Zavrieť

Porady

Vymeriavací základ pre SP a ZP

Neviete mi poradiť, ako SZČO som mal čiastkový základ dane 14108, ktorý bol znížený o straty z minulých rokov na 820. DO SP aj ZP mi brali základ ten neznížený. Nemajú sa tam zohľadniť aj tie straty?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemaju.

    http://www.socpoist.sk/informacia-pre-szco/61499s

    Vymeriavací základ SZČO na platenie poistného sa určí nasledovne:
    Čiastkový základ dane (ČZD), neznížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie a poistné na sociálne poistenie SZČO : 12 : koeficient 1,486
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkla To mi je jasné, len čo berú za ČZD?
    ivka70 Tu sumu z DP pred odcitanim zaplatenych odvodov.
    majkla A nevieš presne ktorý riadok, lebo ja mám ČZD aj na riadku 43, aj na riadku 55 a oba riadky sú ČZD z príjmov podľa § 6 ods.1 a2?
    ivka70 Mal by to byt ten, na riadku 43, neznizeny, inak este aj na riadku 55 ho mas ale ten uz znizeny o straty .... na r. 57 je znizeny, len ak mas vyskum a vyvoj
    kn-alka berie sa do úvahy riadok 43 - overené
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    cit: (461/2003)
    (2) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je podiel jednej dvanástiny základu dane z príjmov samostatne zárobkovo činnej osoby uvedených v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 nezníženého o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na starobné poistenie z povinného dôchodkového poistenia, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a upraveného o príjmy a výdavky, ktoré sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu, a koeficientu 1,486. Takto určený vymeriavací základ sa použije od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý mala povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.

    - to zvýraznené ťa myslím zaujíma
    Naposledy upravil Katy a R : 14.07.17 at 11:20
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkla áno presne to ma zaujíma, a nevieš náhodou kde nájdem ešte definíciu tých príjmov a výdavkov?
    Katy a R však máš aj zákon ... a pozri, čo je napísané v riadku 43 DP. ČZD je presne definovaný
    majkla mám veď ho čítam, ale neviem sa dopracovať k odpovedi na moju otázku, preto píšem.
    majkla mám aj zákon aj DP ale neviem z toho či sa musí brať r.43 ako ČZD alebo znížený o straty r.55?
    Katy a R berieš ČZD (ZD z §6 zák DzP) ... a ten máš na r. 43! + prirátaš poistné
    zvýraznila som - že ide o ZD SZČO - z ktorých príjmov presne (kuk §3 zák o SP)
    ivka70 43, ten pred znizenim, znizenie plati len pre odvod dani, ale nie pre poistne
    majkla Ďakujem
      zbaliť

    Vymeriavací základ pre SP a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.