Zavrieť

Porady

Invalid - Úrazová renta

Vie mi niekto poradiť alebo posúdiť ako sa mám rozhodnúť ?
- Mal som pracovný úraz (bolestné a spol.ujma mi bola vyplatená).
- Zamestnávatel ma zamestnal na rovnakú prac.pozíciu na dobu neurčitú.
- Pracovné zaradenie mi ale z dôvodu úrazu nevihovuje,čo mi aj potvrdil
doktor , nakoľko som platený od hodín a nie od kvality tak strácam na zárobku.
-Podal som si žiadosť o úrazovú rentu , posudková kom. , zistili mi 45 % pokles prácischopnosti, čo bi stačilo aj na invalid.
Preto sa pýtam : mám 40 rok , prac.zmluvu na neurčito ,
Čo mi viac prospeje invalid alebo úrazová renta - ako sa k tomu môže postaviť zamestnávatel čo sa týka pracovného zaradenia ale aj prac.zmluvy!
Vopred ďakujem za rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    duves Pozri príspevok
    Nevieme nič. Akurat na rozhodnutí je info o navýšení o 3,3 niečo % z decembra 2011.
    To je percento, o ktoré sa zvyšovali dôchodky od 1.1.2012. Ak máš pochybnosti, pýtaj si pôvodné rozhodnutie o priznaní dôchodku. Budeš vidieť z ktorého je roku a na základe čoho bol dôchodok priznaný.

    miner je offline (nepripojený) miner

    miner
    ako to mysliš, invalid alebo renta?, ak máš nárok na invalida z dôvodu pracovného úrazu, tak máš predsa nárok aj na rentu.

    jozef67 je offline (nepripojený) jozef67

    jozef67
    Mám podanú žiadosť na rentu ale bol znova novelizovaný zákon o invalidite kde bi som mal nárok aj na invalid. Posudkový lekár mi oznámil že mám podanú žiadosť na rentu a zlúčiť ju z invaliditov bi nebolo vhodné. Tak neviem ale asi počkám na vyjadrenie z blavy na moju rentu. Zatial ďakujem!
    Ja by som sa chcel opytat.
    Mám chorobu z povolanie, posudkova komisia mi zystila pokles praceschopnosti na 41%.
    Poberam urazovu rentu, mam narok aj na invalidny dôchodok?
    Zamestnavatel mi skratil pracovny cas na 20hod. tyzdenne, a preradil na ine pracovisko.
    Mam 40rokov, prac.zmulu na neurcito.
    Ďakujem.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Máte niekto skúsenosti, ako je označené vyplácanie úrazovej renty na rozhodnutí zo soc.poistovni o jej poberaní? Mám informnácie, že je to uvedené ako " výsluhový dôchodok".
    Vdaka za info

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    duves Pozri príspevok
    Máte niekto skúsenosti, ako je označené vyplácanie úrazovej renty na rozhodnutí zo soc.poistovni o jej poberaní? Mám informnácie, že je to uvedené ako " výsluhový dôchodok".
    Vdaka za info
    Výsluhový dôchodok vypláca rezort Ministerstva vnútra

    Úrazová renta - pozri § 88 Zákona o soc.poistení

    http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2012-a.html#88

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    veronikasad Pozri príspevok
    Výsluhový dôchodok vypláca rezort Ministerstva vnútra

    Úrazová renta - pozri § 88 Zákona o soc.poistení

    http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2012-a.html#88
    OK, inak sa spýtam, býva na rozhodnutí zo Socialnej poistovni nejaky typ dávok označený ako Výsluhový dochodok?
    vdaka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    duves Pozri príspevok
    OK, inak sa spýtam, býva na rozhodnutí zo Socialnej poistovni nejaky typ dávok označený ako Výsluhový dochodok?
    vdaka
    nestretla som sa s tým, uveď konkrétnejšie o aký typ dávky by malo isť (z akej pracovnej oblasti) ...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    duves Pozri príspevok
    OK, inak sa spýtam, býva na rozhodnutí zo Socialnej poistovni nejaky typ dávok označený ako Výsluhový dochodok?
    vdaka
    zákon č. 461/2003 v pl. znení.....a jeho § 13 znie.....

    DÁVKY NEMOCENSKÉHO POISTENIA, DÔCHODKOVÉHO POISTENIA, ÚRAZOVÉHO POISTENIA, GARANČNÉHO POISTENIA A POISTENIA V NEZAMESTNANOSTI

    § 13
    (1) Z nemocenského poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú nemocenské dávky, a to
    a) nemocenské,
    b) ošetrovné,
    c) vyrovnávacia dávka,
    d) materské.
    (2) Z dôchodkového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú dôchodkové dávky, a toa) zo starobného poistenia
    1. starobný dôchodok,
    2. predčasný starobný dôchodok,
    3. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
    4. sirotský dôchodok,
    b) z invalidného poistenia
    1. invalidný dôchodok,2. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
    3. sirotský dôchodok.
    (3) Z úrazového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú úrazové dávky, a to
    a) úrazový príplatok,
    b) úrazová renta,
    c) jednorazové vyrovnanie,
    d) pozostalostná úrazová renta,
    e) jednorazové odškodnenie,
    f) pracovná rehabilitácia a rehabilitačné,
    g) rekvalifikácia a rekvalifikačné,
    h) náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia,
    i) náhrada nákladov spojených s liečením,j) náhrada nákladov spojených s pohrebom.
    4) Z garančného poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka garančného poistenia.
    5) Z poistenia v nezamestnanosti sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka v nezamestnanosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Teraz ma napadli umelci, napr. baletky, ktoré odchádzajú do dôchodku podstatne skôr. Neviem kto im dôchodok vypláca, ale tam by mohlo isť o výsluhový dôchodok.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    veronikasad Pozri príspevok
    nestretla som sa s tým, uveď konkrétnejšie o aký typ dávky by malo isť (z akej pracovnej oblasti) ...
    To neviem. Mal som v ruke rozhodnutie zo SP na výsluhový dôchodok, kopiu. Robím s pôžičkami a nevieme sa v tom zorientovať. Ešte sme sa s tym nestretli.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    duves Pozri príspevok
    To neviem. Mal som v ruke rozhodnutie zo SP na výsluhový dôchodok, kopiu. Robím s pôžičkami a nevieme sa v tom zorientovať. Ešte sme sa s tym nestretli.
    v ktorom roku mu bol priznaný taký dôchodok?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    duves Pozri príspevok
    To neviem. Mal som v ruke rozhodnutie zo SP na výsluhový dôchodok, kopiu. Robím s pôžičkami a nevieme sa v tom zorientovať. Ešte sme sa s tym nestretli.
    Aká je profesia žiadateľa o pôžičku ?

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Nevieme nič. Akurat na rozhodnutí je info o navýšení o 3,3 niečo % z decembra 2011.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Ešte som sa dočítal, že existuju tzv.dôchodky za výsluhu rokov (pre umelcov, letcov a pod.). Ako je napísane na rozhodnutí pre poberatela dávky? Nie je to náhodou napísané ako "výsluhový dôchodok"?
    http://socialne-vedy.studentske.eu/2...uhu-rokov.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.