Zavrieť

Porady

zdravotné odvody zamestnanca a prenajímateľa

Dobrý deň,
ak má zamestnanec príjem zo zamestnania aj z prenájmu:
1. bude platiť 2x zdravotné odvody (zo závislej činnosti aj z prenájmu ako SZČO)?
2. ak je jeho mesačný príjem z prenájmu iba 150 eur, 14% zdravotný odvod bude platiť len čistého príjmu z prenájmu, alebo z mesačného vymeriavacieho základu 46,06 eur?
Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil Dav : 02.02.11 at 06:51
Usporiadat
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Silva333 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ak má zamestnanec príjem zo zamestnania aj z prenájmu:
1. bude platiť 2x zdravotné odvody (zo závislej činnosti aj z prenájmu ako SZČO)?
2. ak je jeho mesačný príjem z prenájmu iba 150 eur, 14% zdravotný odvod bude platiť len čistého príjmu z prenájmu, alebo z mesačného vymeriavacieho základu 46,06 eur?
Ďakujem za odpoveď.
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
2 platiť odvody bude len z čistého príjimu... ak má príjem 150 € mesačne t.j. 1800 € ročne odráta 500 € nezdaniteľnú časť 40 % paušálne náklady a z čiastky 780 € zaplatí 19 % daň z príjimu a 14 % odvod do ZP.... teoreticky ak máte manžela môžete prenajímať ako manželia a tým pádom si nezdaniteľnú časť 500 € uplatniť 2x... potom by ste platili daň a zdravotný odvod z čiastky 480 € (ale DP a RZZP budeme musieť robiť obaja...)
5 0
Silva333 Silva333

Silva333 je offline (nepripojený) Silva333

Dobrý deň, ďakujem za rýchlu a potešiteľnú odpoveď. Myslela som si, že paušálne náhrady sa odpočítavajú z príjmu za prenájom len v prípade platenia dane. Mohla by som sa Vás ešte opýtať, ako to je so zdravotnými odvodmi v prípade dôchodcu, ktorý má mesačný príjem z prenájmu tiež 150 eur. Odvody do ZP platí podobne ako zamestnanec, alebo ich platí z vymeriavacieho základu?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Silva333 Pozri príspevok
Dobrý deň, ďakujem za rýchlu a potešiteľnú odpoveď. Myslela som si, že paušálne náhrady sa odpočítavajú z príjmu za prenájom len v prípade platenia dane. Mohla by som sa Vás ešte opýtať, ako to je so zdravotnými odvodmi v prípade dôchodcu, ktorý má mesačný príjem z prenájmu tiež 150 eur. Odvody do ZP platí podobne ako zamestnanec, alebo ich platí z vymeriavacieho základu?
no dôchodca bude na tom horšie, nakoľko on bude musieť platiť zdravotný odvod vo výške 46,06 € nakoľko nemá zamestnávateľa t.j. ročne budú jeho náklady na zdravotne poistenie 46,06 € x12 = 552,72 € tu by bolo ideálne ak by dôchodca "zapožičal" byt bezodplatne napr. niekomu blízkemu kto má príjem zo zamestnania najideálnejšie manželom, ktorých doplatok na zdravotnom poistení bude nižší... ako dôchodcov (a i napriek zaplateným 552,72 € nedostane lepšiu zdravotnú starostlivosť....)
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ice dive Pozri príspevok
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
2 platiť odvody bude len z čistého príjimu... ak má príjem 150 € mesačne t.j. 1800 € ročne odráta 500 € nezdaniteľnú časť 40 % paušálne náklady a z čiastky 780 € zaplatí 19 % daň z príjimu a 14 % odvod do ZP.... teoreticky ak máte manžela môžete prenajímať ako manželia a tým pádom si nezdaniteľnú časť 500 € uplatniť 2x... potom by ste platili daň a zdravotný odvod z čiastky 480 € (ale DP a RZZP budeme musieť robiť obaja...)
môžete ma uistiť, že ak bude príjem zo závislej činnosti plus čiastkový ZD prenájmu vyšší ako max VZ, tak z RZZP vyjde povinnosť zaplatiť z maxima.
RZZP podľa doterajšieho môjho chápania vykáže prenajímateľovi nedoplatok /z titulu nulových preddavkov/, ale preplatok zamestnávateľovi a zamestnancovi.
teda klasický súbeh príjmov akobol napr. SZČO a zamestnanec.
Počula som, že tento súbeh je zrušený - tuším to platí pre SP /to už mimo témy/?
0 0
Silva333 Silva333

Silva333 je offline (nepripojený) Silva333

... tu by bolo ideálne ak by dôchodca "zapožičal" byt bezodplatne napr. niekomu blízkemu kto má príjem zo zamestnania najideálnejšie manželom, ktorých doplatok na zdravotnom poistení bude nižší... ako dôchodcov (a i napriek zaplateným 552,72 € nedostane lepšiu zdravotnú starostlivosť....)

Mohli by ste, prosím, upresniť termín "zapožičať" byt bezodplatne?
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Silva333 Silva333

Silva333 je offline (nepripojený) Silva333

[QUOTE=KEJKA;1612607]môžete ma uistiť, že ak bude príjem zo závislej činnosti plus čiastkový ZD prenájmu vyšší ako max VZ, tak z RZZP vyjde povinnosť zaplatiť z maxima.
RZZP podľa doterajšieho môjho chápania vykáže prenajímateľovi nedoplatok /z titulu nulových preddavkov/, ale preplatok zamestnávateľovi a zamestnancovi.
teda klasický súbeh príjmov akobol napr. SZČO a zamestnanec.
Počula som, že tento súbeh je zrušený - tuším to platí pre SP /to už mimo témy/?[/QUOTE

Dobrý deň, čo by to znamenalo pre človeka, ktorý je zamestnancom a zároveň má mesačný príjem z prenájmu cca 150 Eur?
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

Dobry den,
a co v pripade, ak (zamestnanec a zaroven prenajimatel) vykaze na konci roka stratu, pripadne je v pluse ale zaroven si uplatni odpocet strat minulych rokov, cim sa dostane na 0. Dnes v Sme bolo, ze ak si aj urci v priebehu roka nulove preddavky, bude musiet v rocnom zuctovani doplatit najmenej 12x46,06€, teda poistne z min.vym.zakladu. Bude to naozaj tak? Skusila som simulaciu formulara S+A+B, ale nevysla mi povinnosti platit odvody. Bude, nebude sa platit z minima?
Dakujem
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

tak moj sef riesi podobne problemy( samozrejme delegovane na mna) Sef je normalnym zamstnancom firmy , ktorej zaroven prenajima nehnutelnost- cize je aj prenajimatelom takze ma prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven aj prijmy z prenajmu.
1 otazocka- kedze nie je na ZP vedeny ako SZCO musi sa tam zaregistrovat- akym tlacivkom? a musi to byt osobne?- nie je tlacivko iekde na stiahnutie?

2.otazocka- myslim ze si ju nekladie sam a keby som ja bola v podobnej situacii rozmyslam rovnako- ako zaplatit co najmensie odovody do ZP- z prijmu z prenajmu? 40% pausalne vydavky z prenajmu zdaleka nepokryvaju jeho skutocne naklady na vsetky energie budovy. avsak uplatnovanie si ozajstnych nakladov na energie obnasa zo sebou vela zadrhelov, /napriklad poschodie ktore prenajima firme nema vlastny vodomer ani elektromer ani plynomer- vsetko je spolocne pre celu budovuu- ktoru vlastní/ tak ako to poriesit? mate niekto nejaky napad?

3.otazocka - aky je Max. VZ pre odvody do ZP? scitavaju sa vsetky prijmy?/teda prijmy zo zavislej cinnosti a prijmy z prenajmu? /

Dakujem krasne za kazdu reakciu.
Naposledy upravil danasv : 13.01.11 at 08:03
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ice dive Pozri príspevok
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
Dokedy je povinnosť prihlásiť sa?
Prihlasuje sa ako SZČO?
Začiatok platnosti kategórie - bude od dátumu uzatvorenia zmluvy o nájme?
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Llívia Pozri príspevok
Dokedy je povinnosť prihlásiť sa?- postrehla som termin 31.1.2011 Od 01.01.2011 platí zmena v oznamovacích povinnostiach pre platiteľov, ktorí svoju činnosť aktuálne vykonávajú, ale doteraz nemali povinnosť to zdravotnej poisťovni ohlásiť a odvádzať preddavky na zdravotné poistenie.
Poistenec, ktorý má príjem z prenájmu v rozhodujúcom období (rok 2011) má povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO do 31.01.2011 zdroj http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940

Prihlasuje sa ako SZČO?
Začiatok platnosti kategórie - bude od dátumu uzatvorenia zmluvy o nájme?
odpved v citate:-)
2 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Prihlášku podá do 31.1.2011
Prihlási sa ako SZČO.
Začiatok platnosti kategórie uvedie 1.1.2011.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ďakujem Vám.
0 0
joseph78 joseph78

joseph78 je offline (nepripojený) joseph78

Pokiaľ zamestnanec platí odvody do ZP z maximálneho vymeriavacieho základu a okrem toho má aj príjem z prenájmu, bude musieť z neho odvádzať do ZP po úprave tých 14%, alebo sa to berie klasicky, t.j. nebude už musieť odvádzať z prenájmu, keďže už zo závislej činnosti platí z maxima?
Ďakujem.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

danasv Pozri príspevok
tak moj sef riesi podobne problemy( samozrejme delegovane na mna) Sef je normalnym zamstnancom firmy , ktorej zaroven prenajima nehnutelnost- cize je aj prenajimatelom takze ma prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven aj prijmy z prenajmu.
1 otazocka- kedze nie je na ZP vedeny ako SZCO musi sa tam zaregistrovat- akym tlacivkom? a musi to byt osobne?- nie je tlacivko iekde na stiahnutie?

.
tak som si to vytelefonovala a mozno pomozem niekomu dalsiemu:-)
tlacivko sa da stiahnut tu...http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=481
jedna sa o tlacivo Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie (SZČO) je potrebne ho vyplnit, oznacit zmenu ako Z a datum zmeny 01.01.2011 preddavky si moze urcit sam ake che kludne aj 0.
staci to poslat postou...
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

este ma napadlo riesenie pre mojho sefa- poradte ci spravne. Sef je normalnym zamstnancom firmy , ktorej zaroven prenajima nehnutelnost- cize je aj prenajimatelom takze ma prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven aj prijmy z prenajmu. Nehnutelnost nadobudol v roku 1997. v roku 2010 sa ozenil- moze si na zaklade bezpodieloveho vlastnictva s manzelkou rozdelit prijmy z prenajmu na polovicu? a tak teda uplatnit 2x odpocitalenu polozku a 2x aj 40%- ako pausalne naklady?? vraj mu kedysi na DU hovorila pani ze to mozne nie je pretoze nehnutelnost nadobudol este pred tym ako sa ozenil.. no mne sa to nepozdava.. tak ako to je?
vdaka za vase reakcie:-)
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Moji rodičia sú dôchodci, obaja boli registrovaní na DÚ a mali DIČ ako prenajímatelia. Doteraz si obaja uplatňovali nezdaniteľné minimum. Od 1.1.2011 sú obaja povinní platiť odvody do ZP z minima a preto je už nevýhodné, aby mali obaja DIČ. Odhlásime preto jedného z rodičov na DÚ - vráti DIČ . Moja otázka: aká je lehota od skončenia prenajímania na vrátenie DIČ? 15 alebo 30 dní? ďakujem
0 0
evapau evapau

evapau je offline (nepripojený) evapau

Prosim Vás ja by som sa chcela spýtať, či za rok 2011( DP podávané v roku 2012 ) si môžem uplatniť pri prenájme 40% výdavky a ešte aj 500 oslobodený príjem. Som zamestnaná a prenájimam byt.
Eva
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

evapau Pozri príspevok
Prosim Vás ja by som sa chcela spýtať, či za rok 2011( DP podávané v roku 2012 ) si môžem uplatniť pri prenájme 40% výdavky a ešte aj 500 oslobodený príjem. Som zamestnaná a prenájimam byt.
Eva
áno
1 0
evapau evapau

evapau je offline (nepripojený) evapau

Som povinná sa prihlásiť na ZP, preddavky nemusím platiť lebo som zamestnaná a čo potom v RZZP budem musiet doplatiť do toho minima čo je okolo 500€, alebo podľa VZ za prenájom ktorý bude 1284 € čo by činilo okolo 180€
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať