Zavrieť

Porady

Cestná daň

Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Konzulta
    Dobrý deň,
    vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem
    Cestná daň už nie, podľa zákona o miestnych daniach a poplatkoch , kam patrí aj táto daň, je to daň z motorových vozidiel. Ak Bola činnosť prerušená k 30.9., bolo potrebné oznámiť zmenu-(prerušenie činnosti) tejto dane DÚ, a žiadať o vrátenie jej PČ.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Konzulta
    Dobrý deň,
    vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem
    "....nevykonáva žiadnu činnosť..." = nepoužíva auto na podnikanie, teda nie je dôvod platiť DzMV.
    Aj za dobu od 1.10.06 do 31.12.06 sa mohlo uplatniť vrátenie dane.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Konzulta
    Dobrý deň,
    vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem
    Keď bola živnosť prerušená, mal podnikateľ odhlásiť MV na ktoré bolo podané DP a požiadať DÚ o vrátenie alikvótnej čiastky zo zaplatenej dane z MV.
    Ak podnikateľ začne znova podnikať a bude si chcieť uplatniť výdavky spojené s využívaním MV do nákladov, bude musieť do 15 dní podať nové DP a uhradiť daň z MV.

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Ak podnikateľ vyradí auto z majetku a chce zaplatiť daň z motorových vozidiel, pretože ho bude i naďalej využívať na podnikateľské účely, tak ho ako FO podnikateľ podľa DIČa odhlási a prihlási ako FO nepodnikateľ podľa RČ?

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    LubenaK
    Ak podnikateľ vyradí auto z majetku a chce zaplatiť daň z motorových vozidiel, pretože ho bude i naďalej využívať na podnikateľské účely, tak ho ako FO podnikateľ podľa DIČa odhlási a prihlási ako FO nepodnikateľ podľa RČ?
    Daňový úrad v tejto chvíli nezaujíma, či máš auto zaradené v majetku, alebo nie. Toto bude posudzovať pri daňovej kontrole, kedy na základe podaného, alebo nepodaného DP k dani z MV Ti uzná či Tvoje výdavky na prevádzku MV môžeš a v akej výške uplatniť v nákladoch.
    Čiže ak si podala DP k dani z MV za vozidlo, ktoré si v roku 2006 mala v majetku firmy a v roku 2007 ho vyradíš z majetku, avšak budeš ho používať na podnikanie a budeš si uplatňovať náklady, normálne zaň uhradíš daň a na DÚ nedávaš už nič.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Beata
    ... Toto bude posudzovať pri daňovej kontrole, kedy na základe podaného, alebo nepodaného DP k dani z MV Ti uzná či Tvoje výdavky na prevádzku MV môžeš a v akej výške uplatniť v nákladoch...
    s týmto nemôžem úplne súhlasiť, zákon 595/2003 nikde nehovorí o povinnosti zaplatiť daň z motorových vozidiel, aby boli výdavky na prevádzku auta uznané, skôr by som to posudzoval opačne - najprv budem skúmať či a za akých podmienok používam automobil a až potom, či mám povinnosť platiť daň z motorových vozidiel; daňový úrad, ak by zistil že napr. živnostník si uplatňoval náhradu za km a PHM za používanie súkromného auta a nemal by podané daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (teda ani zaplatenú túto daň), nemá mu na základe čoho vylúčiť tieto výdavky (samozrejme ak boli vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov), ale dodaní živnostníka na dani z motorových vozidiel + ostatné sankcie napr. nepodanie daň. priznania k DzMV;

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Beata
    Daňový úrad v tejto chvíli nezaujíma, či máš auto zaradené v majetku, alebo nie. Toto bude posudzovať pri daňovej kontrole, kedy na základe podaného, alebo nepodaného DP k dani z MV Ti uzná či Tvoje výdavky na prevádzku MV môžeš a v akej výške uplatniť v nákladoch.
    Čiže ak si podala DP k dani z MV za vozidlo, ktoré si v roku 2006 mala v majetku firmy a v roku 2007 ho vyradíš z majetku, avšak budeš ho používať na podnikanie a budeš si uplatňovať náklady, normálne zaň uhradíš daň a na DÚ nedávaš už nič.
    Malá nepresnosť.
    Podanie, alebo nepodanie, príp. zaplatenie alebo nezaplatenie D z MV nemá vplyv na daňovú uznateľnosť nákladov na MV.
    Druhá vec je, že príp. nepodanie DP , alebo nezaplatenie dane by pri kontrole vytkli a sankcionovali.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    benka
    Malá nepresnosť.
    Podanie, alebo nepodanie, príp. zaplatenie alebo nezaplatenie D z MV nemá vplyv na daňovú uznateľnosť nákladov na MV.
    Druhá vec je, že príp. nepodanie DP , alebo nezaplatenie dane by pri kontrole vytkli a sankcionovali.
    To skaspa a benka >
    Ale áno, však som to tak aj myslela, len som sa zrejme zle vyjadrila. Samozrejme, že som mierila na to, že DÚ jej dodaní daň z MV + vyrubí pokutu.
    Svojou odpoveďou som chcela hlavne povedať to, že zadávateľka otázky nemusí na DÚ podávať nové DP, ani nič meniť, nakoľko sa jedná o jedno auto a o jednu FO.

    Ďakujem za pochopenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.