Zavrieť

Porady

Pracovna doba ucitelov

Pracujem ako ucitelka v MS. Chcem sa opytat, ako a kde je stanovena prac.doba ucitelov. Moze starosta urcit, ze ucitelka ma byt v praci 8 hodin denne? Ak ano, na zaklade coho? Nie je prac. uvazok uciteliek 28 hodin tyzdenne, co je cca 5 a pol hodiny na den?
Usporiadat
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

odpoveď dostaneš ak klikneš na tento odkaz na stránku MŠ, píše sa tam o príplatku za smennosť, ale nachádza sa tam aj odpoveď na tvoju otázku.
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/O...mennost_MS.pdf
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Platí to aj pre učiteľov ZŠ? Na čo má učiteľ nárok, ak pracuje stále popoludní?
0 0
mia3 mia3

mia3 je offline (nepripojený) mia3

Toto som hladala. Takze ked nemam v zmluve, ze tam mam byt 8 hodin, nemoze ma nutit, ze?
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

milá mia, na internetovej stránke je pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov . tu je odkaz na stránku, kde sa nachádza:

http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=537


a tu je krátky výťah z neho :

2/ Týždenný pracovný čas pedagogických zamestnancov pozostáva z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť, a z času, počas ktorého vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou. Rozsah vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti je ustanovený nariadením vlády SR č. 238/2004 Z. z. o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov (ďalej len „nariadenie vlády SR č. 238/2004 Z. z.“).


Čl. 13 Náplň a rozvrhnutie pracovného času pedagogických zamestnancov

(1) V pracovnom čase je pedagogický zamestnanec povinný plniť základný úväzok vyučovacou činnosťou alebo výchovnou činnosťou určený všeobecne záväzným právnym predpisom7 a vykonávať práce súvisiace s pedagogickou prácou ustanovené v pracovnom poriadku.
(2) Prácou súvisiacou pedagogickou prácou sa rozumie predovšetkým svedomitá osobná príprava na ňu, príprava pomôcok a starostlivosť o ne, príprava materiálu na vyučovanie alebo výchovnú prácu, vedenie predpísanej pedagogickej dokumentácie, oprava písomných a grafických prác žiakov, dozor nad žiakmi, spolupráca s učiteľmi vyučujúcimi v triede, s rodičmi a ostatnou verejnosťou na zabezpečenie kvality výchovno – vzdelávacieho procesu, starostlivosť o zverené kabinety a ostatné zariadenia školy slúžiace k výchovno-vzdelávaciemu procesu, ktorá v sebe zahŕňa napr. dopĺňanie kabinetných zbierok, knižnice, klubovne, herne a spoločenské miestnosti, dielne, laboratóriá a cvičné objekty, školské záhrady a pokusné polia a ostatné zariadenia školy a školského zariadenia slúžiace na výchovno - vzdelávací proces. Ďalej účasť na poradách zvolávaných vedúcim zamestnancom, prípadne inými orgánmi štátnej správy v školstve, zriaďovateľom, na schôdzach združení rodičov, na kultúrnych a iných akciách školy alebo školského zariadenia. Prácami súvisiacimi s pedagogickou prácou sa rozumie aj plnenie úloh, vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý je zamestnancovi nadriadeným, v súlade s pracovným poriadkom a pracovnou zmluvou.

Nepovedala by som, že keď to nemáš v pracovnej zmluve tak môžeš ísť domov.
Je to vec dohody. Môžeš všetky tieto práce robiť doma ? Jednoznačne nie.Je zvykom, že po výchovnej činnosti sa ide domov. Ale napr. u nás musia byť všetci učitelia najneskôr o pol ôsmej /pätnásť minút pred začiatkom vyučovania/ v práci. či už majú prvú hodinu alebo nie.a všetci sú v práci do druhej poobede,aj keď nemajú vyučovanie.Keď treba tak aj dlhšie.Riadia sa pokynmi riaditeľa školy.

