Zavrieť

Porady

RP 2011 - otazka hlavne pre p. Mihala :-), ale aj ostatnych :-)

Dobry den,

reagujem na navrh noveho zakona o RP pre rok 2011. Ak som to dobre pochopila, tak rodic ma narok na:
1. rodicovsky prispevok vo vyske 190,- EUR aj ked sa vrati do zamestnania ci pracuje ako SZCO, na dohodu,... proste stale :-)
a zaroven ma narok na:
2. priplatok k rodicovskemu prispevku do vysky 300,- EUR ak svoje dieta umiestni v zariadeni alebo u opatrovatelky.


Moja otazka znie - pochopila som tento navrh zakona spravne a teda:

Ak si otvorim zivnost ako opatrovatelka (mam aj VS pedagogicke vzdelanie 1.stupna) a budem svoje vlastne dieta opatrovat, riadne si to vyfakturujem a budem o tom ako zivnostnik aj uctovat.... dostanem priplatok k rodicovskehmu prispevku, ktory mi preplati stat do vysky 300,- EUR (samozrejme si budem fakturovat plnu vysku, z ktorej odvediem aj riadne odvody)

ZAROVEN
ako zamestnanec firmy, v ktorej som pracovala pred nastupom na MD som stale zamestnana (zivnost mozem mat aj popri zamestnani) a stale evidovana ako rodic na RP

A ZAROVEN
ako mamicka na RP dostnanem od statu 190,- EUR mesacne????
To by som so svojim dietatom mohla ostat doma a zaroven aj pracovat na zivnost a zaroven z toho aj nejako vyzit :-)
Takto by to vlastne mohli riesit vsetky mamicky...no nie??? Co vy na to???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stava, sama sebe (ako živnostník) nemôžeš faktúrovať výkon žiadnej služby ...
    Popri rod. príspevku (ak prejde zákon v navrhovanom znení) ti bude patriť príspevok na starostlivosť o dieťa cca 40 €

    stava je offline (nepripojený) stava

    stava
    No, ja by som si fakturovala ako zivnostnik fyzickej osobe...to sa snad moze, nie? ci je to aj niekde v zakone o DzP alebo v zivnostenskom? ved keby som si otvorila detske jasle, nemohla by som tam mat vlastne dieta? alebo si mam najst este jednu mamicku a ta bude fakturovat mne a ja jej? no, aj tak sa da...:-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stava Pozri príspevok
    No, ja by som si fakturovala ako zivnostnik fyzickej osobe...to sa snad moze, nie? ci je to aj niekde v zakone o DzP alebo v zivnostenskom? ved keby som si otvorila detske jasle, nemohla by som tam mat vlastne dieta? alebo si mam najst este jednu mamicku a ta bude fakturovat mne a ja jej? no, aj tak sa da...:-)
    môžeš mať vo svojich jasliach svoje dieťa, ale nemôžeš si sebe za to faktúrovať ...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    stava Pozri príspevok
    No, ja by som si fakturovala ako zivnostnik fyzickej osobe...to sa snad moze, nie? ci je to aj niekde v zakone o DzP alebo v zivnostenskom? ved keby som si otvorila detske jasle, nemohla by som tam mat vlastne dieta? alebo si mam najst este jednu mamicku a ta bude fakturovat mne a ja jej? no, aj tak sa da...:-)
    Keďže nie si dvojjediná, tak sama sebe nie. Ale živnosť takého druhu môže mať aj s.r.o.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evina Pozri príspevok
    Keďže nie si dvojjediná, tak sama sebe nie. Ale živnosť takého druhu môže mať aj s.r.o.
    Ani v tomto prípade to nie je také jednoznačné - ak bude s.r.o. faktúrovať spoločníkovi činnosť, ktorá je predmetom podnikania ... Alebo sa mýlim ?

