Zavrieť

Porady

Zaplatená práca

Dobrý deň. Prosím súrne o radu:

Mám klienta, ktorý robí reklamné a grafické služby. Do roku 2004 spolupracoval so svojím bratom, ktorý bol umelec v slobodnom povolaní - autor. V roku 2005 sa tento brat zamestnal a zrušil si "autora". Problém je v tom, že mu občas pomáhal. Peniaze mu vyplácal v hotovosti bez dokladu. Nakoniec to je asi 100.000,--/rok. Chce si to dať do nákladov, ale ja neviem ako -
hovorila som im, aby robili dohody o vyk. práce a odvádzali 19%, ale to nerobili. /Je to "jednohubka"/ - marcový kus.
Teraz tomuto klientovi vychádza vysoká daň, a ja som v koncoch. Nakoniec bude kvôli svojmu bratovi platiť aj vyššie poistné. Prosím poraďte vy máte viac skúseností.
Viac hláv, viac rozumu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    No neviem... Nemám skúsenosť, ale že by ste urobili nejakú Zmluvu o dielo? Samozrejme to by si musel zdaniť brat, ale na druhej strane by klesol základ dane, a tým pádom aj vymeriavací základ na poistenie tomu klientovi. A daň by bola tak či tak u brata rovnaká.Prípadne by som rozmýšľala ešte o prenájme nejakých priestorov do sumy 22.900,- To by tá druhá strana /napr. aj ten brat/ mohla mať oslobodené od dane. A klientov základ dane a základ pre platenie odvodov by bol zase nižší... Ale nech poradia skúsenejší poraďáci.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Vidíš - prenájom ma nenapadol, ale aká zmluva o dielo - nevadí, že nemá živnost. alebo "autora"?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Zmluvu o dielo môžeš uzatvoriť s ktorýmkoľvek človekom - ako fyzickou osobou a nemusí mať živnosť.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Ďakujem alušik. Len neviem, či už nemá ročné zúčtovanie - ten jeho brat.
    Nemalo by sa to riešiť cez dohodu o vykonaní práce? Stačí to takto?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Bola by som veľmi rada, ak by sa vyjadril aj niekto iný. Normálne sa to rieši väčšinou naozaj cez dohodu o vykonaní práce - ale ty nemáš povinnosť uzatvoriť len pracovnoprávny vzťah.
    Viem,že raz sme na odpratanie snehu v zime uzavreli s dôchodcom aj zmluvu o dielo, hoci mi to vtedy na túto prácu naozaj veľmi nesedelo. Ale auditorka to odobrila.
    A aj keby mal ten brat urobené ročné zúčtovanie, stále by mohol podať opravné daňové priznanie...

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Ďakujem veľmi pekne - a pozdravujem Dolný Kubín tu z Cífera - už nie je zatopený, len robí šarapatu podzemná voda v studniach.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.