Zavrieť

Porady

Radiátor je teplý, aj keď je na nule

Chcela som pridať otázku už do existujúcej témy o čiastočnom kúrení radiátora, ale tá je už vyriešená.
Ja mám opačný problém, máme termoregulačné hlavice, ale jeden radiátor je teplý stále, aj keď je hlavica na nule. Takže kúrim aj keď je vonku teplo.
Naopak, keď hlavicu pootvorím, nevidím rozdiel v teplote medzi hodnotami 1 - 6, tj. kúri sa naplno.
Ostatné radiátory môžem síce vypnúť, ale tie kúria zase až po čísle 4, na 1,2,3 je radiátor studený.
Už v zrušenom príspevku som čítala, že sa dá niečo s tými hlavicami, nejako ich vykrútiť a postláčať ihlu. Ak by ste mi to niekto dopodrobna vysvetlil, som v byte sama a s vašou pomocou by som to skúsila, no nechcem niečo pokaziť.
Ďakujem za každú radu.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 04.01.11 at 20:02
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Chcela som pridať otázku už do existujúcej témy o čiastočnom kúrení radiátora, ale tá je už vyriešená.
Ja mám opačný problém, máme termoregulačné hlavice, ale jeden radiátor je teplý stále, aj keď je hlavica na nule. Takže kúrim aj keď je vonku teplo.
Naopak, keď hlavicu pootvorím, nevidím rozdiel v teplote medzi hodnotami 1 - 6, tj. kúri sa naplno.
Ostatné radiátory môžem síce vypnúť, ale tie kúria zase až po čísle 4, na 1,2,3 je radiátor studený.
Už v zrušenom príspevku som čítala, že sa dá niečo s tými hlavicami, nejako ich vykrútiť a postláčať ihlu. Ak by ste mi to niekto dopodrobna vysvetlil, som v byte sama a s vašou pomocou by som to skúsila, no nechcem niečo pokaziť.
Ďakujem za každú radu.
S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo ventile nejaká mechanická špina (možno kúsok kovu, hrdze, kamienok, vodný kameň...) ktorá nedovoľuje uzatvoriť ventil a vnútri je priechod stále otvorený.

Prvým pokusom môže byť odmontovať hlavicu - na spodku má kovový krúžok, ktorý treba odtočiť, predtým je však dobré otvoriť ventil na maximum. Tým sa dostaneš k takej tyčke, ktorá sa zatláča. Nejakým tvrdším predmetom treba skúsiť tú tyčku zatlačiť. Ak budeš počuť pri tom nejaké praskanie, ako by si drvila keksy, tak je evidentné, že vnútri je nejaká špina. Opakovaným tlačením treba tú špinu rozdrviť, aby sa uvoľnil priechod.

Ak tá tyčka nejde zatlačiť, je možné, že je tam kúsok kovu (z nejakého zvaru sa môže uvoľniť), ktorý nepôjde rozdrviť a potom je treba ten ventil jedine vymeniť.

Doporučujem potom namontovať nielen nový ventil termohlavice, ale aj na spiatočke - na spodnej rúrke radiátora. Keby sa to znovu zopakovalo, dá sa radiátor uzatvoriť spodným ventilom tak, aby zbytočne nekúril.

Ešte je možné ventil aj prečistiť prúdom vody (na výpustný ventil napojiť hadicu z rozvodu studenej vody, ktorý má vyšší tlak, ako systém kúrenia), ak ale nemáš spodný ventil, tak to neurobíš.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Asi budú ihlice zanesené vodným kameňom.Hlavica sa dá demontovať podľa tipu,druhu a výrobcu hlavice .S týmto by si mal poradiť a podpriemerne šikovný domáci majster.Väčšinou to ide aj bez hasáka.Neviem ako by som vám to vysvetlil.
Tu je to vidieť v rozobratom stave.
http://www.ikotle.cz/index.php?page=...&csum=76a23d07
Naposledy upravil 220870 : 04.01.11 at 08:11
3 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Chobot, ďakujem za vysvetlenie. Skúsim podľa Tvojho návodu. Spiatočný ventil na radiátoroch nemám.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

220870 Pozri príspevok
Asi budú ihlice zanesené vodným kameňom.Hlavica sa dá demontovať podľa tipu,druhu a výrobcu hlavice .S týmto by si mal poradiť a podpriemerne šikovný domáci majster.Väčšinou to ide aj bez hasáka.Neviem ako by som vám to vysvetlil.
skúsim fotku, dobre? Myslím, že odšroubovať by som tú skrutku vedela, samozrejme že vlastním aj hasák, pre prípad slabej sily ...p.s. by ste sa divili, aké náradie doma mám
Snímek 072.jpg  
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ako hlboko sa tá ihla má zatlačiť? Mne sa skoro ani nepohne, cítim veľmi malý, nepatrný pohyb.
Hlavica je značka Braukmann.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 04.01.11 at 08:36
Snímek 074.jpg  
Snímek 073.jpg  
1/1
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Zhruba 8-10mm .Podľa vzhľadu to vyzerajú byť dosť staré ventily ak to napôjde maly by sa vymeniť alebo vyčistiť.Bezchybnú funkčnosť takéhoto ventilu aj pri dodržaní všetkých údržbárskych zásad odhadujem max na 10 rokov.Väčšinou sa to ale pri RD nedodržiava,do systému ľudia napúšťajú tvrdú vodu zo studne a to je zabiják na takéto ventily,potom je ich životnosť 1 rok.
Tá ihlica sa bude hýbať presne toľko koľko sa tá hlavica zaskrutkuje pri zatváraní a otváraní.Na tej fotografii je to čiastočne vidieť.
Naposledy upravil 220870 : 04.01.11 at 08:41
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

220870 Pozri príspevok
Zhruba 8-10mm .
Takže skoro celá, lebo tá moja je na pohľad tých 8-10 mm.
No, mne išla max 1 mm, tlačila som dostatočne silne.
Takže zrejme asi nová hlavica.
Chcela by som ešte poradiť, akú značku a kde by som tie hlavice zohnala, samozrejme s dobrou cenou
Nebývam v RD, máme údržbu v BD, ale si tie ventily radšej kúpim sama a len namontovať by som si ich dala niekomu.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
POZOR!Termostaické hlavice môžu byť dobré funkčné(sú drahé cca 20€!!!V drtivej väčšine prípadov treba vymeniť ventil to je to mosadzné,čo zostalo na montované na radiátori.Tieto dve veci sa kupujú samostatne .
3 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Ako hlboko sa tá ihla má zatlačiť? Mne sa skoro ani nepohne, cítim veľmi malý, nepatrný pohyb.
Hlavica je značka Braukmann.
V hlavici nebude problém, ale v tom ventile, ak ti tá ihla nejde zatlačiť. Môžeš skúsiť menším kladivkom jemne po nej poklepať, možno ten vodný kameň vnútri uvoľníš. Ale opatrne, nie ako keby si klince zatĺkala!
4 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Aha, takže zase neviem, na čom som. A máš pravdu, zbytočne kupovať celú hlavicu, ak ventil je špatný. No vidím, že to sama zrejme nezvládnem.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Chobot Pozri príspevok
V hlavici nebude problém, ale v tom ventile, ak ti tá ihla nejde zatlačiť. Môžeš skúsiť menším kladivkom jemne po nej poklepať, možno ten vodný kameň vnútri uvoľníš. Ale opatrne, nie ako keby si klince zatĺkala!
Kladivo mám riadne veľké , tak som skúšala dreveným tĺčikom na mäso, jemne poklepkať. Nič sa nedelo, ihlica sa len nepatrne pohla.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Kladivo mám riadne veľké , tak som skúšala dreveným tĺčikom na mäso, jemne poklepkať. Nič sa nedelo, ihlica sa len nepatrne pohla.
Tak asi nezostane nič iné, len po skončení vykurovacieho obdobia vymeniť ventil. S tými hlavicami treba občas potočiť, aby sa ventily nezaniesli vodným kameňom. Ak si s tým nehýbala niekoľko rokov, tak sa to zanieslo a teraz s tým nepohneš.

