Zavrieť

Porady

Storostlivosť o babičku

Ahojte, vie mi niekto poradiť?
Moja mamka (starobná dôchodkyňa) sa stará o svoju mamku (88 ročná), ktorá už nemôže byť sama. Nevedela by sa o seba postarať.
Môže moja mamka žiadať o nejaký príspevok, alebo niečo také?
Dana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Áno, môže. Na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - príslušnosť je podľa trvalého pobytu babičky - na oddelenie sociálnych dávok na kompenzáciu dôsledkov ŤZP sa podá žiadosť a zdokladujú sa majetkové pomery. Na posudkové oddelenie toho istého úradu sa predložia lekárske nálezy o zdravotnom stave babičky. Nestačí, aby bol zdravotný nález napísaný jednou vetou, musí to byť skutočne komplexne zhodnotené - aký je mentálny stav, ak je to napríklad už starecká senilita, alebo aké sú pohybové schopnosti a pod. Skrátka, predložiť potvrdenia od tých lekárov, ku ktorým babička musí pravidelne na kontrolu. Ak posudkový lekár podľa nálezov posúdi, že je babička ťažko zdravotne postihnutá a nie je schopná sa o seba postarať, úrad prizná príspevok. Doporučujem si najprv na úrad zbehnúť vyzdvihnúť tlačivá. Lekárske nálezy by nemali byť staršie ako 3 mesiace. Ak bola babička v poslednej dobe v nemocnici, je dobré priložiť aj prepúšťaciu správu z nemocnice, pretože tam sú väčšinou kompletné vyšetrenia. Ak potrebuješ nejakú konkrétnu informáciu, napíš, doplním.

    P.S. Základným príspevkom, o ktorý je v tomto prípade možné požiadať, je príspevok za opatrovanie. Ale podľa zdravotného stavu sú prípadne možné aj ďalšie. Môžeš napísať aj SS, porozmýšľame, čo sa dá požiadať.

    dana99 je offline (nepripojený) dana99

    dana99
    Ďakujem, porozprávam sa s mamkou a ak môžem, ozvem sa.
    Je mi ľúto, ale bodík mi nedovolili prideliť. Som v zlej porade.
    Dana

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    dana99 Pozri príspevok
    Ďakujem, porozprávam sa s mamkou a ak môžem, ozvem sa.
    Je mi ľúto, ale bodík mi nedovolili prideliť. Som v zlej porade.
    Dana
    Netráp si hlavu s bodíkmi, myslím, že máš iné starosti A vôbec nie si v zlej porade, tu je každá rada dobrá

    Storostlivosť o babičku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.