Zavrieť

Porady

vyhradni/autorizovani predajcovia/dovozcovia

Dobry den,
prosim, vedel by mi niekto vniest svetlo do pojmov, prav, povinnosti vyhradnych/autorizovanych predajcov/dovzcov? Ide mi o to, ze som objavil v nemecku velkoobchod so zaujimavymi cenami a chcem tie vyrobky dovazat....nemoze takyto dovoz robit problemy, ked su na slovensku autorizovani predajcovia ako aj oficialny zastupca tejto znacky tovaru???...a ako potom vyriesim zalezitost slovenskeho manualu k tymto vyrobkom??.. Ma mi ho poskytnut/predat oficialny zastupca znacky na slovensku????
Dakujem
Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jovanni je offline (nepripojený) jovanni

    normalny zenaty mlady chlap so zavazkami ...viac jovanni
    milý celloo, mám podobný problém. S podobnými otázkami tu málokedy pochodíš. Skôr keby si sa spýtal na "ošúchané témy" napr. zivnost vs. s.r.o., konatelia v s.r.o. atd.
    Myslím si, že s postupom času sa takáto téma bude častejšie zobrazovať (veď čoraz viac firiem si hľadá partnera v EÚ) a chce vedieť rovnaké veci.
    Z mojich skúseností ti môžem poradiť napr. centrá prvého kontaktu alebo inkubátory. Tam by ťa mali usmerniť ako jednať s potenc.zahraničným zákazníkom a čoho sa vyvarovať.
    Existuje aj drahšie a skoro to isté riešenie - právnici. Niečo zaplatíš, ale máš zmluvu o výhradnom zastúpení šitú na mieru.

    veľa šťastia pri hľadaní.

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Kedysi na prednáške som počula, že výhradný zástupca má s výrobcom zmluvu o výhradnom zastúpení. Výhradný = jediný v danej krajine. V zmluve to má byť uvedené, aj s povinnosťami a právami, ktoré z toho medzi zmluvnými stranami vyplývajú. V obchodnom zákonníku o tom nie je nič?

    Myslím však, že nič nebráni ďalšiemu dovozcovi dovážať rovnaký tovar, musí však počítať s tým, že ak už v danej krajine výrobca výhradného zástupcu resp. dovozcu má, že mu tovar zrejme priamo nepredá. Dovozca si potom ešte musí vyriešiť čo bude robiť s reklamáciami, náhradnými dielmi a servisom.

    Povinnosť predávať tovar so slovenským návodom a inými informáciami je daná zákonom o ochrane spotrebiteľa. Výhradný zástupca ti ho ako konkurencii asi neposkytne. Musíš si ho zabezpečiť sám.

    Niekedy môže vzniknúť problém, ak je predaj spojený s vydaním nejakého špeciálneho dokladu (napr. osvedčenie o technickej spôsobilosti a pod.) Zákon alebo vyhláška potom môžu upravovať, za akých podmienok sa takýto doklad vydá a tam môže byť požiadavka, že predaj robí výhradný zástupca.

    S dovozom ešte súvisí problematika vyhlasovania zhody a označovanie značkou CE. O tom sa tu už diskutovalo na inom mieste.

    vyhradni/autorizovani predajcovia/dovozcovia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.