Zavrieť

Porady

obchodný podiel a dedenie

Prosím o pomoc. Jeden z troch spoločníkov istej malej s.r.o. umrel a na základe žiadosti od notára ohľadom dedického konania som vyčíslila obchodný podiel tohto spoločníka ako 1/3 podiel na vlastnom imaní spoločnosti (notár nepožadoval ocenenie spoločnosti odhadcom) pričom vlastné imanie spoločnosti bolo vyššie ako základné imanie. Keď som sa aj z kolegyňami radila, vychádzalo mi toto ocenenie ako najreálnejšie čo sa majetku spoločnosti týka (účasť na rozhodovaní a riadení spoločnosti som nebrala do úvahy, keďže v spoločenskej zmluve je uvedené, že dedičia majú nárok na vyplatenie podielu ale práva vyplývajúce z podielu nededia). Teraz si potrebujem obhájiť tento postup tak pred spoločnosťou ako pred dedičmi. Neviem nájsť nijaký dokument, kde by sa hovorilo o tom, že podiel na spoločnosti môže byť vyčíslený pomocou vlastného imania. Veľmi veľa teórií čo je to obchodný podiel a čo je to vlastné imanie ale ako konkrétne okrem odborného odhadu vyčísliť obchodný podiel zo súvahy som nenašla. Prosím o nejakú odpoveď, či som postupovala správne a kde by som si to mohla overiť. (prirodzene, to že sa nakoniec spoločnosť a dedičia môžu dohodnuť na nejakej vyššej sume ako vychádza zo súvahy je pravdepodobné, ale to už ja na nich...) Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    notar v dedicskom konani musi zistit vseobecnu cenu majetku porucitela. prelozene to znamena tolko, aku trhovu hodnotu ma - za kolko by sa dal predat v case smrti majetok porucitela.
    vycislenie hodnoty obchodneho podielu je podla mna z uctovnych podkladov nemozne, kedze v uctovnictve nie je zohladnene napriklad dobre meno spolocnosti, kvalitne vybavovane reklamacii zakaznikov a pod. a pritom toto vsetko zvysuje hodnotu obchodneho podielu.
    preto sa vacsinou notari uspokoja s cimkolvek, co im spolocnost posle (ak teda neziadaju znalecky posudok - ktory podla mna tiez tuto vec nevie zohladnit).

    willino je offline (nepripojený) willino

    willino
    viem, že do obchodného podielu sa má vyčísliť aj hodnota mena, prípadne značky a pod. Toto je ale maličká obchodná firma, hodnotiť niečo také ako meno a pod. nemá zmysel. Určovať niečo ako trhovú hodnotu prakticky bez odhadu nie je možné inak ako zo súvahy a účtovníctva... keď nemám odhadcu tak spravím čo ... zbrucha si poviem, koľko by asi stála firma keby som ju chcela predať? a aj keby som ju chcela predať, predsa by som ako firma musela z niečoho v účtovníctve a súvahe vychádzať aby som mala predstavu, či nejdem pod cenu...

    obchodný podiel a dedenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.