre FO. atu som narazil na jeden problém s ktorým potrebujem poradiť a to: §775 hovorí: Sprostredkovateľovi patrí odmena v dohodnutej výške; odmenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a... A teda som začal študovať zákon 18/1996 o cenách, ale nepochopil som to. A teda sa pýtam aká ja maximálna výška provízie, ktorú môžem z tohto obchodu zobrať aby som mohol ísť podľa občianskeho zákonníka. ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.