Inak ten ventil ide aj rozobrať. Len to treba urobiť po vypustení vody z celého kúrenia, lebo inak by ti vytiekla voda. Po rozobratí je možné v octe odstrániť vodný kameň.

Ale ak už raz vypustíš zo systému vodu, tak je lepšie dať nový ventil. Stojí to nejakých 5-10 EUR:

http://www.giacomini.sk/katalog/cid/5.xhtml
Naposledy upravil Chobot : 04.01.11 at 09:12
3 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Určite hýbala, aj keď menej, lebo v spálni nemám rada teplý a suchý vzduch. Viac-menej v zime stačila tá nula /boli teplé/, ale teplé boli až do konca vykurovacej sezóny.
Ďakujem Ti za pre mňa cenné rady.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Hmmm, teraz som si spomenula, že keď som s tým v lete chcela niečo robiť, tak na BD mi majster povedal, že "až keď sa začne kúriť, sa na to pozrú".
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Hmmm, teraz som si spomenula, že keď som s tým v lete chcela niečo robiť, tak na BD mi majster povedal, že "až keď sa začne kúriť, sa na to pozrú".
Vykašli sa na takých majstrov. Neviem prečo je pre nich lepšie v zime, keď sa vykuruje, vypustiť celú stupačku a odstaviť na celý deň niekoľko bytov od tepla, keď to môžu bez problémov spraviť mimo vykurovacej sezóny. Asi sa im nechcelo.

Nájdi si inú firmu, tí ti to urobia kedykoľvek. A daj aj ten spodný ventil, je to dobrá vec a stojí to bagateľ.
4 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Na tomto odkaze kliknite na technický list (pdf)hneď na prvom obrázku ventilu.Podľa tam uvedeného návodu skontrolujte nastavenia ventilov.
http://www.ivarsk.sk/sk/termostaticke-ventily
Na ventile ktorý som pridal v odkaze stačí vymeniť len ten pohyblivý kus.Ak ste na vrchnom podlaží bytovky tak sa to dá urobiť aj za plnej prevádzky .Na toto už ale treba šikovných kurenárov.V izertných časopisoch určite nájdete viacero inzerátov na kurenárov.
Naposledy upravil 220870 : 04.01.11 at 09:54
2 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
stanco007 Pozri príspevok
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
To zas vyzerá skôr na chybné hlavice.Skúste ich demontovať a pohývať s tým čudlíkom na ventile.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Zdenka 0705 Pozri príspevok
Ako hlboko sa tá ihla má zatlačiť? Mne sa skoro ani nepohne, cítim veľmi malý, nepatrný pohyb.
Hlavica je značka Braukmann.
Podľa priloženého obrázku je vidieť, že ten cuplík s nemôže zatlačiť toľko, pretože nie je ani taký veľký. Podľa mňa ide zatlačiť, tak max. polovičku toho čo trčí. Avšak je tu ešte jeden problém a to, že sú ventily, ktoré sa dajú nastaviť tak, aby nezatvárali, takže ak je nastavený tak, potom ten pohyb je ešte menší.
Ja mám takýto a ten cuplík je iba 5 mm dlhý a hĺbka zasunutia je asi polovica, jasné že myslím tohoto cuplíka
Naposledy upravil Gapo : 04.01.11 at 13:03
DSC00604.jpg  
1 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
stanco007 Pozri príspevok
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
Ak vám fúka na hlavicu studený vzduch cez vetračku, je to možné. Na to aby sa dalo k veci korektne vyjadriť je potrebných podstatne viac informácií
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať