Zavrieť

Porady

dozivotne uzivanie bytu zdarma

S priatelom sme si kupili byt. Ako si zabezpecit dozivotne uzivanie bytu zadarmo t.j. uchranit svoje sukromie pred neopomenutelnymi dedicmi?
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

milada40 Pozri príspevok
S priatelom sme si kupili byt. Ako si zabezpecit dozivotne uzivanie bytu zadarmo t.j. uchranit svoje sukromie pred neopomenutelnymi dedicmi?
Nevysvetlíš bližšie o čo vlastne ide?
Na nezrozumeiteľnú otázku ťažko dostaneš presnú odpoveď.

Inak, takmer všetko sa dá robiť písomne -zmluvou...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

aj ja chcem byt, ktory budem môcť užívať zadarmo doživotne do konca života....
zrejme si mala na mysli ako sa zabezpečiť aby v prípade smrti jedného z partnerov dediči nedonútili predať byt, resp. vyplatiť...
čím presnejšie formuluješ otázku, tým presnejšiu odpoveď dostaneš.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

predpokladám, že priateľ má deti z predchádzajúcich vzťahov.

V prípade jeho smrti by boli neopomenuteľnými dedičmi a mali by nárok na istú časť bytu.
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

asi som sa nevyjadrila dost presne..nerada by som bola, aby ma priatelove deti donutili byt predat a vyplatit im ciastku..da sa to zabezpecit zavetom alebo nejakou zmluvou?
Naposledy upravil Chobot : 23.10.09 at 07:37
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

sorry..prehodil sa text...nechcela by som aby ma deti donutili byt predat a vyplatit ciastku
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

Pre Arizona:
nie sme manzelia, ale vlastnime byt spolocne, chcem byt uzivat az do smrti sama iba s priatelom alebo v pripade jeho smrti sama bez pritomnosti jeho deti, pripadne abyh sa nestalo, ze ma vystvu..potom nech si robia s bytom co len chcu, t.j. netuzim po darovani priatelovej ciastky
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pokiaľ žijete, tak si nerušene užívajte.
Ak by však spoluvlastník zozmrel, prebehlo by normálne dedičské konanie na jeho podiel. Neopomenuteľní dediči sú zatiaľ zákonní dediči, môžu sa len vydediť (dosť ťažko). Avizuje sa však v tomto zmena zákona.
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

milada40 Pozri príspevok
Pre Arizona:
nie sme manzelia, ale vlastnime byt spolocne, chcem byt uzivat az do smrti sama iba s priatelom alebo v pripade jeho smrti sama bez pritomnosti jeho deti, pripadne abyh sa nestalo, ze ma vystvu..potom nech si robia s bytom co len chcu, t.j. netuzim po darovani priatelovej ciastky
Keby ste boli manželia, po jeho smrti by si dedila polovinu+ časť z druhej poloviny ( rovnaká čiastka pre všetkých , deti a Ty), takže by si bola nadpolovičným dedičom a vyštvať by Ťa nemohli.( tým netvrdím, že nie vyplatiť, ale bola by to menšia čiastka).

Ale ak by priateľ zomrel, asi by si neurobila nič s tým, keby jeho deti žiadali vyplatiť svoju čiastku. Tým, že by si ich vyplatila, byt je iba Tvoj a môžeš si s ním robiť čo chceš.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

milada40 Pozri príspevok
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
no ale deti sú neopomenutelni dediči - tu myslím celkom závet nepomôže.
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

pre ARIZONA:
a co zavet?
zmluva o dozivotnom uzivani bytu?..nic take neexistuje?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

milada40 Pozri príspevok
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
pozri aj tu:
http://www.porada.sk/1182766-post3.html
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

pre ARIZONA
hm,nemam nic proti detom..viem ze moje deti priatela nechaju dozit v byte...ziadny iny nema, bezo mna by bol bezdomovec
Jeho deti su na prachy....nestaraju sa o otca, dcera len berie, syn na neho kasle...a este aj to co sme si spolocne kupili a zariadili by im patrilo?...potrebujem tam klud, ani ich nechcem vydedit...nech maju, alee stahovat sa mi uz nechce
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

milada40 Pozri príspevok
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
Veď neopominuteľnosťou sa zabezpečuje práve proti závetu, aby ich dedičské nároky, ktoré by im patrili zo zákona, nemohol odkázať iným. Keby nepísal závet, dedí sa zo zákona automaticky.
Jediná cesta by bola vydedenie, ale to je ťažko dosiahnuť.

Ak by však nemal kto dediť po tebe len priateľ, prevedte celé vlastníctvo na teba.
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

pre ARIZONA
dedicstvo mi je jasne, ale niekde som citala ze otec odkazal jednemu synovi dom s tarchou...brat tam moze v jednom byte dozivotne byvat...som myslela ze sa da aj s bytom
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

pre Maria27:
naco je potom zavet, ktory ma vyjadrit zelanie porucnika- ked nemoze so svojim majetkom robit co chce...ved deti by neboli vydedene...mohli by dedit auto, dom po starych rodicoch, predmety po otcovi...len nie byt
0 0
milada40 milada40

milada40 je offline (nepripojený) milada40

pre Maria27
Ja mam tri deti, ktore ho istotne o byt neoberu...a takisto bych pre istotu spisala zavet, nech ma priatel uz pokoj s byvanim dosmrti
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

milada40 Pozri príspevok
pre ARIZONA:
a co zavet?
zmluva o dozivotnom uzivani bytu?..nic take neexistuje?
Takú zmluvu treba s niekym uzatvoriť. To by ste mohli pri dedičskom konaí s ostanými dedičmi - že oni zdedia byt a teba tam nechajú bývať. Ale ako píšeš, byt by asi zhrabli a zmluvu nepodpísali.
Poručiteš môže napísať len závet, ale ten ti nepomôže. Nemôže byť závet s podmeinkou, kedysi to bolo.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

milada40 Pozri príspevok
pre Maria27:
naco je potom zavet, ktory ma vyjadrit zelanie porucnika- ked nemoze so svojim majetkom robit co chce...ved deti by neboli vydedene...mohli by dedit auto, dom po starych rodicoch, predmety po otcovi...len nie byt
Keď máte čo dediť aj viac, tak poručiteľ môže odkázať závetom byt tebe a im ostatné. Oni majú dostať len toľko , čo im patrí zo zákona, nemusia presne to či ono, ani z každej veci kúsok.
Ty môžeš s nimi uzatvoriť aj dedičskú dohodu - ty budeš dediť podiel na byte a oni ostatné - ale to sa môžete dohodnúť až po smrti.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Len tak premýšlam...

čo keby ste si vy dvaja ( ty a priateľ ) dali v katastri zapísať vecné bremeno dožitia, tým pádom aj keby deti zdedili byt, teda polovicu po hociktorom z Vás, tak by nemohli predať byt, lebo by bola na ňom ťarcha...
vaše dožitie...

nedá sa to tak urobiť. Ty daruješ mne ja darujem tebe ( vymeniť podiely :-)) a zavkladovať ťarchu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať