Zavrieť

Porady

zrušenie výživného po obnovení spolužitia manželov

Pred dvomi rokmi mi bola určená výživovacia povinnosť Okresným súdom na dve maloleté deti z dôvodu prerušenia manželského spolužitia. V roku 2011 som požiadal súd o zrušenie výživovacej povinnosti, ktorá bola určená rozsudkom z dôvodu obnovenia vzájomného manželského spolužitia. Súd môj návrh zamietol s odvolaním sa na ustálenú judikatúru najvyššieho súdu ČSR z 14.12.1979, 1 Cz 134/79, a Cpj 159/79,ktoré hovoria, že rozhodnutie súdu o výchove a a výžive maloletého dieťaťa podľa ustanovení ZR sa stane neúčinným v dôsledku obnovenia spolužitia rodičov maloletého v prípade obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia.
Nemôže v budúcnosti dôjsť k exekúčnnemu konaniu, resp. trestnému stíhaniu v prípade, ak by matka opätovne žiadala o úhradu výživného? Je možné sa proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa odvolať s prihliadnutím na § 163, ods. 2) OSP?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Erzebeth
Ak prestaneš platiť výživné na deti, je na tvojej manželke, či ťa po nejakom čase, ak by vám to spolužitie nevyšlo, nezačne žalovať pre zameškané výživné. Aj keď žijete v jednej domácnosti, ešte to neznamená, že sa spoločne aj podieľate na jej chode a všetkom, čo k tomu náleží. Je to pre teba predsa len určité riziko. Nechaj veci tak ako sú.
Prečo nepožiadala manželka o zrušenie. I keby jej odpísali to čo tebe, máš v rukách doklad o tom, že spolu skutočne žijete i hosporátite.

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

bubkoch
marcel19751 Pozri príspevok
Pred dvomi rokmi mi bola určená výživovacia povinnosť Okresným súdom na dve maloleté deti z dôvodu prerušenia manželského spolužitia. V roku 2011 som požiadal súd o zrušenie výživovacej povinnosti, ktorá bola určená rozsudkom z dôvodu obnovenia vzájomného manželského spolužitia. Súd môj návrh zamietol s odvolaním sa na ustálenú judikatúru najvyššieho súdu ČSR z 14.12.1979, 1 Cz 134/79, a Cpj 159/79,ktoré hovoria, že rozhodnutie súdu o výchove a a výžive maloletého dieťaťa podľa ustanovení ZR sa stane neúčinným v dôsledku obnovenia spolužitia rodičov maloletého v prípade obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia.
Nemôže v budúcnosti dôjsť k exekúčnnemu konaniu, resp. trestnému stíhaniu v prípade, ak by matka opätovne žiadala o úhradu výživného? Je možné sa proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa odvolať s prihliadnutím na § 163, ods. 2) OSP?
Erzebeth Pozri príspevok
Ak prestaneš platiť výživné na deti, je na tvojej manželke, či ťa po nejakom čase, ak by vám to spolužitie nevyšlo, nezačne žalovať pre zameškané výživné. Aj keď žijete v jednej domácnosti, ešte to neznamená, že sa spoločne aj podieľate na jej chode a všetkom, čo k tomu náleží. Je to pre teba predsa len určité riziko. Nechaj veci tak ako sú.
Prečo nepožiadala manželka o zrušenie. I keby jej odpísali to čo tebe, máš v rukách doklad o tom, že spolu skutočne žijete i hosporátite.
z tej judikatury ktoru spomina zadavatel mi vyplyva ze by ho nemohla zalovat za nezaplatene vyzivne za obdobie POCAS vzajomneho spoluzitia (pretoze rozhodnutie o urceni vyzivneho je v tom case neucinne, za podmienky "obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia") ... este som o tom nepocul, je to naozaj tak ?
bubkoch Pozri príspevok
z tej judikatury ktoru spomina zadavatel mi vyplyva ze by ho nemohla zalovat za nezaplatene vyzivne za obdobie POCAS vzajomneho spoluzitia (pretoze rozhodnutie o urceni vyzivneho je v tom case neucinne, za podmienky "obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia") ... este som o tom nepocul, je to naozaj tak ?
Údajne je to tak. V prípade obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia, vrátane a intímného a spoločenského a spoločného sa podieľania na vedení domácnosti stráca pôvodný rozsudok svoju účinnosť priamo zo zákona. Aj tak by som sa však chcel proti tomu odvolať, rozsudok je rozsudok a ten nemôže len tak zaniknúť... Nepomôže mi s tým niekto?

