Zavrieť

Porady

Ako správne osadiť okná?

Dom máme postavený z ytong tvárnic lambda 37,5cm. Plánujeme zatepliť pravdepodobne s 8cm EPS. Chcem sa opýtať, ako správne osadiť okná? Na rozhranie muriva a zateplenia alebo viac do stredu muriva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ideálne je osadiť okno v prvej tretine od exteriéru.Tj pri 37,5hrúbke múru by to malo byť 12,5 cm od vonkajšej hrany muriva nie polystyrénu.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Podľa toho aké chcete hlboké vnútorné parapety

    Ak je menšie okno (vysoké, úzke) a je vsadené z vonkajšieho pohľadu 24cm hlboko (1/2 z 37,5cm + 8cm), tak to príliš dobre nevyzerá.

    Na Vašom mieste by som zvolil asi 7 cm od vonkajšej strany muriva.
    No, jedná sa mi hlavne o to, ako správne určiť, kde je v skladbe obvodovej steny rosný bod, rsp. kde je rovina izotermy, aby sa pri nesprávnom osadení niekde nezačala kondenzovať voda. Vačšinou sa na nete dozvedám, že pri skladbe obvodovej steny cca 30 murivo +15 zateplenie osádzajú okná zarovno múru z vonkajšej strany. Lenže my zateplujeme len 8-ičkou . Doplním info, kúrenie bude kombinované, na prízemí podlahové, na poschodí radiátory. Okná budú plastové s 3-sklom.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Zuzana Friedová Pozri príspevok
    No, jedná sa mi hlavne o to, ako správne určiť, kde je v skladbe obvodovej steny rosný bod, rsp. kde je rovina izotermy, aby sa pri nesprávnom osadení niekde nezačala kondenzovať voda. Vačšinou sa na nete dozvedám, že pri skladbe obvodovej steny cca 30 murivo +15 zateplenie osádzajú okná zarovno múru z vonkajšej strany. Lenže my zateplujeme len 8-ičkou . Doplním info, kúrenie bude kombinované, na prízemí podlahové, na poschodí radiátory. Okná budú plastové s 3-sklom.
    Pokiaľ zateplíš Lambdu 8cm EPS, tak rosný bod(presnejšie zóna kondenzácie) bude v Lambde. Kedysi som to počítal a na lambdu je treba min. 18cm EPS z pohľadu rosného bodu. To je už však 57 cm hrubá stena a nie každému sa to páči. Osobne by som Lambdu nezatepľoval. To kde bude osadené okno na to nemá vplyv.
    Mám Ytong 375, okná som dával 5cm od vonkajšieho okraja. Viem si však predstaviť aj zároveň s vonkajšou hranou muriva. Vnútorná parapeta(zlaty dub) vyzerá dobre.
    Naposledy upravil Ferdosondo : 07.10.11 at 06:34
    takze podla tohto co pises je lepsie riesenie lambdu nezateplit a okno osadit tak, ako sa mi to paci viac.uhm. a ty mas ytong zatepleny? a problem s vlhnutim ostenia, odkedy byvas, nemas?

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    220870 Pozri príspevok
    Ideálne je osadiť okno v prvej tretine od exteriéru.Tj pri 37,5hrúbke múru by to malo byť 12,5 cm od vonkajšej hrany muriva nie polystyrénu.
    Suhlasim s 220870. Toto je tak asi najvseobecnejsie uznavane pravidlo.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ferdosondo Pozri príspevok
    Pokiaľ zateplíš Lambdu 8cm EPS, tak rosný bod(presnejšie zóna kondenzácie) bude v Lambde. Kedysi som to počítal a na lambdu je treba min. 18cm EPS z pohľadu rosného bodu. To je už však 57 cm hrubá stena a nie každému sa to páči. Osobne by som Lambdu nezatepľoval. To kde bude osadené okno na to nemá vplyv.
    Mám Ytong 375, okná som dával 5cm od vonkajšieho okraja. Viem si však predstaviť aj zároveň s vonkajšou hranou muriva. Vnútorná parapeta(zlaty dub) vyzerá dobre.
    Toto by som chcel vedeieť.Ako ste to vyrátali že to je práve 8 cm v murive.A pre ktorého rohatého by nemal byť rosný bod v murive.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Zuzana Friedová Pozri príspevok
    takze podla tohto co pises je lepsie riesenie lambdu nezateplit a okno osadit tak, ako sa mi to paci viac.uhm. a ty mas ytong zatepleny? a problem s vlhnutim ostenia, odkedy byvas, nemas?
    Byvam dva roky, s vlhnutim ostenia neboli problemy. Dom bol doteraz nezatepleny, teraz som zateplil 12cm EPS.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    220870 Pozri príspevok
    Toto by som chcel vedeieť.Ako ste to vyrátali že to je práve 8 cm v murive.A pre ktorého rohatého by nemal byť rosný bod v murive.
    A ty si ako k tomu dosiel, ze som vyratal , ze rosny bod bude 8cm v murive?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.