Zavrieť

Porady

Vysporiadanie dane so zamestancom, ktorý je platený čistou mzdou

Ahojte,
prosím vás, potrebovala by som poradiť. Máme zamestnanca, ktorý je platený mesačne čistou mzdou, nakoľko má vyšší príjem, tak si neuplatňoval nezdaniteľnú čiastku a ani daňový bonus. Teraz pri ročnom zúčtovaní dane sa mu má vrátiť daň a neviem či to mám dať navyše k čistej mzde, alebo je to plus pre firmu a jemu dám stále rovnakú čistú mzdu, bez navýšenia dane čo mu má byť vrátená.
Snáď som to vysvetlila zrozumiteľne :-)
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
3 komentárov     zbaliť
kn-alka nie, nevysvetlila zrozumeteľne
monika130 Tak napríklad:
každý mesiac dostáva príklad 1000€ v cistom, ked bolo napr. rocne zuctovanie ZP a mal nedoplatok 40€, tak nebolo mu to odrátané, stále dostal svojich 1000€ a to navyse bol naklad firmy.
Teraz mu maju preplatok dane okolo 300€, tak sa pýtam, že či mu ich do výplaty prirátam a bude mať 1300€ alebo stale len 1000€?
kn-alka každý jeden zamestnanec je vyplatený čistou mzdou, ale tú čistú mzdu musel niekto vypočítať z hrubej mzdy

teraz z tej hrubej mzdy sa vypočítajú dane a prípadný preplatok mu bude vyplatený v čistej mzde

T.J. dostane mesačnú mzdu, ktorá mu prináleží + preplatok dane
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Samozrejme, že preplatok na dani z RZD vyplatíš zamestnancovi, sú to jeho peniaze nie firemné.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    monika130 Tiež si to myslím, no konateľ si myslí, že keď dostáva čistú mzdu, poistenie a daň zo mzdy je tým pádom náklad firmy, tak tá daň by mala byť vrátená firme a nie jemu.
    Len som si to chcela troška ujasniť...
    kn-alka to nie je úplne pravda, aj zamestnancovi boli z hrubej mzdy strhnuté odvody, a aj daň, zamestnanec dostane naspäť z dane, ktorú ste mu počas roka strhávali !!!
    monika130 To chápem, no on má v zmluve dohodnuté mzdové podmienky na čistú mzdu a tú vždy musí dostať, čiže ja mu všetky odvody napočítavam každý mesiac, aby mu vyšla vždy len čistá mzda, ktorú má v zmluve.
    Xanti vieš na mieste zamestnanca požiadam o potvrdenie o príjme a spravím si sama DP typ A a daň je moja ... no nie
    monika130 Presne! už aj nad tým som premýšľala, že mu to navrhnem :-) no už to konateľ pochopil....ďakujem za každú jednu reakciu.
      zbaliť

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Ak dostáva napr. 1000,- € v čistom, k tomu treba pripočítať 13,4 % odvody, to je jeho hrubá mzda. Daňovú úľavu si v priebehu roka neuplatňuje, o dani uvažovať netreba. Ešte podotázka -čo má napísané na výplatnej páske, z čoho sa platia odvody za zamestnanca? Konateľovi odporúčaj prečítať Zákonník práce. Aj keď je vo firme "písmo sväté" čistá mzda, k tejto sume sa musí mzdárka dopracovať z hrubej mzdy. Iná vec je, keď je na papieri minimálka a do ruky "čisté". Ale taká rada je proti Etikete Porady.
    monika130 Na výplatnej páske sa odvody platia z hrubej mzdy. Už to máme ujasnené, že tá daň patrí jemu. Lebo ako písala vyššie Xanti, tak on nás nemusí požiadať o vykonanie ročného zúčtovania, podá si DP a daň je jeho.
    Dav Aj keď požiada zamestnávateľa o zúčtovanie, daň je zamestnancova. Zamestnávateľ daň z príjmu len vysporiadava za zamestnanca, nikdy nepatrí zamestnávateľovi.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ja by som mu poradila, aby si podal DP typ A a bol by pokoj. Zamestnávateľ by ani netušil, kolko mu DU vráti na daniach.

    Vysporiadanie dane so zamestancom, ktorý je platený čistou mzdou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.