Zavrieť

Porady

Podpora z UP, kupa drahsej veci a jej zuctovanie

Dobry den!
Dostanem podporu z UP na zivnost, ale potrebujem kupit nedelitelnu vec (u mna konkretne kameru) drahsiu nez podpora. V ramci oficialnych pravidiel sa nemoze doplacat, ale bolo mi povedane, ze sa da vec kupit na dve faktury. Moja otazka je:
1) ako by mala byt na fakture pre UP oznacena kupa, aby bola pripadna kontrola spokojna?
2) ako by mali byt oznacene faktury z hladiska uctovnictva/danovej kontroly, ako pre moju stranu tak pre predavajuceho (zivnostnika, obchodnika), aby to pre neho bolo legalne a aby som si ja mohol odpisat aj druhu polovicu nakladov (prva, pre potreby UP by bola pod 1700€, druha by bola nad 1700€). Je mozne takto rozdelit nedelitelnu vec a jednu cast odpisat ihned, druhu postupne?
Postupny odpis druhej polovice by som prinajhorsiom ozelel, len aby to bolo pre UP, pripadnu danovu kontrolu pre mna a pre predajcu akceptovatelne.
Konkretne uvazujem o moznosti prvej faktury "kamera-preddavok" a druhej pre UP s titulom "kamera", alebo v pripade akejkolvek legalnej nemoznosti, ze sa druha polovica nazve 'darom' od predajcu (nie druha faktura, ale zmluva o darovani).
Je to mozne z hladiska zakona, UP a uctovnictva mojho aj predajcu?
Dakujem za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Robo, z dotácie môžeš nakúpiť len zariadenie, ktoré máš schválené v podn. pláne. Ak OC kamery je viac ako 1700EUR, nemôžeš ju dať jednorázovo do nákladov - ale postupne vo forme odpisov. Doba odpisovania je viac ako 2 roky tvojho zväzku voči úradu práce, preto ti zrejme takýto podnikatelský plán neschváli.
    Ak úrad práce bude súhlasiť s odpisovaním, môžeš si do podn.plánu uviesť zariadenie v obst.cene vyššej ako 1700EUR.

    To čo si "vymyslel" v poslednom odstavci nie je v súlade so zákonom o dani z príjmu ani so zákonom o účtovníctve - nedoporučujem.

    Podpora z UP, kupa drahsej veci a jej zuctovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.