Zavrieť

Porady

Odstupné pri výpovedi z dôvodu zrušenia miest

Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako a z čoho sa vypočíta odstupné. Pretože môj známy dostal oznámenie, že dňa 14.11.08 sa ruší jeho miesto a ponúkli dve možnosti. Buď zoberie miesto, ktoré je málo platené, alebo zoberie výpoveď dohodou a 4 odstupné platy. Známy im povedal, že sa k tomu vyjadrí 14.11.2008, ale od 14.11.2008 je na PN. Čiže k tomuto oznámeniu sa vyjadrí až po ukončení PN. Chce výpoveď.
Prosím o radu: 1. či ho počas PN môžu preložiť bez jeho súhlasu na iné miesto, veľmi zle platené?
2. ak bude dlhšie na PN z akého platu sa mu vypočíta odstupné, pretože on chce výpoveď
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    marialo Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať ako a z čoho sa vypočíta odstupné. Pretože môj známy dostal oznámenie, že dňa 14.11.08 sa ruší jeho miesto a ponúkli dve možnosti. Buď zoberie miesto, ktoré je málo platené, alebo zoberie výpoveď dohodou a 4 odstupné platy. Známy im povedal, že sa k tomu vyjadrí 14.11.2008, ale od 14.11.2008 je na PN. Čiže k tomuto oznámeniu sa vyjadrí až po ukončení PN. Chce výpoveď.
    Prosím o radu: 1. či ho počas PN môžu preložiť bez jeho súhlasu na iné miesto, veľmi zle platené?
    2. ak bude dlhšie na PN z akého platu sa mu vypočíta odstupné, pretože on chce výpoveď
    Ďakujem
    Povedz známemu, že mu odkazujem, že je špekulant a nezaslúži si to odstupné.

    V prvom rade si ujasnime pojmy, po 589 krát na porade - výpoveď dohodou neexistuje. Je buď výpoveď, alebo skončenie PP dohodou.

    Nech sa na mňa nehnevá, ale firma mu vyšla v ústrety, ponúkla mu 4 násobné odstupné, čo je na slovenské pomery nadštandard a on sa firme "odmenil" tým, že sa hodil na PN. Rád by som vedel, akú ma diagnózu... asi zápal švindľov.

    Čo si myslí, že dosiahne výpoveďou? Akurát to, že bude pracovať ešte 2 mesiace, za čo dostane plat a následne po skončení výpovednej doby dostane 2 mesačné odstupné. Bude to mať síce o niečo výhodnejšie, ale mohol to riešiť seriózne, nie takým spôsobom, ako to urobil, najmä ak mu firma vyšla tak v ústrety.

    Teraz k tvojim otázkam:
    1. Nové miesto jasné, že nemusí prijať. A nemôžu ho ani počas PN preradiť na to iné miesto.

    2. odstupné sa vypočítava z priemerného platu, použije sa taký istý priemer, ako pri výpočte náhrady za dovolenku. Pozri si v ZP § 134, tam je to popísané.

    marialo je offline (nepripojený) marialo

    marialo
    Ďakujem,za odpoveď, ale nemáš pravdu, že si to odstupné nezaslúži, lebo zamestnávateľ sa v prvom rade nezachoval férovo, lebo to zrušené miesto len pod iným pracovným zaradením chystá svojmu dobrému priateľovi. Bohužiaľ už som to zažila aj v mojej firme, čiže v prvom rade sa má zamestnávateľ chovať spravodlivo.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    marialo Pozri príspevok
    Ďakujem,za odpoveď, ale nemáš pravdu, že si to odstupné nezaslúži, lebo zamestnávateľ sa v prvom rade nezachoval férovo, lebo to zrušené miesto len pod iným pracovným zaradením chystá svojmu dobrému priateľovi. Bohužiaľ už som to zažila aj v mojej firme, čiže v prvom rade sa má zamestnávateľ chovať spravodlivo.
    Zas to neber doslova, veď je tam smajlík.... Je mi jasné, že má nárok na odstupné...a že mu patrí.

    marialo je offline (nepripojený) marialo

    marialo
    Ďakujem Ti, tvoje odpovede stále pochopím, len som chcela problém trochu objasniť. Proste si jednotka.

    Odstupné pri výpovedi z dôvodu zrušenia miest

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.