Zavrieť

Porady

zaokrúhľovanie faktúr

chcem sa poradiť, keď vystavujete odb. fa, ako zaokrúhľujete výslednú sumu, resp. či vôbec zaokrúhľujete výslednú sumu a či to stanovuje nejaké usmernenie alebo zákon. Napr. základ 2 097,-- DPH je 398,43, výsledná suma 2 495,43.
Zaokrhlite na 2 495,40 alebo na 2495 ....
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Neviem o tom, či existuje nejaké usmernenie na zaokrúhľovanie faktúr, ale o zaokrúhľovaní DPH sa píše v zákone o DPH v § 26, kde sa píše v ods. 3, ako má byť daň zaokrúhlená na desaťhaliere. Teda vo Vašom prípade by nemohla byť konečná suma faktúry taká, ako uvádzate. Mala byť byť zaokrúhlená na 2 495,40.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

S usmernením som sa nestretla. Zaokrúhľujeme výslednú sumu na 0,50 alebo celé Sk len u tých faktúr, u ktorých vieme, že budú platené v hotovosti. Banke haliere nevadia.
Naposledy upravil Paula : 28.09.04 at 05:58 Dôvod: doplnenie
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

DPH viem, ale rozmýšľam, že keď vyhodím výslednú sumu v 2495,40 , odberateľ mi to chce uhradiť v hotovosti, mám zobrať 2495 alebo 2495,50, v halieroch to už asi nepôjde...
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Usmernenie k platbám prijatým v hotovosti nájdeš na www.nbs.sk. Podľa mňa by sa to malo zaokrúhliť na 2495,50.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Nika
Usmernenie k platbám prijatým v hotovosti nájdeš na www.nbs.sk. Podľa mňa by sa to malo zaokrúhliť na 2495,50.
Nemôžem to nájsť. Poraďte !
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ak to má byť faktúra uhradená v hotovosti, tak by ju bolo treba zaokrúhliť na 2495,50, tak ako píše Nika.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

janaGT
DPH viem, ale rozmýšľam, že keď vyhodím výslednú sumu v 2495,40 , odberateľ mi to chce uhradiť v hotovosti, mám zobrať 2495 alebo 2495,50, v halieroch to už asi nepôjde...
Asi by sa to malo zaokrúhliť podľa zákona o cenách. Zákon č. 18/1996 o cenách bol novelizovaný z.č. 520/2003 a v §3ods.4 je popísaný postup ako sa má zaokrúhľovať.
0 0
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Neviem o takom predpise.Akurat DPH treba zaokrúhliť na celé dasaťhaliere t.j. 398,40 , ale výslednú sumu by som zaokruhľovala iba keď viem , že sa bude platiť v hotovosti.Keď prevodom,tak nevidím dôvod zaokruhľavania.
Pekný deň.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Zákon č. 520/2003 o cenách, v súvislosti so zrušením 10 a20 halierových mincí - § 3 - zaokrúhľovanie platieb v HOTOVOSTI

- Celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince sa zaokrúhľuje nadol,
- Celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je vyšší alebo sa rovná polovici hodnoty najnižšej platnej mince sa zaokrúhľuje nahor.
- Môže sa zaokrúhľovať až KONEČNÁ suma.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ja mám tiež také info ako Nika. Ešte niekedy v januári v TV novinách hovorili ako sa má zaokrúhľovať v obchodoch:

100,10 = 100
100,20 = 100
100,30 = 100,50
100,40 = 100,50
100,60 = 100,50
100,70 = 100,50
100,80 = 101
100,90 = 101

...ale my zaokrúhľujeme FA na celé koruny matematicky, pretože zákazníci nám FA uhrádzali aj tak po svojom.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Faktúry môžete vystaviť tak, ako vychádzajú, zaokrúhlené na desaťhaliere. Ak bude platba v hotovosti, rozdiel vyrovnáte účtom halierového vyrovnania 548 príp.648.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

§ 26 zakona o DPH hovori o zaokruhlovani pri prepocte cudzej meny na slovensku korunu
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

nerozumiem Alena, ako to súvisí? Aha, reakcia na Bein príspevok, takže OK.
Naposledy upravil valeriam : 01.10.04 at 18:11
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

alena, v § 26 zákona o DPH sa hovorí o prepočte cudzej meny a zaokrúľovaní dane. Keď si prečítaš ods. 3, tak tam je, že daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z členského štátu sa zaokrúhľuje ... To zaokrúhľovanie teda platí pre "dodanie tovaru", "dodanie služby" ako aj "nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu". Čo si o tom myslíš?
0 0
sisa2 sisa2

sisa2 je offline (nepripojený) sisa2

My zaokruhlujeme vsetky faktury na 0,50 Sk, nakolko nikdy neviem, ktora faktura mi bude platena v hotovosti a ktora prevodom. Zatial sme s tym nemali problemy.
0 0
duniaz duniaz

duniaz je offline (nepripojený) duniaz

Mna by tiez zaujimalo ako je to so zaokruhlovanim DPH. Doteraz som bol presvedceny o tom (a uctovnicka mi to potvrdila), ze vyslednu DPH na fakture treba zaokruhlovat matematicky na desatiny halierov. Vcera som vsak riesil tento problemom s jednym dodavatelom, ktory ma presviedcal ze ked uvedie na fakture vyslednu DPH v sume 349,36 Sk tak je vsetko v tom najlepsom poriadku.

Kde je pravda?
0 0
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Duniaz , poraď svojmu dodavateľovi , nech si prečíta § 26 ods.3 yákona o DPH , kde sa hovorí o zaokrúhľovaní DPH. Takže pravdu si mal Ty. Pekný deň.
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

Chcem poprosit o radu. ako sa pri zaokruhlenej fakture učtuje?

napr:
základ 1467
DPH 278,7
na úhradu 1745,7
po zaokruhleni 1746

učtujem
6x 1467,3
343 278,7
311 1746

správne?
vdaka
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ako riešite keď dodávateľ zle zaokrúhľuje. Napr. DPH vychádza 920,22 a oni to zaokrúhľujú na 920,30. Ako to mám zaúčtovať podľa faktúry, alebo správne?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pre Roba - Ja zaokrúhlenie účtujem na 548 a to + alebo -. Správnejšie by bolo na 548 a 648, ale takto je to jednoduchšie.

Pre Niku - Ja účujem tak, ako zaokrúhľuje dodávateľ. On odvedie toľko ako uvádza na faktúre a ja si uplatňujem tiež toľko.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať