Zavrieť

Porady

postúpenie záväzku

Prosím o radu...
Neuhradený záväzok voči dodávateľovi prevzala od nás iná firma (podpísali sme dohodu o postúpení záväzku v plnej výške). Ako to mám celé zaúčtovať v PU ????
ďakujem a prajem pekný deň...
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D renča1
Jata
Prosím o radu...
Neuhradený záväzok voči dodávateľovi prevzala od nás iná firma (podpísali sme dohodu o postúpení záväzku v plnej výške). Ako to mám celé zaúčtovať v PU ????
ďakujem a prajem pekný deň...
u vás sa bude účtovať:
321/646
546/325 voči novej firme, ktorá dlh prevzala.

Jata je offline (nepripojený) Jata

Jata
renča1
u vás sa bude účtovať:
321/646
546/325 voči novej firme, ktorá dlh prevzala.

...ešte prosím o jednu radu..toto zaúčtovanie urobím internými dokladmi? a čo sa mi stane s dph? keď sme tovar kúpili, uplatnili sme si dph... teraz keď záväzok posielame ďalej, znamená to, že dph budeme musieť zaplatiť?..
..nakoľko sme už bez peňazí, ako sa zaúčtuje, keď jeden z konateľov vloží do pokladne "svoje" peniaze na takúto úhradu ???
...dík...

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D renča1
Jata
...ešte prosím o jednu radu..toto zaúčtovanie urobím internými dokladmi? a čo sa mi stane s dph? keď sme tovar kúpili, uplatnili sme si dph... teraz keď záväzok posielame ďalej, znamená to, že dph budeme musieť zaplatiť?..
..nakoľko sme už bez peňazí, ako sa zaúčtuje, keď jeden z konateľov vloží do pokladne "svoje" peniaze na takúto úhradu ???
...dík...
áno cez ID a máte aj povinnosť zaplatiť dph vyplývaj.so zmluvy o prevzatí. Uvediem príklad:
Napr: cena závazku bola účtovana na
5xx /321 10 000,00
343/,321 1 900,00
celková suma bez dph + dph = 11 900,00
postupuje sa celá suma a to vo výške 11 900,00 aj s dph.Uhrádzate sumu s dph vo výške 11 900,00 :
321/646 11 900,00
a aj vytvárate si nový závazok voči firme, ktorý závazok prevzala
546/325 11 900,00

vklad peňazí do pokladne by som účtovala , ako pôžičku:
211/365
Naposledy upravil renča1 : 05.04.06 at 09:54

Jata je offline (nepripojený) Jata

Jata
renča1
áno cez ID a máte aj povinnosť zaplatiť dph vyplývaj.so zmluvy o prevzatí. Uvediem príklad:
Napr: cena závazku bola účtovana na
5xx /321 10 000,00
343/,321 1 900,00
celková suma bez dph + dph = 11 900,00
postupuje sa celá suma a to vo výške 11 900,00 aj s dph.Uhrádzate sumu s dph vo výške 11 900,00 :
321/646 11 900,00
a aj vytvárate si nový závazok voči firme, ktorý závazok prevzala
546/325 11 900,00

vklad peňazí do pokladne by som účtovala , ako pôžičku:
211/365
veľmi pekne ďakujem za odpoveď..už mám v tom jasno...

Jata je offline (nepripojený) Jata

Jata
[quote=renča1]áno cez ID a máte aj povinnosť zaplatiť dph vyplývaj.so zmluvy o prevzatí. Uvediem príklad:
Napr: cena závazku bola účtovana na
5xx /321 10 000,00
343/,321 1 900,00
celková suma bez dph + dph = 11 900,00
postupuje sa celá suma a to vo výške 11 900,00 aj s dph.Uhrádzate sumu s dph vo výške 11 900,00 :
321/646 11 900,00
a aj vytvárate si nový závazok voči firme, ktorý závazok prevzala
546/325 11 900,00

všetko mi bolo jasne, kym som to nezačala účtovať aj prakticky..
náš záväzok 11.900,- (s dph) sme posunuli inej firme, takže vymáhať to nebudú od nás, ale od nich.. účtovala som interným dokladom 321/646... v saldokonte sa dodavat.faktúra automaticky párovala, tým som ju vlastne zlikvidovala a mám to ako doriešený záväzok..
ale načo vytváram "záväzok" voči firme, ktorá to od nás prevzala?? totižto, keď som interným dokladom vytvorila doklad 546/325(ostatný záväzok) tak mi vyšlo, že dph nezaplatím ja, ale si ho ešte odrátam...
alebo to má ešte ďalšie pokračovanie?
vopred ďakujem za trpezlivosť so mnou..

