Zavrieť

Porady

prechod na mrp

Prosím o radu, prechádzam z iného účtovného programu na MRP. Mám neuhradené pohľadávky aj záväzky. Chcem poradiť, mám ich iba zaevidovať do prijatých, vydaných fa bez zaúčtovania s tým, že si do počiatočných stavov zadám hodnotu 311 a 321 a odkontrolujem alebo to chápem zle? Zaúčtované boli v starom programe v minulých rokoch. Mám mimochodom pohľadávky z rokov 2000-2007 a tiež aj záväzky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Moja skúsenosť je , že ich treba zaevidovať cez Pohľadávky/Záväzky a zaúčtovať do denníka, samozrejme s pôvodným dátumom, a to ešte pred začatím účtovania bežného obdobia. V Denníku ich budeš vidieť ako ARCH. Budeš mať v poriadku aj Saldo, aj počiatočné stavy. Je to prácne, ale týmto spôsobom máš nevyrovnanú pohľadávku-záväzok k dispozícii priamo v účtovníctve, s ktorým robíš. Potom sa ti budú ľahšie robiť úhrady aj kontrola salda a účtovníctva.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    A keď som ich zaevidovala v pohľadávkach a záväzkoch bez zaúčtovania, môžem to urobiť teraz cez funkcie, aj keď mám zaúčtované nové fa z r.2008

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    paťuška Pozri príspevok
    To som sa samozrejme pýtala, zabudla som totiž dodať otáznik
    Áno, môžeš aj v bežnom období. Čísla, ktoré ti program dá pre tieto záznamy, ti v bežnom období budú chýbať, preto si vytlač protokol z kontroly-chýbajúce čísla, a dopíš, že (napr.) V dôsledku zmeny programu boli čísla xxx-yyy použité na zaúčtovanie rokov 200x-200y, podpíš sa a založ k účtovníctvu.Ak by niekto niekedy mal pripomienky ku chronológii záznamov, budeš mať podložené, že o čo išlo.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ešte na jednu otázočku keby mi vedel niekto poradiť: Ak tie staré pohľadávky alebo záväzky boli čiastočne uhradené v starých obdobiach, úhradu si nahodím cez úhrady, aby som mala správny zostatok a dať úhradu zapísať len do zoznamu úhrad? Prosím poraďte......

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    paťuška Pozri príspevok
    Ešte na jednu otázočku keby mi vedel niekto poradiť: Ak tie staré pohľadávky alebo záväzky boli čiastočne uhradené v starých obdobiach, úhradu si nahodím cez úhrady, aby som mala správny zostatok a dať úhradu zapísať len do zoznamu úhrad? Prosím poraďte......
    Aj do denníka. Zdôrazňujem, že s tým skutočným dátumom úhrady,aj s pôvodným číslom dokladu. Znovu ti dá v Denníku ARCH. Ide o to, aby si v Denníku mala aktuálny stav záväzku, pohľadávky. Ináč ti nebude súhlasiť Saldo-Kniha Pohľadávok a záväzkov s Denníkom, a po určitom čase si nebudeš pamätať, prečo máš rozdiel. Ak v roku 2008 nebudú uhradené, prepočet k 31.12.2008, v prípade prechodu na euro, budeš mať zbytočne skomplikovaný. Taktiež pri normálnej inventúre pohľadávok a záväzkov budeš mať administratívne, a v tomto prípade zbytočne, rozdiely.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    už v nových verziách mrp funguje tak, že ak máš nastavené účtovné obdobie v denníku, potom sa Ti všetky zápisy so starým dátumom nastavia automaticky s archívnym prefixom.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Toto som zvládla, ale mám ďalší problém a to mám fa na preddavok za nákup auta, ktorý nám bol vrátený v plnej výške. fa na preddavok som zaúčtovala 314/321 a dobropis k preddavku -314/-321. Keď som si spustila kontrolu účtovania prijatých fa, faktúry s účtovaním 314 mi hlási ako problém. V čom je však problém, neviem ....? účet 314 sa mi vyrovnal, ale prečo to mám v chybách? Vie mi niekto poradiť? Ako mám potom účtovať fa, na ktorých je preddavok, prípadne jeho odrátanie z konečnej faktúry?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Keď vymažeš z kontrolných účtov 314, potom by to malo byť bez chyby. MRP hľadá všetky zápisy vybraných účtov, a keď je inde použitý, napr. na inej strane, vypíše chybu.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ďakujem veľmi pekne za radu, ono niekedy stačí lepšie čítať čo je na obrazovke:-)

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ešte jedna vec ma trápi. Dala som si skontrolovať prijaté faktúry a protokol mi vypísal chybu vo faktúrach, ktoré boli bez DPH, napr. leasing osobných vozidiel, fa od neplatcu a pod. Už som pozerala, čo som tam zle zadala, typ plnenia je 39 - mimo dph, v čiastkach je tiež mimo dph a na protokole mi vypísalo že rozdiel v sadzbe - v jednom riadku je oslobodené a v druhom mimo dph. Kde robím chybu? Poradí mi niekto?

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    už som na to prišla, pri sadzbe dph som nedávala nič a ono si treba vybrať z ponuky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.