Zavrieť

Porady

ALFA: Splátkový kalendár - nájom+záloha na náklady

Podnikateľ prenajíma nebytové priestory. Svojím nájomcom vystavuje raz ročne splátkový kalendár, v ktorom je vyčíslené nájomné a zálohy napr. na elektrickú energiu. Všetko to je rozpísané na základ a DPH (aj nájomné aj zálohy). Následne už nerobí riadne faktúry. Potom, raz za tri mesiace, urobí vyúčtovanie záloh tak, že vo faktúre vyčísli celkové náklady (základ + DPH), odpočíta zálohy (základ + DPH) a vyčísli rozdiel, tj. zostatok k úhrade (tu zatiaľ nedeli na základ a DPH).
Ako by som mala postupovať pri zadávaní týchto faktúr do účtovníctva? Ide mi hlavne o technické vyriešenie problému, aby mi sedelo DPH.
Ja som to robila asi takto:
1. zaevidovala som každú splátku zo splátkového kalendára ako jednu faktúru - tu som nedelila ako faktúru a preddavok, ale dala som len faktúru,
2. pri úhrade som zaevidovala aj úhradu pohľadávky -DPH som nedávala, lebo to mi zapísalo pri evidovaní faktúry,
3. zaevidovala som akože vyúčtovaciu faktúru - ale len s cenou, ktorú bolo potrebné uhradiť (to som rozdelila na základ a DPH)
Viem, že to nie je správne, tak mi poraďte, ako by som to technicky správne mohla urobiť.
Ďakujem, adams
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adams je offline (nepripojený) adams

    adams
    adams Pozri príspevok
    Podnikateľ prenajíma nebytové priestory. Svojím nájomcom vystavuje raz ročne splátkový kalendár, v ktorom je vyčíslené nájomné a zálohy napr. na elektrickú energiu. Všetko to je rozpísané na základ a DPH (aj nájomné aj zálohy). Následne už nerobí riadne faktúry. Potom, raz za tri mesiace, urobí vyúčtovanie záloh tak, že vo faktúre vyčísli celkové náklady (základ + DPH), odpočíta zálohy (základ + DPH) a vyčísli rozdiel, tj. zostatok k úhrade (tu zatiaľ nedeli na základ a DPH).
    Ako by som mala postupovať pri zadávaní týchto faktúr do účtovníctva? Ide mi hlavne o technické vyriešenie problému, aby mi sedelo DPH.
    Ja som to robila asi takto:
    1. zaevidovala som každú splátku zo splátkového kalendára ako jednu faktúru - tu som nedelila ako faktúru a preddavok, ale dala som len faktúru,
    2. pri úhrade som zaevidovala aj úhradu pohľadávky -DPH som nedávala, lebo to mi zapísalo pri evidovaní faktúry,
    3. zaevidovala som akože vyúčtovaciu faktúru - ale len s cenou, ktorú bolo potrebné uhradiť (to som rozdelila na základ a DPH)
    Viem, že to nie je správne, tak mi poraďte, ako by som to technicky správne mohla urobiť.
    Ďakujem, adams
    Nevie nikto poradit?

    ALFA: Splátkový kalendár - nájom+záloha na náklady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.