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D renča1
[QUOTE=Jata]
renča1
ale načo vytváram "záväzok" voči firme, ktorá to od nás prevzala?? totižto, keď som interným dokladom vytvorila doklad 546/325(ostatný záväzok) tak mi vyšlo, že dph nezaplatím ja, ale si ho ešte odrátam...
alebo to má ešte ďalšie pokračovanie?
vopred ďakujem za trpezlivosť so mnou..
Uvediem laický príklad, prečo sa musí vystaviť závazok 546/325

Tebe vznikol nedoplatok za byt 5 000,00 SK, prídeš za kamarátkou a poprosíš ju či by ti ona nezpatila tento dlh, pretože momentálne nemáš. Dohodneš sa s ňou písomne, že ked budeš mať , tak jej vrátiš 5000,00 dohodneš do akej lehoty to splatíš. A prečo vytvárať znový závazok? , no pretože ty si budeš chcieť - držať v hlave, evidovať v kalendári , že kamarátke musíš zaplatiť do určitej lehoty 5 000,00 SK. Určite by si si to niekde poznačila, v účtov. si to, tiež musíš niekde zapísať, takže si vytvoríš závazok 546/325 voči kamarátke /voči danej firme/ . Tento príklad je totožný s prevzatím zmluvy v sume 11 900,00 a to v 100 %. To znamená, že postupca preberá dlh v sume 11 900,00. Ak tam máš uvedenú inú sumu v zmluve nie za sumu 11 900,00, ale napr:
Uvediem:
Dohodneš sa písomne s kamarátkou, že jej zaplatíš namiesto 5 000,00 len 3 000,00, aj takáto situácia môže nastať pri prevzatí dlhu. Ak by to bolo v sume 3 000,00, tak voči nej by si si v kalendáriku viedla sumu 3 000,00, ako dlh.

Nerozumiem, ako si ty môžeš odrátať dph, dph si si odrátala pri závazku ktorý bol postupovaný:,tak ako som už vyššie písala:
- došlá faktúra od Jana
518/321 10 000,00
343/321 1 900,00

tu vznikol nárok na odpočet

- prevzatie dlhu. Fero zaplatí namiesto teba Janovi, ale musíš uhradiť pôvodnú faktúru:
321/646 11 900,00

nevzniká nárok na odpočet, dph si si odpočítala pri zaevid.faktúry do účta od Jana.

- vytvorenie nového závazku voči Ferovi, pretože si stále dlžná nie už Janovi ale Ferovi:
546/325 11 900,00

tu ti tiež nevzniká žiadny odpočet dph.

Pokračovanie už nie je žiadne, môže byť a aj často býva:
Ferovi si robila pred 3 mesiacmi službu, vznikla ti pohľadávka voči Ferovi. Doteraz ti ju neuhradil, ale dňom spísania zmluvy Fero prebere závazok od teba, dlh , ktorý si mala voči Janovi. Voči Ferovi budeš v salde evidovať pohľadávku a aj prevzatý závazok , ktorý si môžeš s Ferom započítať.

Lepšie to už neviem vysvetliť.

Lila je offline (nepripojený) Lila

Lila
V otázke, ktorú uviedla som hneď vytušila, že tú DPH zle pochopí.

Záver: Čo sa týka DPH -nikde nič neuvádzaš v DP o DPH , teda nič neodvádzaš DÚ a ani nič si nemôžeš odpočítať.
Postúpenie pohľadávky sa nepovažuje za dodanie tovaru alebo služby, viď. §10 odst. 2 písm. b)Z.č.222/2004 o DPH.
Naposledy upravil Lila : 11.04.06 at 09:46

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Ally Klima
Ahojte, neviem či to nebude trošku mimo témy, ale podľa mňa sa tiež jedná o určitý druh postúpenia záväzku.
Konateľ s.r.o. prevádzal firmu na syna. V zmluve sa dohodli, že všetky záväzky a pohľadávky prechádzajú na syna. Otec poskytoval počas svojho "konateľovania" s.r.o. pôžičky (podľa spísaných Zmlúv o pôžičkách). Otec sa rozhodol, že sa všetkých pôžičiek vzdáva (účtovali sa na 365) v prospech nového konateľa. Preúčtovala som to analytikov na syna. Je potrebné k tomuto dátumu vytvoriť nejakú extra zmluvu o napr. postúpení záväzku, alebo stačí ak je v zmluve pri prevzatí s.r.o. uvedené, že všetky pohľadávky a záväzky prechádzajú na nového konateľa? Ak je zmluva potrebná, ako by ste ju nazvali a na ktorý paragraf by ste sa odvolávali (pri zmluve o pôžičke sa uvádzal §657 Občianskeho zákonníka)?
Taktiež zmluvy o pôžičke boli vždy poskytované na rok, v prípade, že sa nestihlo vyplatiť, tak sa dodatkom predlžovalo o ďalší rok. Bolo potrebné to preúčtovavať na iný účet (ako dlhodobú pôžičku), alebo je v poriadku, keď to ostalo na 365? Preberala som účto po predchádzajúcej účtovníčke a tá sa takýmito vecami vôbec nezaoberala, teda okrem iného.
Ďakujem za odpoveď a v prípade, že som mimo témy, tak prepáčte.