Radím Ti toľko, nechoď hlavou proti múru. Skús ukázať ten pracovný poriadok starostovi s tým, že nemusíš byť v práci tak ako nepedagogickí zamestnanci.čiže 8 hodín denne, lebo tvoj pracovný čas sa skladá z dvoch úsekov..... a nebudem sa opakovať, lebo už vyššie je to napísané, Toľko moja rada. Ozvi sa ako si uspela.
Naposledy upravil judita1971 : 09.10.07 at 22:01
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Milá kukučka, ak učiteľ pracuje stále poobede, nemá nárok na príplatok za zmennosť.
0 0
mukarinka mukarinka

mukarinka je offline (nepripojený) mukarinka

mia3 Pozri príspevok
Pracujem ako ucitelka v MS. Chcem sa opytat, ako a kde je stanovena prac.doba ucitelov. Moze starosta urcit, ze ucitelka ma byt v praci 8 hodin denne? Ak ano, na zaklade coho? Nie je prac. uvazok uciteliek 28 hodin tyzdenne, co je cca 5 a pol hodiny na den?
Mám viac otázok: "pochopila som, že keď sa riadiťeľka zľakne starostu, že jej vezme starosta osobné príplatky, tak budeme musieť byť všetky v škôlke 8 hodín".... ale nechápem: "Prečo môže starosta zasahovať do výplat a odmeňovania, mne a ostatným učiteľkám chce zobrať starosta príplatky za zmennosť, pretože vraj je to "smiešne" po 5,5 hod mať zmennosť. A zároveň nám berie osobné príplatky. Odkedy kraj... nemá "moc" starostovia si s nami pohadzujú ako sa im zachce. http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=537 Je to to planý zákon aj v tomto roku 2007? môžem sa ním preukázať starostovi?
0 0
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

dĺžka pracovného času je upravená zákonníkom práce. vo verejnej službe by to malo byť 37,5 hod./týždeň. tento pracovný čas by sa mal dodržiavať. učitelia majú pracovný čas rozdelený na priamy výkon práce = úväzok. ostatný čas je časom súvisiacim s výkonom jeho úväzku. v bežnom živote však mnohí majú zaužívané, že uväzok = povinnosť byť na pracovisku a ten zostávajúci čas si využívajú po svojom, napr. aj doma. závisí len na organizácii ako si vužitie pracovného času upraví. zákonník práce už pozná aj pojem - práca doma. nikto však neodkontroluje, či doma ozaj vykonával práce, ktoré súvisia s jeho vyučovacou činnosťou. koniec - koncov aj keď je v práci nemusí sa venovať tejto činnosti. čiže - všetko závisí od človeka, ľudí
0 0
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

dopĺňam:
príplatok za zmennosť učiteľom
zamestnávateľ pri rozhodovaní o tom, či má zamestnancovi priznať príplatok za zmennosť podľa § 13 zákona č. 553/2003 musí v prvom rade posúdiť, či práca je vykonávaná striedavo vo všetkých zmenách. pri určení zmeny musí postupovať podľa § 90 zákonníka práce. podľa § 2 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 238/2004 týždenný pracovný čas pedagogických zamestnancov pozostáva z času, počas ktorého pedag. zamestnanci vykonávajú vyučovaciu a výchovnú činnosť, a z času, počas ktorého pedag. zamestnanci vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou. teda je potrebné posúdiť, či sú splnené podmienky výkonu práce v dvojzmennom pracovnom režime, t.j. či prevažná časť druhej zmeny spadá do času medzi 14.00 - 22.00 hod. a práca je vykonávaná striedavo v prvej a druhej zmene. pri posudzovaní je potrebné vychádzať z celkového pracovného času, nie len z miery vyučovacej povinnosti
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
ahojte,
ja by som tiež mala otázočku - pracujem ako asistent učiteľky pri ťažko postihnutých deťoch - môj úväzok je 20 hod. priamej činnosti s deťmi, no keďže sme malá škola, nemáme jedáleň a tak v čase obeda je treba zastupovať vychovávateľku v družine - tieto hodiny sú ako nadčas alebo nie ? pretože ako nadčas sa nám to nepočíta, v práci máme byť do 15,45.vopred ďakujem za odpoveď
0 0
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

nie sú ako nadčas. ak vychovávateľka zastupuje učiteľku, prepočítava sa jej priama vyučovacia povinnosť. rovnako aj keď učiteľka zastupuje vychovávateľku. presný koeficient prepočtu si nepamätám. aby u učiteľa bola práca nadčas, musí to mať presne uvedené v rozvrhu hodín,napr. 8 hodina /SJ/ v stredu je hodinou nadčas.
0 0
lupe lupe

