Zavrieť

Porady

účtovanie pozemkov pri predaji

Potrebovala by som poradiť, máme pozemky v hodnote 578 014,72 €, tento rok sme predali pozemky v hodnote 319 688,40 €. Zostatková cena 258 326,32 €. Nie som si istá akú sumu mám zaúčtovať na účte 541, má to byť zostatková cena ale predajná cena pozemku? ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

    Katarína111
    ako si prišla k tej zostatkovej cene- veď pozemky sa neodpisujú, alebo sa mýlim?
    do nákladov ide zostatková cena pozemku a do výnosov predajná cena, na stratu z predaja sa však daňovo neprihliada - strata je pripočitateľnou položkou k zisku
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miska26 neodpisujem pozemky, takže účtovanie bude 311/641 - 319 688,40 a 541/031 - 258 326,32 € ? nám tu vzniká zisk z predaja, takže ho budeme musieť zdaniť.
    Katarína111 je to dosť nejasne napísané, tak potom som to nepochopila správne- ale ak máte v predaja zisk musíte ho zdaniť
    miska26 Katka ešte sa chcem spýtať, zistila som že parcely ktoré sa predali neboli zaradené v obchodnom majetku,..ako to mam teda účtovať, 311/641 mám pri predaji a čo ďalej...a ako je to daňovo...
      zbaliť

    AGROMELIO je offline (nepripojený) AGROMELIO

    AGROMELIO
    na účet 541 zaúčtuj obstarávaciu cenu pozemku, táto ide do nákladov až pri predaji

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    miska26 (Včera 12:58) neodpisujem pozemky, takže účtovanie bude 311/641 - 319 688,40 a 541/031 - 258 326,32 € ? nám tu vzniká zisk z predaja, takže ho budeme musieť zdaniť.
    258 326,32 € je čo za číslo? na 541 by mala byť obstarávacia cena príslušnej časti predaného pozemku..
    miska26 OC pozemku bola 117 tis, je to aj zaradené v obchodnom majetku ale podľa geodetického plánu sa rozšírili parcely a predali sa už novo vytvorené ktoré neboli zaradené v obchodnom majetku, znalec ich posúdil na 319 688,40 € a zato sa to aj predalo. Aký mam dať účet oproti účtu 541...

    účtovanie pozemkov pri predaji

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.