Zavrieť

Porady

Použitie kameňa do základov.

Vie mi niekto poradiť, či sa dá použiť kameň zo stien búračky starého domu do základov, ako aj betón z chodníkov /podstienok/? Ak nie, tak aký kameň je vhodný do základov? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kabatik je offline (nepripojený) kabatik

    kabatik
    Kameň sa samozrejme použiť dá. Aj starý betón. Kameň musí byť čistý, zbavený hliny a starých omietok. Pred vložením do betónu ho navlhčite. Musí sa vkladať tak, aby bol obalený asi 10 cm vrstvou betónu, ktorá ho delí od ďalších kameňov a okraja základov. Ak toto pravidlo dodržíte tak môžete použiť toľko kameňov , koľko sa tam zmestí.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Čo sa týka starého betónu tak jeho kvalita je otázna .Radšej nie.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Suhlasim s kolegom do zakladu by som stary beton urcite nedal. A urcite by som tam nedal ani kamen zo stareho domu. Do stien starych domov sa pokial viem davali pieskovce a tie su slabe. Vedel by som ho pouzit do okapoveho chodnika okolo domu, prip. na okrasu v zahrade (chodnicky a pod.). Do zakladu sa dava tvrdy kamen. Mozno kde tu do zakladnej platne aj to len tie co sa nerozsypaju...

    pipula je offline (nepripojený) pipula

    pipula
    A nedá sa ten kameň použiť ani pod základovú dosku? Nakoľko dom bude v miernom svahu, tak by sme použili kameň ako výplň pod základovú dosku. Je to možné?
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    pipula Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť, či sa dá použiť kameň zo stien búračky starého domu do základov, ako aj betón z chodníkov /podstienok/? Ak nie, tak aký kameň je vhodný do základov? Ďakujem.
    Projektant alebo statik to dokonca môžu odobriť v technickej správe k PD (ak sa teda stavá na základe PD) alebo zápisom do stavebného denníka. Dokonca môžu prísť osobne aj na betonáž základov.
    V niektorých PD v technickej správe, najmä pri stavbách v svahovitom teréne to je v technickej správe dokonca uvedené (povinnosť prizvania). Projektanti sa takto "zichrujú". V takom prípade pozvanie je dokonca aj v cene PD.
    Vtedy posudzujú základovú škáru a môžu pritom odobriť aj kameň.


    CIMOM

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    pipula Pozri príspevok
    A nedá sa ten kameň použiť ani pod základovú dosku? Nakoľko dom bude v miernom svahu, tak by sme použili kameň ako výplň pod základovú dosku. Je to možné?
    pod zakladovu dosku sa pouzit da tam je len ako vypln... do zakladov by som ho nedaval.

    seal79 je offline (nepripojený) seal79

    seal79
    Ja idem teraz betónovať základy a mám nachystanú kopu pieskovca zo starej stavby. Trochu ste ma vystrašili, že sa to namá používať do základov.
    Prečo by sa podľa vás nemal používať? Výchádzam z toho, že tá stará stavba z ktorej ho mám bola z pieskovca a stála cca 100 rokov a ak by som ju nezbúral stála by ďalších x rokov. Základy pod ňou boli tiež z pieskovca a bola to zrejme aj iná váhova kategória (múry hrubé cca 1m), ako bungalov, ktorý idem stavať....
    Ale možno rozmýšľam zle, tak mi prosím poraďte, budem vďačný.

    Použitie kameňa do základov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.