lupe je offline (nepripojený) lupe

zdravím,
prosím upresniť : platí spomínaný pracovný poriadok .... z 1.2.2006, pre všetky školy v SR alebo to závisí od zriaďovateľa ??
Vďaka vopred za vysvetlenie
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Mám otázku pre mzdárky na škole. Ako prakticky robíte dochádzku pri výplatách učiteľovi, ktorý je v škole 5-6 hod, ale v dochádzke musí mať 8,5 hod? Ďakujem za radu.
0 0
BABYstar BABYstar

BABYstar je offline (nepripojený) BABYstar

Nemáš pravdu,že to máš mať v zmluve /myslím tým pracovnú dobu/ dobre si naštuduj náplň a rozvrhnutie pracovného času pedagogických pracovníkov a všetko je už na osobnosti učiteľa ako to plní.Poznám aj ja učiteľov,ktorí si myslia ,že odpracovaním 5 hodín jeho pracovná doba končí,ale je to v rozpore so zákonom a myslím si,že učiteľka,ktorej práca je koníčkom a svedomite sa pripravuje na prácu s deťmi nepozerá na pracovný úväzok.Pracujem v MŠ,tak viem o čom hovorím.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

nadka1 Pozri príspevok
Mám otázku pre mzdárky na škole. Ako prakticky robíte dochádzku pri výplatách učiteľovi, ktorý je v škole 5-6 hod, ale v dochádzke musí mať 8,5 hod? Ďakujem za radu.
Prakticky sa zapisujú tak ako sú v práci.(čiže tých 5-6 hodín.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Do 8 hod.pracovneho casu ucitela patrei aj domaca priprava na vyucovanie a samostudium.... tak moze pisat dochadzku 5,6 hodin, aj ked mi mame urcene, kedyx najskor mozme zo skoly odist.Je to asi na vedeni, ako rozhodne...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ospravedlnujem sa za chyby, pisla som bez okuliarov....to by sa ucitelovi nemalo stat, juuj..))
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
judita1971 Pozri príspevok
Prakticky sa zapisujú tak ako sú v práci.(čiže tých 5-6 hodín.
Nešlo mi o to, ako sa zapisujú učitelia do knihy dochádzky, ale ako vypracuje dochádzku mzdárka pri výpočte mzdy. Ďakujem
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Mzdárka pri výpočte výplaty netypuje každý deň, či zamestnanec bol v práci alebo nie, typuje len tzv. zmeny - čiže pri dochádzke typuje keď mal dovolenku, tzv. paragrafy, OČR, nemoc.- prácu nadčas. a pod. Ja to robím tak, zoberiem dochádzkový list zamestnanca / u nás má každý zamestnanec samostatný list/, a podľa neho zadávam zmeny.
Naposledy upravil judita1971 : 09.06.08 at 12:07
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

[quote=judita1971;748249]
nadka1 Pozri príspevok
Nešlo mi o to, ako sa zapisujú učitelia do knihy dochádzky, ale ako vypracuje dochádzku mzdárka pri výpočte mzdy. Ďakujem[/quote

Mzdárka pri výpočte výplaty netypuje každý deň, či zamestnanec bol v práci alebo nie, typuje len tzv. zmeny - čiže pri dochádzke typuje keď mal dovolenku, tzv. paragrafy, OČR, nemoc.- prácu nadčas. a pod. Ja to robím tak, zoberiem dochádzkový list zamestnanca / u nás má každý zamestnanec samostatný list/, a podľa neho zadávam zmeny.
To záleži od mzdového programu, čo zadáva mzdárka. Ja osobne tiež zadávam len prerušenia ale poznám aj programu kde je potrebné zadávať celý mesiac. Ale prac. doba učiteľov sa počíta ako 8 h. resp. 7,5 h hoci v skučonosti je v škole 5-6 h. Týžd. prac. úväzok učiteľa je 23 h.
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Ďakujem za reakcie, ja poznám program, kde je potrebné zadávať dochádzku za každý deň a ten odpracovaný čas sa nahadzuje na 8 h, aj keď teda odpracujú menej, t.j. 23 hodín týždenne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať