Zavrieť

Porady

ako na prievlaky?

Čaute,chcem sa vás spýtať,či máte nejaké skusenosti s prevlakmi v dome. Aká by mala byť ich výška a širka na dĺžku 3,5 a 4,5 metra, akej hrúbky výstuž,hrúbka a vzialenosť strmienkov,prípadne či je nutné robiť hupy.Za odpovede vopred ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Na toto nieje jednoznačná odpoveď.Záleží na akých múroch je prievlak koľko toho bude niesť či je spojený s vencom stropom atd..........

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    220870 Pozri príspevok
    Na toto nieje jednoznačná odpoveď.Záleží na akých múroch je prievlak koľko toho bude niesť či je spojený s vencom stropom atd..........
    Taketo alibistické odpovede milujem !

    A dodávam,že kolektívne vedomie je dnes veĺmi rozširené a informácie každého druhu su každému voĺne dostupné ,
    ked vie kde ich hĺadať.
    Teda aj zadavateľ témy časom získa tieto informácie.
    Nevidím žiaden zmysel mu tieto informácie vedome a naschvál zatajovať !
    Veď uviedol rozmer otvoru /dlžku / v mure ponad ktorý chce urobiť ŽB preklad. A šírka mura je znama predpokladám ,
    určite to nie je 10 cm ani 100 cm, tak načo také cavyky ??
    Ano je lepšie dať hupy , je to istota , hrubka roxorov min. 14 mm, strmienka 10 mm každých 60 cm.
    Z mojej strany bez prepočtu a bez záruky, konzultuj aj s inymi.
    Indeed sorry, ušlo mi to,tých 60 cm

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Maximálny povolený rozostup strmienok je 250mm aj to len na vencoch na prievlaku som viac ako 200mm rozostupy ešte nevidel.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Ja mám 4m , ale projektoval to statik , podľa nejakej rady na fóre by som to určite nerobil.

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Indeed Pozri príspevok
    Taketo alibistické odpovede milujem !

    A dodávam,že kolektívne vedomie je dnes veĺmi rozširené a informácie každého druhu su každému voĺne dostupné ,
    ked vie kde ich hĺadať.
    Teda aj zadavateľ témy časom získa tieto informácie.
    Nevidím žiaden zmysel mu tieto informácie vedome a naschvál zatajovať !
    Veď uviedol rozmer otvoru /dlžku / v mure ponad ktorý chce urobiť ŽB preklad. A šírka mura je znama predpokladám ,
    určite to nie je 10 cm ani 100 cm, tak načo také cavyky ??
    Ano je lepšie dať hupy , je to istota , hrubka roxorov min. 14 mm, strmienka 10 mm každých 60 cm.
    Z mojej strany bez prepočtu a bez záruky, konzultuj aj s inymi.
    A ked mu to spadne na hlavu, tak beries za to zodpovednost? Kazda situacia je ina, a preto netreba setrit na statikovi, alebo spravit na vlastne triko a neziadat univerzalnu odpoved.

    konak7 je offline (nepripojený) konak7

    konak7
    ten prievlak mám potvrdený aj statikom,ale zdá sa mi akoby to robil len z povinnosti,preto si to chcem overiť aj Vašimi praktickými skúsenosťami. Prievlak bude ťahaný stredom celého domu,spojený aj s vencom a na ňom bude posadený krov/bez ŽB deky/.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Na statiku sa na Porade nepýtaj,to je vec výpočtu na konkrétnu konštrukciu.Ak si niekto myslí,že existuje všeobecná odpoveď ,tak sa hlboko mýli.Amaterizmus na stavbu nepatrí.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    fetya Pozri príspevok
    A ked mu to spadne na hlavu, tak beries za to zodpovednost? Kazda situacia je ina, a preto netreba setrit na statikovi, alebo spravit na vlastne triko a neziadat univerzalnu odpoved.
    prečo by niečo malo spadnuť niekomu na hlavu ???

    ŽB konštrukcie sa robia najmenej 150 rokov a princip ukladania vyztuže je stále ten istý !

    Dokonca na základe toho aké som videl burane ŽB konštrukcie ktoré stali 120 rokov, tak v tychto konštrukciach som videl
    slabšie roxory ako sa bežne dávajú teraz.

    Ak dodrží počet a hrubku nosných prútov v preklade, nič mu na hlavu rozhodne nespadne !

    Tá vyztuž je tam masivne predimenzovaná , udržala by aj polovica.
    chandler no ak je to 150 rokov tak to je velmi silny argument

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Indeed Pozri príspevok
    prečo by niečo malo spadnuť niekomu na hlavu ???

    ŽB konštrukcie sa robia najmenej 150 rokov a princip ukladania vyztuže je stále ten istý !

    Dokonca na základe toho aké som videl burane ŽB konštrukcie ktoré stali 120 rokov, tak v tychto konštrukciach som videl
    slabšie roxory ako sa bežne dávajú teraz.

    Ak dodrží počet a hrubku nosných prútov v preklade, nič mu na hlavu rozhodne nespadne !

    Tá vyztuž je tam masivne predimenzovaná , udržala by aj polovica.
    Statika nie je (len) o tom,či to spadne alebo nie.
    Indeed Statika je hlavne o tom,že najmudrejší je statik alebo projektant,ľudia čo s tým pracovali a viazali železo do x základov,prekladov a celých betonovych murov, nič nevedia ???v

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Statika je hlavne o tom aby si zbytočne nedával veľa železa a neprerobil. Indeedov názor je názor dedinčanov , čo napchajú do deky a prekladov 12ky a 14ky železa aby to trimalo. Ale trime to prd a veľa to stoji. Ja som dal za projekt deky + vence dochodcovi statikovi 120 Eur. Urobil celú deku zo železa 10 same hupy . Keď to prišla viazať firma tak skonštatovali že to robila stará škola a že na tej deke može pristáť aj vrtulnik.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Vacsinou ked sa ponahlam a odhadnem zelezo, tak sa dobre oj...em, tak asi tak ) A vacsinou na tu nebezpecnu stranu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.