Zavrieť

Porady

bio zelenina a ovocie

AHojte,

mam doma malu zahradku kde som tento rok prepadla vasni pestovania bio zeleniny a ovocia..najskor som zacala v malom nakolko som nevedela co z toho vznikne..ide hlavne o cherry paradajky, hrasok, jahody, maliny, ribezle..
..buduci rok by som chcela skusit uhorky, kukuricu, papriku, kapiu, normalne paradajky, kapustu, kel, kalerab a podobne..vsetko bio, cize bez pridanych umylych hnojiv pesticidov a tak..mame dom uplne mimo cesty...a tento rok som zahnojovala len kuracimi vykalmi zmiesanymi s vodou v slabom pomere..tie kuracince som vzala babke, ktora na dedine chova sliepky a krmi ich normalne zrnom a tak, cize su uplne nezavadne..a kedysi ludia hnojili naozaj len tymto prirodnym sposobom a nic sa im nestalo a pride mi to ako najlepsi sposob hnojenia.

..moja otazka znie:
1.Da sa to vobec definovat ako bio zelenina a ovocie?
2.Bol by vobec zaujem ludi o takuto bio zeleninu a ovocie? Rozmyslam aj nad donaskou za symbolicku ceny vramci Bratislavy zdarma..Vy osobne by ste to privitali ako ponuku na internete napriklad? Je mnoho bio obchodov ale este som nenasla nijaky kde by bola vzdy dostupna cerstva zelenina a ovocie

3.AK by mali bioobchody zaujem o moj tovar, ako by som im mohla dokazat ze naozaj sa o to staram tak ze je to bio, cize tak ako som opisala?Aby mi uverili ze je to naozaj bio a aby to odomna kupili..su na to certifikaty, alebo musim prizvat nejaku kontrolu ktora bude sledovat ako pestujem tuto zeleninu a ovocie?
Na zaciatok chcem zacat s velmi malym polickom..buduci rok priblizne 8x4metre..tento rok 1x8metrov..ak by to neslo na odbyt aby som to dokazala spotrebovat..

Budem vdacna za nazory a rady

pekny den zelam
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mvlko je offline (nepripojený) mvlko

    mvlko
    Nemôžem Ti pridať bod ale aspoň takto oceňujem tvoju snahu...

    Držím Ti palce aby Ti to vyšlo, tiež mám v pláne bio pestovanie na mojej záhradke a kiež by bolo viac takto zmýšľajúcich ľudí.
    Naposledy upravil mvlko : 05.08.09 at 10:44 Dôvod: gramatika :)

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Ahoj Bolacka, ak chces predavat svoje produkty pod znackou BIO, potrebujes mat na to "papier". Pozri si zakon o ekologickom polnohospodarstve 421/2004 Z.z.
    Drzim palce

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    Plne súhlasím s tvojim odhodlaním. Tiež sa snažíme doma pestovať zdravú zeleninu a ovocie, len mám dojem, že tvojich pár metrov záhrady ťa predajom neuživí. My pestujeme zeleninu na asi 150 m2 a stačí to len tak pre nás a nie na predaj. Nemáme na to papier, ale ak si dám zemiak z obchodu a uvaríme si z našej záhrady, je to veľmi veľký rozdiel. Už len preto sa to oplatí. Nič chemicky neošetrujeme a radšej nechám trochu zemiakovej vňate zožrať tej hávedi, ako si ich chemicky zničiť. Idea je to pekná, tak ti držím palce.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ako píše kero64 vyššie. Pôdy budeš potrebovať oveľa viac, hlavne preto, že pri pestovaní bio zeleniny musíš nechávať vždy nejakú časť pôdy ľadom, aby si oddýchla. Začiatočníci majú tiež problémy s tvarom takejto zeleniny. Bude síce bio, ale napríklad mrkva a petržlen budú pokrútené, nie také úhľadné ako zo supermarketu.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Je to tak naivné až je to milé! Realita je ale kdesi inde...
    Čo na to povedať. Držím palce. Napíš ako si dopadla.

    bolacka je offline (nepripojený) bolacka

    vsetko ma boli :) bolacka
    ahojte,
    pisala som do firmy kde davaju certifikaty na vyrobu a skladovanie bio zeleniny a inych plodin-certifikat na to aby to bolo bio..
    ..ide o verejne dostupne info cize dufam ze nebude problem, ked to sem skopcim z mailu:

    na to aby ste získali certifikát na Vaše produkty musíte byť zaregistrovaná v
    systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby. Registráciu vykonáva ÚKSÚP Bratislava. Po zaregistrovaní automaticky musíte podliehať
    kontrole inšpekčnou organizáciou.Prihlásiť do systému môžete akúkoľvek výmeru, nie
    je to obmedzené žiadnymi kvotami pokiaľ nebudete požadovať dotácie.Po vstupe do
    systému musíte dodržiavať platnú legislatívu Polpatok za kontrolu závisí od toho čo máte iba bio výrobu,
    alebo aj konvenčnú časť prevádzky. Aby ste dostali
    certifikát musí pôda prejsť obdobím konverzie, ktorá trvá pri ornej pôde 2 roky. Až
    po tejto dobe môžete požiadať o bio certifikát.

    bio zelenina a ovocie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.