sonda_ss je offline (nepripojený) sonda_ss

sonda_ss
k prvej otazke sa vyjadrit neviem, ale ja dlhodobe pozicky od konatela uctujem na 479, aby to bolo spravne vykazane v suvahe. aj to lespie vyzera pri hodnoteni firmy v banke.
Pekny den..

vidim, ze je tu tema, ktora aktualne zaujima aj mna.. len v trosku pozmenenej forme..

jedna sa o to, ze firma si kupila osob. auto vramci srotovneho, no medzicasom sa majitelia rozhodli, ze toto auto predaju.. a moj problem spociva v tom, ze k tomuto autu bola zaplatena zaloha+akontácia+1. mesacna splatka.. kedze si na kupu vzali autokredit..

a ja teraz nemam potuchu, ako by to cele malo byt zauctovane.

obstaranie to hej.. aj predaj.. lenze ako mam pokracovat pri postupeni zavazku, co sa tyka splacania autokreditu.. ?

prosim , vie mi niekto poradit?.

dakujem za odpoved..

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka mirhu
[QUOTE=renča1;224884]
Jata

Uvediem laický príklad, prečo sa musí vystaviť závazok 546/325

Tebe vznikol nedoplatok za byt 5 000,00 SK, prídeš za kamarátkou a poprosíš ju či by ti ona nezpatila tento dlh, pretože momentálne nemáš. Dohodneš sa s ňou písomne, že ked budeš mať , tak jej vrátiš 5000,00 dohodneš do akej lehoty to splatíš. A prečo vytvárať znový závazok? , no pretože ty si budeš chcieť - držať v hlave, evidovať v kalendári , že kamarátke musíš zaplatiť do určitej lehoty 5 000,00 SK. Určite by si si to niekde poznačila, v účtov. si to, tiež musíš niekde zapísať, takže si vytvoríš závazok 546/325 voči kamarátke /voči danej firme/ . Tento príklad je totožný s prevzatím zmluvy v sume 11 900,00 a to v 100 %. To znamená, že postupca preberá dlh v sume 11 900,00. Ak tam máš uvedenú inú sumu v zmluve nie za sumu 11 900,00, ale napr:
Uvediem:
Dohodneš sa písomne s kamarátkou, že jej zaplatíš namiesto 5 000,00 len 3 000,00, aj takáto situácia môže nastať pri prevzatí dlhu. Ak by to bolo v sume 3 000,00, tak voči nej by si si v kalendáriku viedla sumu 3 000,00, ako dlh.

Nerozumiem, ako si ty môžeš odrátať dph, dph si si odrátala pri závazku ktorý bol postupovaný:,tak ako som už vyššie písala:
- došlá faktúra od Jana
518/321 10 000,00
343/321 1 900,00

tu vznikol nárok na odpočet

- prevzatie dlhu. Fero zaplatí namiesto teba Janovi, ale musíš uhradiť pôvodnú faktúru:
321/646 11 900,00

nevzniká nárok na odpočet, dph si si odpočítala pri zaevid.faktúry do účta od Jana.

- vytvorenie nového závazku voči Ferovi, pretože si stále dlžná nie už Janovi ale Ferovi:
546/325 11 900,00

tu ti tiež nevzniká žiadny odpočet dph.

Pokračovanie už nie je žiadne, môže byť a aj často býva:
Ferovi si robila pred 3 mesiacmi službu, vznikla ti pohľadávka voči Ferovi. Doteraz ti ju neuhradil, ale dňom spísania zmluvy Fero prebere závazok od teba, dlh , ktorý si mala voči Janovi. Voči Ferovi budeš v salde evidovať pohľadávku a aj prevzatý závazok , ktorý si môžeš s Ferom započítať.

Lepšie to už neviem vysvetliť.
Ako bude vyzerať účtovanie u Fera? (teda u firmy , ktorá prevzala záväzok) Bude to náklad firmy?

Vďaka

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka mirhu
renča1 Pozri príspevok
u vás sa bude účtovať:
321/646
546/325 voči novej firme, ktorá dlh prevzala.
ako sa to bude účtovať vo firme, ktorá dlh/záväzok prevzala? je to pre firmu daňový výdavok?
DˇAKUJEM

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.