Zavrieť

Porady

zivnostnik a očr

Ako je to so živnostníkom ktorý podnika 1,5 roka (od januara 2011) a keďže v prvom roku 2011 nedosahol dostatočné príjmy, platí len povinné minimálne zdravotné odvody. Môže takýto živnostník ísť na OČR s maloletým dieťaťom? Ak áno, na ako dlho a za akých podmienok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mija33 Pozri príspevok
    Dobrý, som SZČO, platím si mesačné odvody do ZP aj do SP. Mám 5 ročné dievčatko po úraze, mám nárok na OČR?
    ako SZČO máš nárok na ošetrovné, platené je max. 10 kal.dní. Ak bude trvať dlhšie, prerušuje sa ti poistenie v SP

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lipanek Pozri príspevok
    Ako je to so živnostníkom ktorý podnika 1,5 roka (od januara 2011) a keďže v prvom roku 2011 nedosahol dostatočné príjmy, platí len povinné minimálne zdravotné odvody. Môže takýto živnostník ísť na OČR s maloletým dieťaťom? Ak áno, na ako dlho a za akých podmienok?
    Nárok na nemocenské nemá.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    lipanek Pozri príspevok
    Ako je to so živnostníkom ktorý podnika 1,5 roka (od januara 2011) a keďže v prvom roku 2011 nedosahol dostatočné príjmy, platí len povinné minimálne zdravotné odvody. Môže takýto živnostník ísť na OČR s maloletým dieťaťom? Ak áno, na ako dlho a za akých podmienok?
    môže - ale nikto mu nič nezaplatí (nemá kto). Z titulu szčo nemá žiadne nemocenské poistenie - tak ani dávku (ošetrovné) nemá odkiaľ dostať

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lipanek Pozri príspevok
    ... a v prípade ak by si nemocenské platil dobrovolne?
    už sa nedá platiť samostatne nemocenske poistenie - musel by si sa prihlásiť na celý balík - platba cca 120€ mesačne. Ale keďže medzi posledným poistením (ak bolo pred začiatkom živnosti zo zamestnania) už uplynulo 1,5 roka, nesplňaš podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch.

    Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

    Mija33
    Dobrý, som SZČO, platím si mesačné odvody do ZP aj do SP. Mám 5 ročné dievčatko po úraze, mám nárok na OČR?

    Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

    Mija33
    ošetrovné mi vypíše nemocnica alebo obvodný lekár dieťaťa ktoré opatrujem a bude mi ho platiť SP?

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Mija33 Pozri príspevok
    ošetrovné mi vypíše nemocnica alebo obvodný lekár dieťaťa ktoré opatrujem a bude mi ho platiť SP?
    veronika to napísala- 10 kal. dní...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mija33 Pozri príspevok
    ošetrovné mi vypíše nemocnica alebo obvodný lekár dieťaťa ktoré opatrujem a bude mi ho platiť SP?
    Ošetrovné vypisuje ošetrujúci lekár dieťaťa. Platí ho od 1. dňa Sociálna poisťovňa vo výške 55 % denného vymer.základu

    Si s dieťaťom po úraze v nemocnici ?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Mija33 Pozri príspevok
    to plati pre zamestnancov ale pre SZČO?
    veď téma je o SZČO ...

    a ak si bola riadne hospitalizovaná v nemocnici .. mohla si si dať vypísať DPN na seba ...
    Ešte raz - ak teda ošetrovné - Žiadosť (tlačivo) na ošetrovné ti teraz vypíše pediater - ale 10 dní je max platená .. a ošetrovné vždy platí SP. !! (zo všetkých typov poistenia)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mija33 Pozri príspevok
    Boli sme v nemocnici 5 dní
    Či bol doprovod dieťaťa nutný ti musí potvrdiť ošetrujúci lekár v nemocnici, ktorý vystaví súčasne Žiadosť o ošetrovné. Neviem či by SP akceptovala žiadosť od detského lekára (obvoďáka)

    Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

    Mija33
    Doprovod bol nutný nakolko to bol uraz a bola po nás rýchla sanitka, malá ma 5 rokov. takže...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.