Zavrieť

Porady

Predlžovačka nepredlžuje:-(

Dobrý deň poraďáci,

mám taký jeden dotaz na elektrikárov... má predlžovačku cca 30 m dlhú klasický medený trojžilový kábel s dvoma koncovkami na 220 V... jedného dňa predlžovačka prestala fungovať, a tu je kameň úrazu... prešiel som celý kábel a nikde nie je seknutý, odmontoval som obe koncovky a zistil, či jednotlivé vodiče vedú elekriku - všetko ok, vymenil som koncovky a predlžovačka nefunguje... v čom môže byť problém, že kábel elektriku vedie, ale akonáhle sa pripojija na neho koncovky tak je nefunčný?

Vďaka za odpovede:-)
Usporiadat
Téma je uzavretá.
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Ja by som to urobil takto....
Zapni predlzovacku do siete. Mala by fungovat pokial je funkcna a pokial do nej zapojis nejaky spotrebic ( kosacka, vrtacka, radio..... ).
Spotrebic nefunguje-nejde???
Takze k moznym problemom:
-v predlzovacke nie je napätie ( treba skontrolovat ci v zasuvke v ktorej je zapojena predlzovacka je napätie skusackou )
Pokial nie je v zasuvke chyba moze byt uz len v samotnej predlzovacke, takze:
-skontroluj pokial je predlzovacka zapojena v sieti zastrcky v predlzovacke ci su pod napätim ( myslim, ze tu bude chyba a nebudu pod napätim )-cize bude niektory z vodicov v predlzovacke preruseni-poskodeni. A pokial tam nie je stava-napätie, tak to bude lavy-faza.
Da sa to opravit len musis najst kde je poruseny-zlomeny vodic. Su na to skusacky ktorymi by si presiel predlzovacku a zistil by si pokial je stava v predlzovacke a kde konci, kde je zlomeny-preruseny vodic... Ale to len v pripade, ze do predlzovacky ide zo zastrcky vobec napätie Skontroluj aj poriadne zasuvku v predlzovacke ci su vodice zapojene ako maju byt...
faza v lavo ( cierny resp hnedy vodic ), nulak v pravo ( modry ) a ochranny vodic hore-nulak ( zltozeleny ).
A este?! Menil si tam koncovky, takze zastrcku na 2 vyvody... A zapojil si dobre vodice ako maju byt, tak ako som pisal vyssie????
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Raz sa nám v dielni stal takýto prípad a problém bol - v zástrčke.A takto sme objavili chybu tam,kde sme o nej nevedeli.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

stanco007 Pozri príspevok
Ja by som to urobil takto....
Zapni predlzovacku do siete. Mala by fungovat pokial je funkcna a pokial do nej zapojis nejaky spotrebic ( kosacka, vrtacka, radio..... ).
Spotrebic nefunguje-nejde???
Takze k moznym problemom:
-v predlzovacke nie je napätie ( treba skontrolovat ci v zasuvke v ktorej je zapojena predlzovacka je napätie skusackou )
Pokial nie je v zasuvke chyba moze byt uz len v samotnej predlzovacke, takze:
-skontroluj pokial je predlzovacka zapojena v sieti zastrcky v predlzovacke ci su pod napätim ( myslim, ze tu bude chyba a nebudu pod napätim )-cize bude niektory z vodicov v predlzovacke preruseni-poskodeni. A pokial tam nie je stava-napätie, tak to bude lavy-faza.
Da sa to opravit len musis najst kde je poruseny-zlomeny vodic. Su na to skusacky ktorymi by si presiel predlzovacku a zistil by si pokial je stava v predlzovacke a kde konci, kde je zlomeny-preruseny vodic... Ale to len v pripade, ze do predlzovacky ide zo zastrcky vobec napätie Skontroluj aj poriadne zasuvku v predlzovacke ci su vodice zapojene ako maju byt...
faza v lavo ( cierny resp hnedy vodic ), nulak v pravo ( modry ) a ochranny vodic hore-nulak ( zltozeleny ).
A este?! Menil si tam koncovky, takze zastrcku na 2 vyvody... A zapojil si dobre vodice ako maju byt, tak ako som pisal vyssie????
predlžovačku používam ku kosačke... také veci, či je v zástrčke elektrika som kontroloval ako prvé... keď som zhodil zásuvky, tak som postupne hnedý, modrý ako aj zltozelený vodič strčil natvrdo do zásuvky na na druhom konci kontroloval so skúšačkou či je elektrika a čuduj sa svete bola... ale keď som nahodil druhú koncovku a skúsil napätie na druhom konci tak hnedý vodič už elektriku nemal...(a koncovka bola ok... ) a ano mal som to zapojené správne...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

marleau Pozri príspevok
Raz sa nám v dielni stal takýto prípad a problém bol - v zástrčke.A takto sme objavili chybu tam,kde sme o nej nevedeli.
no lenže skúšal som to na rôznych zástrčkách... preto sme píšem, že si už neviem rady:-(((
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ice dive Pozri príspevok
predlžovačku používam ku kosačke... také veci, či je v zástrčke elektrika som kontroloval ako prvé... keď som zhodil zásuvky, tak som postupne hnedý, modrý ako aj zltozelený vodič strčil natvrdo do zásuvky na na druhom konci kontroloval so skúšačkou či je elektrika a čuduj sa svete bola... ale keď som nahodil druhú koncovku a skúsil napätie na druhom konci tak hnedý vodič už elektriku nemal...(a koncovka bola ok... ) a ano mal som to zapojené správne...
A nepokazila sa kosačka?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Nie, keď som vymenil predlžovačku za druhú kosil som ďalej...
fakt je problém s tým poondiatym káblom... len neviem kde...
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Ice dive Pozri príspevok
predlžovačku používam ku kosačke... také veci, či je v zástrčke elektrika som kontroloval ako prvé... keď som zhodil zásuvky, tak som postupne hnedý, modrý ako aj zltozelený vodič strčil natvrdo do zásuvky na na druhom konci kontroloval so skúšačkou či je elektrika a čuduj sa svete bola... ale keď som nahodil druhú koncovku a skúsil napätie na druhom konci tak hnedý vodič už elektriku nemal...(a koncovka bola ok... )
No, ako som pisal nemas tam stavu v zastrcke na predlzovacke... Chybna bude ako pises "druha koncovka" ktoru si nahodil... Mozno ju staci len rozobrat a poriadne skontrolovat ci v nej dosadaju dobre vodice... Inac by mala fungovat...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ice dive Pozri príspevok
Nie, keď som vymenil predlžovačku za druhú kosil som ďalej...
fakt je problém s tým poondiatym káblom...
Tak daj nový kábel, alebo celú novú predlžovačku.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ice dive Pozri príspevok
predlžovačku používam ku kosačke...
... tak kábel ku kosačke som musel už niekoľkokrát skracovať - v mieste najčastejšieho ohybu (kde si ho pridržiavam a usmerňujem, aby som ho nepokosil ) - t.j. cca 1 m od kosačky, sa zvykne vnútri ulomiť (miesto zväčša začernalé). Skrátil som kábel, nahodil koncovku a kábel znova predlžoval...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

stanco007 Pozri príspevok
No, ako som pisal nemas tam stavu v zastrcke na predlzovacke... Chybna bude ako pises "druha koncovka" ktoru si nahodil... Mozno ju staci len rozobrat a poriadne skontrolovat ci v nej dosadaju dobre vodice... Inac by mala fungovat...
no zásuvky tiež vylučujem, lebo na druhom kábli tieto fungujú... myslím, že to bude zlomeným vodičom avšak vrta mi hlavou ako môže byť zlomený, lebo keď odizolovanú časť ktorehokoľvek z vodičov strčím do zásuvky tak elektrika na druhom konci toho istého vodiča je... ako sa dá "podomácky" jednoduchým spôsobom zistiť zlomenie kábla? či pripojiť nejaký spotrebič a postupne ohýbať až sa miesto spojí???
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