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

bubkoch
marcel19751 Pozri príspevok
Údajne je to tak. V prípade obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia, vrátane a intímného a spoločenského a spoločného sa podieľania na vedení domácnosti stráca pôvodný rozsudok svoju účinnosť priamo zo zákona. Aj tak by som sa však chcel proti tomu odvolať, rozsudok je rozsudok a ten nemôže len tak zaniknúť... Nepomôže mi s tým niekto?
no ale ked mas priamo v odovodneni rozsudku uvedene ze zrusenie rozhodnutia o vyzivnom nie je mozne lebo je to zbytocne kedze plati judikatura a neucinnost, tak naco sa chces odvolavat ? vsak (podla toho co pises) mas priamo v rozhodnuti (odovodnenie) uvedene ze v case opatovneho spoluzitia vyzivne platit nemusis

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Erzebeth
bubkoch Pozri príspevok
z tej judikatury ktoru spomina zadavatel mi vyplyva ze by ho nemohla zalovat za nezaplatene vyzivne za obdobie POCAS vzajomneho spoluzitia (pretoze rozhodnutie o urceni vyzivneho je v tom case neucinne, za podmienky "obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia") ... este som o tom nepocul, je to naozaj tak ?
Veď hej, ja plne chápem rozhodnutie súdu. Ibaže - ak to s tým spolužitím nevyjde, čo zadávateľovi neprajem, bude on musieť dokazovať, že s manželkou obnovili spolužitie. Čo ak manželka nebude toho istého názoru a bude tvrdiť, že plné spolužitie nenastalo, s odstupom času si nemusí spomenúť a bude tvrdiť, že vlastne ani žiadne nebolo. Pamäť je potvora, niekedy si dvaja ľudia spomínajú na tú istú vec rôzne.
Preto keby sa to jednalo o mňa, platila by som, veď čo, pošlem, vrátia sa.
Manželka našťastie pred súdom na pojednávaní o návrhu na zrušenie výživného vypovedala, že: "ich spolužitie v súčasnosti je v poriadku a že toto obnovili po všetkých stránkach od októbra 2009 a podľa jej vyjadrenia fungujú ako plnohodnotná rodina. Spoločne sa podieľajú na úhradách za domácnosť , otec na deti prispieva na ich výživu tak ako je to určené súdom a ako je to bežné v rodine."

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

GabiZ
Rozhodovacia prax súdov pripúšťa, že vydané rozhodnutie súdu o úprave výkonu práv a povinností rodičov k maloletému dieťaťu sa za istých okolností stane neúčinným. K neúčinnosti tohto rozhodnutia dochádza na základe právne významných skutočností, ako sú napríklad rozvod manželstva alebo obnovenie spolužitia rodičmi maloletého Rozhodnutie sa v tomto prípade stáva neúčinným od momentu, kedy nastala právna skutočnosť spôsobujúca neúčinnosť tohto rozhodnutia.
Rozsudok o určení povinností rodičov k dieťaťu, konkrétne vyživovacia povinnosť, teda zanikla vzhľadom k jeho neúčinnosti. Preto aj súd tvoj návrh odmietol. Pre rozsudok je rozhodujúci stav v čase jeho vyhlásenia. Ak teda pôvodný rozsudok o určení povinnosti platiť výživné sa stal neúčinným, vyživovacia povinnosť otca voči maloletým nie je súdne upravená a teda si v budúcnosti nemôže vymáhať výživné počas obdobia, kedy spolu žijete a teda bolo obnovené spolužitie rodičov maloletého, čo ti potvrdil rozsudkom aj súd.

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

GabiZ
marcel19751 Pozri príspevok
Údajne je to tak. V prípade obnovenia všetkých funkcii tohto spolužitia, vrátane a intímného a spoločenského a spoločného sa podieľania na vedení domácnosti stráca pôvodný rozsudok svoju účinnosť priamo zo zákona. Aj tak by som sa však chcel proti tomu odvolať, rozsudok je rozsudok a ten nemôže len tak zaniknúť... Nepomôže mi s tým niekto?
Stal sa neúčinným zo zákona a preto sa netreba odvolávať. A rozsudok, ktorý potvrdzuje neúčinnosť pôvodného rozsudku o povinnosti rodiča platiť výživné, ti to potvrdzuje.

zrušenie výživného po obnovení spolužitia manželov

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.