    stava je offline (nepripojený) stava

    stava
    Takze vyriesit to mozem len tak, ze si otvorim s.r.o., alebo najdem nejaku mamicku, ktora si tiez otvori zivnost a budeme si fakturovat navzajom?

    stava je offline (nepripojený) stava

    stava
    veronikasad Pozri príspevok
    Ani v tomto prípade to nie je také jednoznačné - ak bude s.r.o. faktúrovať spoločníkovi činnosť, ktorá je predmetom podnikania ... Alebo sa mýlim ?
    no ja neviem, ale moj sef vo firme (s.r.o.) si bezne fakturuje veci, ktore su predmetom podnikania...ako s.r.o. ma vyhodnejsie ceny a tak si to dalej fakturuje ...niekedy ako zivnostnikovi, ale niekedy aj ako fyzickej osobe...a doposial nebol problem...

    topp je offline (nepripojený) topp

    topp
    Ahojte, tiez ma zaujima nieco podobne, RP mi skoncil minuly rok, ked dcerka dosiahla 3 roky, o par mesiacov nastupila do skolky, ale vyskytol sa problem so zdravotnym stavom, jednoducho vkuse je chora, za posledne 4 mesiace tam bola dokopy nejake dva tyzdne. Preto rozmyslam, ze poziadam o rodicovsky prispevok (pri dlhodobobom nepriaznivom zdravotnom stave do 6 rokov), otazka znie, v pripade, ze teda mi UPSVAR uzna RP ohladom na jej zdravotny stav, rozumiem tomu dobre, ze je mozne od 1.1.2011 popri SZČO poberat RP, a tiez je mozne ju aj napr. v letnych mesiacoch, ked bude zdrava dat do statnej skolky? Lebo myslim, ze v zakone sa piše, ze rodic zabezpeci starostlivost akymkolvek sposobom- osobna, skolka...
    Ak je to vsetko takto, neviete plati to tlacivo zo stranky upsvaru? Lebo bola som si pren osobne, ale mam pocit, ze mi dali stare tlacivo, kedze su tam kolonky ako napr. o tom kolko dieta navstevuje dieta skolku, ci to neprevysuje 4 hod. (pritom, by ich to asi uz nemalo zaujimat), alebo ci ziadatel bol, nebol nemocensky poisteny..., v tlacive, ktore maju na stranke vobec tieto kolonky nie su... neviete mi prosim poradit?
    dakujem

    topp je offline (nepripojený) topp

    topp
    Ahojte, tiez ma zaujima nieco podobne, RP mi skoncil minuly rok, ked dcerka dosiahla 3 roky, o par mesiacov nastupila do skolky, ale vyskytol sa problem so zdravotnym stavom, jednoducho vkuse je chora, za posledne 4 mesiace tam bola dokopy nejake dva tyzdne. Preto rozmyslam, ze poziadam o rodicovsky prispevok (pri dlhodobobom nepriaznivom zdravotnom stave do 6 rokov), otazka znie, v pripade, ze teda mi UPSVAR uzna RP ohladom na jej zdravotny stav, rozumiem tomu dobre, ze je mozne od 1.1.2011 popri SZČO poberat RP, a tiez je mozne ju aj napr. v letnych mesiacoch, ked bude zdrava dat do statnej skolky? Lebo myslim, ze v zakone sa piše, ze rodic zabezpeci starostlivost akymkolvek sposobom- osobna, skolka...
    Ak je to vsetko takto, neviete plati to tlacivo zo stranky upsvaru? Lebo bola som si pren osobne, ale mam pocit, ze mi dali stare tlacivo, kedze su tam kolonky ako napr. o tom kolko dieta navstevuje dieta skolku, ci to neprevysuje 4 hod. (pritom, by ich to asi uz nemalo zaujimat), alebo ci ziadatel bol, nebol nemocensky poisteny..., v tlacive, ktore maju na stranke vobec tieto kolonky nie su... neviete mi prosim poradit?
    dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.