najednoduchší spôsob,kábel sa poväčšine zlomí dosť blízko ku koncovkám,potiahni trošku silnejšie za každý z drátov,ale bez zapnutia do siete
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Budem troška ,ale fakt mi to nedá- je to bohovský nadpis-predlžovačka nepredlžuje,fakt špica názov témy...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Už iba zistiť čo chce predĺžiť.
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
No, ked ti nepomoze ziadna z rad, ktore tu odzneli a ani sa nepodari opravit predlzovacku tak navine bude bosorka, ktora predlzovacku pobosorovala lebo si jej s kosackou hucal popod okna :-DD Ale urcite máš v okoli nejakeho elektrikara, daj to jemu nech sa ti na to pozrie.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

ivantt Pozri príspevok
No, ked ti nepomoze ziadna z rad, ktore tu odzneli a ani sa nepodari opravit predlzovacku tak navine bude bosorka, ktora predlzovacku pobosorovala lebo si jej s kosackou hucal popod okna :-DD Ale urcite máš v okoli nejakeho elektrikara, daj to jemu nech sa ti na to pozrie.

no kutil TIM si bude na niečo volať majstra to musím zvládnuť sám...
0 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Kúp si benzínovú kosačku.
0 0
PotPalo PotPalo

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu
Najprv z predlžovačky odmontuj koncovky. Potom každú žilu káblu potiahni kombinačkami (za medený stred) tak, že kábel chyť asi pol metra od nich. Ak je niektorá žila zlomená, vytiahne sa von. Potom podľa jej dĺžky skráť kábel. Ak všetky držia pevne, je kábel zlomený ďalej od koncov. Namontuj koncovky naspäť. Zapoj predlžovačku a do nej nejaký zapnutý prístroj. Postupne prechádzaj celý kábel a ohýbaj ho hore-dolu. V mieste zlomenia prístroj zapne/vypne.

To, že kábel nevykazoval prerušenie pri meraní môže byť buď tým, že si ním pohol a zlom sa spojil, alebo aj tým, že prepálený vodič zanechá okolo seba čiernu spáleninu, čiže uhlík, ktorý je čiastočne elektricky vodivý, takže pri meraní vyzerá byť dobrý, ale prístroj už neutiahne-má veľký prechodový odpor.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ice dive Pozri príspevok
no kutil TIM si bude na niečo volať majstra to musím zvládnuť sám...
A skúsil si zapojiť cez tú predlžovačku lampu?

Ako si zistil, že jednotlivé vodiče vedú elektrinu?
Naposledy upravil marjankaj : 27.09.10 at 22:18
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

marjankaj Pozri príspevok
A skúsil si zapojiť cez tú predlžovačku lampu?

Ako si zistil, že jednotlivé vodiče vedú elektrinu?
no strčil som postupne každý jeden (bez koncoviek) do zásuvky a skúšačka na druhom konci svietila ako divá...
ale vyskúšam to s tou lampou...
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Dnešné skúšačky s vysokým vst. odporom svietia ako divé aj na naindukované napätie. Skús vyskúšať klasickou vadaskou. A ako kutil by si mal mať alebo si kúp skúšačku, ktorá indikuje napätie bezdotykovo, cez izoláciu, nie je tak drahá. Ale sa mi zdá, že vadný bude pracovný stredný vodič (modrý), takže aj tak by pípala po celej dĺžke predlžovačky. Potom by si mohol pichnúť do fázy modrý vodič a postupne prejdi tou novou skúšačkou šnúru, nájdeš bod zlomu.
Ale keď ti to tak častu prepaluje, čo je to vlastne za kábel tenký slamený. Minimálne má mať 3x 1,5 mm2 ! Pri pripájaní dutiniek sa navliekajú kovové trubičky. Nepricvikni izoláciu. atď... ale najlepšie - požiadaj elektrikára
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať