Zavrieť

Porady

Strata nároku výživné manželka

Dobrý deň,aké su podmienky straty nároku pri výživnom na manželku.Zdá sa mi že okrem iného fyz. napadnutie,ale nie som si istý.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    § 72 Zákona o rodine rieši príspevok na výživu nasledovne:

    (3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

    Podľa § 73 tohto zákona: Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

    Podľa § 75 ods. 2: Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.

    Čo sa týka ustanovenia .....ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi, to znamená, že:
    Dôvodom na použitie tohto ustanovenia môže byť podľa povahy konkrétneho prípadu aj trestná činnosť rozvedenej manželky (rozvedeného manžela), ktorá mala za následok rozviazanie pracovného pomeru a stratu možnosti zárobku.

    To znamená, že z uvedeného vyplýva, že sa berie do úvahy trestná činnosť ale len v prípade, že by sa zmenili pomery oprávneného tým, že si sám zavinil ukončenie pracovného pomeru z dôvodu trestnej činnosti, ktorá mala dopad na jeho zamestnanie. Vtedy stráca nárok na platenie výživného.

    V tvojom prípade ale asi ide o vyživovaciu povinnosť medzi manželmi, nie ste rozvedení, ako som pochopila? Tu platí, že:

    § 71

    (1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

    Ak oprávnený manžel sa k povinnému chová hrubo, podvádza ho a iné, súd takéto skutočnosti vezme do úvahy a celý prípad preskúma. Tu by si ale asi musel dať návrh na súd, kde by však došlo k dokazovaniu.

    Nárok na výživné počas manželstva by stratila, ak by ste sa rozviedli a v rámci rozvodového konania, ak by dala návrh na platenie výživného by sa zisťovali pomery tak, ako je uvedené hore.
    Naposledy upravil GabiZ : 14.03.11 at 09:34
    Pochopila si dobre sme ešte manželia.
    Pojednávanie na výživné manželka som mal mať v štvrtok,avšak nakoľko ma napadla a som PN odročí sa to.
    90% výdavkov na chod domácnosti platím ja.
    Pokiaľ by sa stala situácia že nás rozvedú skôr ako prebehne pojednávanie býživné na manželku,bude,alebo nebude ešte pojednávanie výž. na manželku.Ďakujem

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Takže skúsme to prakticky. Pojednávanie ohľadom výživného na manželku je odročené. Ide o výživné počas manželstva. Počas odročenia dôjde ale k rozvodu. V tom prípade stráca nárok na výživné ako manželka. V rozvodovom konaní však môže ona žiadať o výživné rozvedeného manžela, teda ak vás súd rozvedie. Alebo potom na základe jej návrhu na súd. Ale už to bude výživné na rozvedeného manžela. Čo sa tam posudzuje, som napísala v prvom príspevku.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    GabiZ Pozri príspevok
    Takže skúsme to prakticky. Pojednávanie ohľadom výživného na manželku je odročené. Ide o výživné počas manželstva. Počas odročenia dôjde ale k rozvodu. V tom prípade stráca nárok na výživné ako manželka. V rozvodovom konaní však môže ona žiadať o výživné rozvedeného manžela, teda ak vás súd rozvedie. Alebo potom na základe jej návrhu na súd. Ale už to bude výživné na rozvedeného manžela. Čo sa tam posudzuje, som napísala v prvom príspevku.
    neviem ci som ta spravne pochopil, ale v ziadnom pripade jeden z manzelov nestraca narok na vyzivne do rozvodu, ak sud stihne ich manzelstvo rozviest skor ako dojde k rozhodnutiu sudu vo veci vyzivneho do rozvodu ...
    poznam pripad, kedy sud o "vyzivnom na manzela do rozvodu" rozhodol asi 2 roky po rozvode a povinny musel dané vyzivne za cca 6 mesiacov (od podania navrhu do datumu rozvodu) zaplatit po tych 2 rokoch

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Asi som sa zle vyjadrila, ano bubkoch, máš pravdu. Ja som tým myslela, že tomu konaniu, ktoré je začaté sa nevyhne, to bude pokračovať po odročení. Ale ak by v tomto konaní neuspela a nebolo jej výživné na manželku priznané, tak potom môže žiadať po rozvode na výživné rozvedeného manžela. Áno, môže sa stať, že jej bude priznané a od dátumu návrhu po dátum rozvodu, jej v tom prípade musí tú časť uhradiť. Ale ak došlo k fyzickému napadnutiu, aj to súd zohľadňuje v konaní a toto výživné jej nemusí byť priznané aj z iných dôvodov (to už zadavateľ vie najepšie sám) a tým som myslela, že stráca nárok na výživné ako manželka. V konaní o výživné u rozvedeného manžela sa to však posudzuje trošku inak.

    Strata nároku výživné manželka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.