Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

Chcel by som vedieť ako postupovať pri darovaní bytu po mame svojej dcére. Vopred ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
malaeva malaeva

malaeva je offline (nepripojený) malaeva

dar.zmluva nie je výhodná, ked je viac dedičov,je možné ju po smrti
matky od ostatných napadnúť. výhodnejšia je kúpno-predajná zmluva.matka môže dcére byt predaj aj za jednu korunu,alebo za minimálnu čiastku-tie peniaze preberie podpisom a potom použije na
živobitie počas života,aby neboli do dedičstva po matkynej smrti.ked
daruje dediči ju môžu napadnúť a odčítava sa hodnota bytu z dedičstva,o to dostane dcéra menej.obidve zmluvy môže napadnúť ten z rodiny,kto sa o tom dozvie a má nato peniaze.žial
nie je to príjemné,ked to môže v rodine dopadnúť všeljako. riešim
tento istý problém aj ja.dúfam,že moja rada poslúži. babaeva
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mladymuz mladymuz

mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

priklanam sa k tomu, ze lepsie je riesit kupno-predajnou zmluvou ako darovanim. Dar je mozne odvolat.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

malaeva Pozri príspevok
dar.zmluva nie je výhodná, ked je viac dedičov,je možné ju po smrti matky od ostatných napadnúť. výhodnejšia je kúpno-predajná zmluva.
S týmto nesúhlasím úplne. Samotná darovacia zmluva sa nedá úspešne napadnúť, pokiaľ neexistujú skutočné relevantné dôvody (napr. sfalšovaný podpis, nesvojprávnosť darcu a pod.). Len to, že niekomu darovala a inému nie nie je dôvodom na napadnutie darovacej zmluvy. Bolo to tu už viackrát preberané.

malaeva Pozri príspevok
matka môže dcére byt predaj aj za jednu korunu,alebo za minimálnu čiastku-tie peniaze preberie podpisom a potom použije na
živobitie počas života,aby neboli do dedičstva po matkynej smrti.
Toto tiež nie je správne riešenie, hoci po právnej stránke je v poriadku. Predaj za korunu je de facto darovanie, vo viacerých témach sme sa zhodli na tom, že predaj za korunu nie je najlepšie riešenie.

malaeva Pozri príspevok
ked daruje dediči ju môžu napadnúť a odčítava sa hodnota bytu z dedičstva,o to dostane dcéra menej.obidve zmluvy môže napadnúť ten z rodiny,kto sa o tom dozvie a má nato peniaze.žial
nie je to príjemné,ked to môže v rodine dopadnúť všeljako. riešim
tento istý problém aj ja.dúfam,že moja rada poslúži. babaeva
Toto je pravda a správne. S tým súhlasím.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mladymuz Pozri príspevok
priklanam sa k tomu, ze lepsie je riesit kupno-predajnou zmluvou ako darovanim. Dar je mozne odvolat.
Treba však doplniť, že prakticky je to veľmi obtiažné zrušiť darovaciu zmluvu.

Nerobme z darovacej zmluvy takého strašiaka, nezaslúži si to.
0 0
svizi svizi

svizi je offline (nepripojený) svizi

Všetko sa dá, len treba chcieť... ...viac
darovacia zmluva ma vsak jednu výhodu - darovanie výlučne do osobného vlastníctva nie do bezpodielového vlastníctva manželov
BSM
0 0
kikinna kikinna

kikinna je offline (nepripojený) kikinna

Dobry vecer, ja mam otazku na dar. zmluvu.Mama na mna prepisala byt,kt.nie je v osobnom vlastnictve.Prepisali sme ho na bytovom druzstve, tak je na mna a spoluvlastnik je manzel. Teraz po dvoch rokoch mi mama pili usi s darovacou zml.Ja si myslim, ze nie je mozna ak byt nevlastnim. A ma ona este nejake pravo na byt, ked je prepisany na mna?Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kikinna Pozri príspevok
Dobry vecer, ja mam otazku na dar. zmluvu.Mama na mna prepisala byt,kt.nie je v osobnom vlastnictve.Prepisali sme ho na bytovom druzstve, tak je na mna a spoluvlastnik je manzel. Teraz po dvoch rokoch mi mama pili usi s darovacou zml.Ja si myslim, ze nie je mozna ak byt nevlastnim. A ma ona este nejake pravo na byt, ked je prepisany na mna?Dakujem
Trochu tu paetieš jablká s hruškami. Ako ti mohli darovať byt, pokiaľ neboli jeho vlastníkmi??? Ty s manželom asi nebudete spoluvlastníci, ale nájomníci. Nepleť si to, je to obrovský rozdiel byť nájomníkom bytu a jeho vlastníkom.

Čo bolo predmetom darovacej zmluvy?

A o akej darovacej zmluve hovorí tvoja mama?

Trochu upresni fakty a konkretizuj otázku. My si nevieme domyslieť, aké máte vzťahy k bytu.
0 0
kikinna kikinna

kikinna je offline (nepripojený) kikinna

Sme sa nepochopili.Byt nie je v os.vlastnictve, teda sme najomcami bytu, ja s manzelom. Byt prepisali pred dvoma rokmi rodicia na mna s manzelom.Darovacia zmluva nebola, ale mame dal niekto chrobaka do hlavy, ze mame podpisat darov.zmluvu, akoze nam ho darovali.Ak sme len najomcami, myslim, ze to nieje mozne. Mam pravdu? Mozu este nejako rodicia zasahovat do najomnej zmluvy ak je byt prepisany na nas?Dakujem, dufam, ze som to sformulovala uz dobre
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kikinna Pozri príspevok
Sme sa nepochopili.Byt nie je v os.vlastnictve, teda sme najomcami bytu, ja s manzelom. Byt prepisali pred dvoma rokmi rodicia na mna s manzelom.Darovacia zmluva nebola, ale mame dal niekto chrobaka do hlavy, ze mame podpisat darov.zmluvu, akoze nam ho darovali.Ak sme len najomcami, myslim, ze to nieje mozne. Mam pravdu? Mozu este nejako rodicia zasahovat do najomnej zmluvy ak je byt prepisany na nas?Dakujem, dufam, ze som to sformulovala uz dobre
Bohužiaľ stále používaš nesprávnu terminológiu. Byt nemôže byť prepísaný na teba, jedine môžeš mať nájomnú zmluvu na byt. Ak si členom družstva a máš uzavretú nájomnú zmluvu na byt, tak byt nemôže byť predmetom darovania. Jediné, s čím môžeš narábať je členstvo v družstve. Toto členstvo môžeš postúpiť na nejakú tretiu osobu, trebárs aj na mamu. Ale v tomto prípade nejde o dar, ale prevod členských práv.


kikinna Pozri príspevok
Byt prepisali pred dvoma rokmi rodicia na mna s manzelom.
Nie byt neprepísali na teba, ale členstvo v družstve a tým vám vzniklo právo na nájom bytu.

Ale už chápem, čo si sa pýtala. Máš pravdu v tom, že nie je možné spísať darovaciu zmluvu, pretože nič sa nedarovalo. Darovacia zmluva je bezpredmetná, nie je čo darovať. Byt sa darovať nemôže, a členské práva sa previedli. Ak ste členmi družstva ty s manželom a nájomná zmluva je na vás, tak mama do toho už nemá čo zasahovať (ani nemôže).
0 0
kikinna kikinna

kikinna je offline (nepripojený) kikinna

To som presene chcela vediet, dakujem za odpoved, konecne som sa uistila, ze darovacia zml. je v mojom pripade nemozna.Prajem pekny den
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

V tejto súvislosti sa chcem spýtať, keď rodič daruje nehnuteľnosť dieťaťu, a dieťa o 3 roky nehnuteľnosť predá, nemá v nej trvalý pobyt, je povinné zaplaťiť daň z predaja, alebo je od dane oslobodené, tak ako je to v prípade dedičstva, t.j. započítava sa aj doba trvalého pobytu rodiča, čiže ak súčet rokov trvalého bydliska rodiča a dieťaťa je pri danej nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, daň sa neplatí. Ďakujem za odpoveď.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Checela by som sa vás spýtať na radu. Vlasním pozemky na Slovensku a chcela by som ich darovať svojmu strýkovi na Morave. Dá sa podpísať darovacia zmluva v Česku( myslím tým notára, teda bez toho aby on musel prísť sem?)
0 0
geronimo13 geronimo13

geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

kira Pozri príspevok
Checela by som sa vás spýtať na radu. Vlasním pozemky na Slovensku a chcela by som ich darovať svojmu strýkovi na Morave. Dá sa podpísať darovacia zmluva v Česku( myslím tým notára, teda bez toho aby on musel prísť sem?)
v tejto súvislosti treba upozorniť na overovanie zahraničných verejných listín
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=974
a vo vzťahu ku katastru
http://www.geodesy.gov.sk/kb/2003/42.htm

a z toho vyplýva, že sa dá darovacia zmluva zmluva podpísať v česku bez toho, aby bolo potrebné "apostille" a kataster to akceptuje ...
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

atramka Pozri príspevok
V tejto súvislosti sa chcem spýtať, keď rodič daruje nehnuteľnosť dieťaťu, a dieťa o 3 roky nehnuteľnosť predá, nemá v nej trvalý pobyt, je povinné zaplaťiť daň z predaja, alebo je od dane oslobodené, tak ako je to v prípade dedičstva, t.j. započítava sa aj doba trvalého pobytu rodiča, čiže ak súčet rokov trvalého bydliska rodiča a dieťaťa je pri danej nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, daň sa neplatí. Ďakujem za odpoveď.
môže niekto zareagovať????
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

......ozaj nikto neporadí, alebo nie je jasne formulovaná moja otázka???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

atramka Pozri príspevok
V tejto súvislosti sa chcem spýtať, keď rodič daruje nehnuteľnosť dieťaťu, a dieťa o 3 roky nehnuteľnosť predá, nemá v nej trvalý pobyt, je povinné zaplaťiť daň z predaja,
Áno je povinné zaplatiť daň z príjmu, lebo nespĺňa podmienky na oslobodenie od dane.

atramka Pozri príspevok
alebo je od dane oslobodené, tak ako je to v prípade dedičstva, t.j. započítava sa aj doba trvalého pobytu rodiča, čiže ak súčet rokov trvalého bydliska rodiča a dieťaťa je pri danej nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, daň sa neplatí. Ďakujem za odpoveď.
Nie, v tomto prípade to neplatí. Doba vlastníctva či trvalého pobytu po poručiteľovi (aj to len priamom) sa dá započítať výlučne len v prípade dedenia nehnuteľnosti, nie darovania.
0 0
ščubra ščubra

ščubra je offline (nepripojený) ščubra

Ahoj, rozšírim Kikinn dotaz. Po prevode na bytovom družstve sa stala nájomníčkou a členkou družstva - predpokladam. Ak predmetný byt odkúpi/prevezme do vlastníctva, zaknihuje v katastri, čo bude pri prípadnom dedickom konaní? Vďaka
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ščubra Pozri príspevok
Ahoj, rozšírim Kikinn dotaz. Po prevode na bytovom družstve sa stala nájomníčkou a členkou družstva - predpokladam. Ak predmetný byt odkúpi/prevezme do vlastníctva, zaknihuje v katastri, čo bude pri prípadnom dedickom konaní? Vďaka

Aké dedičské konanie máš na mysli? Kto bude poručiteľom v dedičskom konaní?
0 0
kikinna kikinna

kikinna je offline (nepripojený) kikinna

No, to dufam, ze ak byt odkupim do os.vlastnictva rodicia mi uz do neho nebudu mat pravo zasahovat. Mam pravdu?Aj teraz v najomnej zmluve je napisane "s najomcami v spolocnej domacnosti byvaju ....", nemam ziadnu tarchu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kikinna Pozri príspevok
No, to dufam, ze ak byt odkupim do os.vlastnictva rodicia mi uz do neho nebudu mat pravo zasahovat. Mam pravdu?Aj teraz v najomnej zmluve je napisane "s najomcami v spolocnej domacnosti byvaju ....", nemam ziadnu tarchu.
Zákonné právo nebude mať. Ale myslím, že z toho "rodičovského" pohľadu sa bude do teba starať stále...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať