Zavrieť

Porady

Odvody do zdravotnej poisťovne pri PN

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa platia odvody do ZP pri PN.
Som SZČO od 02.01.2011 som na PN (úraz krčnej chrbtice),bude to dlhodobo, lebo teraz mám ísť na operáciu.
Odvody za minulý rok som si platila z minimálnej mzdy.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pappka Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa platia odvody do ZP pri PN.
    Som SZČO od 02.01.2011 som na PN (úraz krčnej chrbtice),bude to dlhodobo, lebo teraz mám ísť na operáciu.
    Odvody za minulý rok som si platila z minimálnej mzdy.
    Ďakujem za odpoveď.
    si povinným platitelom odvodov do SP ? Vznikne ti nárok na nemocenské ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pappka Pozri príspevok
    som povinným platiteľom odvodov do SP.
    Keď dostaneš vyplatenú prvú PN-ku, choď do SP pýtať si potvrdenie o poberaní nem.dávok, ktoré odovzdáš v ZP. Na základe toho počas dlhodobej PN-ky preddavky na ZP platiť nemusíš. K potvrdeniu priložíš kopiu PN-ky. Neviem, či je potrebné vypísať aj tlačivo Oznámenie o zmene platitela poistného a mesačne nosiť kopiu "prechodky", ktorú odovzdávaš v SP.

    Ak však vykážeš vysoký základ dane, bez ohladu na to, že si bol PN, vznikne ti za rok 2011 nedoplatok.

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Dobrý večer,
    Som SZČO a potrebujem poradiť, ako sa vypočíta alikvótna časť pre odvody do ZP - odvody platím z min. sumy poistného. PN začala 9.6.2011 a končí 30.6.2011 a zistila som, že výpočet je trochu iný ako do SP. Ďakujem

    katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

    katka 23
    dida2 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    Som SZČO a potrebujem poradiť, ako sa vypočíta alikvótna časť pre odvody do ZP - odvody platím z min. sumy poistného. PN začala 9.6.2011 a končí 30.6.2011 a zistila som, že výpočet je trochu iný ako do SP. Ďakujem
    Ak je SZČO počas roka PN tak mu pri platení odvodov z min. VZ do ZP vzniká preplatok , ktorý si SZČO uplatní v RZZP. Ja to praktizujem takto - pred podaním RZZP zájdem na SP a tam požiadam o potvrdenie o poberaní nem . dávok za celý rok a odovzdám to účtovníčke . Viac informácií o PN SZČO nájdeš na porade ak si dáš vyhľadať tému RZZP alebo SZČO a PN.

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Ďakujem za radu a uvedomila som si, že je to krátkodobá PN na to, aby som si krátila odvody do ZP.

    Odvody do zdravotnej poisťovne pri PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.