Zavrieť

Porady

platenie poistneho statom - komu?

Bola som vedena ako nezamestnana na Urade Prace. Po narodeni babätka som bola vyradena z evidencie nezamestnanych a momentalne poberam prvy mesiac davky ako rodicovsky pripevok a pridavky, kedze som nemala narok na matersku. Chcem sa opytat, ci teda stat teraz plati za mna zdravotne i socialne poistenie, alebo? Vdaka za odpoved.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
ak by aj UPSVaR niečo nahlasoval do ZP - tak môže len to, že ťa vyradili z evidencie. A ak nechceš byť neplatičom - tak treba ísť rýchlo ZP oznámiť, že si poberateľkou RP. platiteľom zdravotného poistenia bude štát. - všetko máš v prísp 2 a 3.
a v SP - tam už asi prihlásená na dôchodkové poistenie si. (ostatné poistenia nemáš)

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
tak veru - treba navštíviť ZP aj SP - zobrať so sebou rodný list. V SP vyplníš RLFO - prihlásiš sa na dôchodkové (len) poistenie - štát potom bude platiteľom poistného . Treba stihnúť termín - 45 dní od narodenia dieťatka - v tom prípade poistenie trvá odo dňa narodenia dieťatka. Ak pôjdeš neskôr .. tak sa môžeš prihlásiť len najskôr odo dňa, kedy navštíviš SP.

skplan je offline (nepripojený) skplan

skplan
Ja som už bola aj v zdravotnej i v socialnej. Odniest rodny list, v socialnej mi dali vyplnit papier, asi to bolo RLFO? Za dietatko plati stat, ale ako to je so mnou - s mamickou?

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Aj za mamicky na RD plati ZP stat, musia sa ale v ZP ako poistenec statu prihlasit.

skplan je offline (nepripojený) skplan

skplan
...aha. Takze s rozhodnutim o vyradeni z evidencie nezamestnanych mam ist do zdravotnej poistovne a nasledne bude za mna stat ako za mamicku platit zdravotne poistenie? Rozhodnutie mi bolo dorucene pred 2 tyzdnami, ak teda do ZP pojdem zajtra, tak sa mi to rata teda od zajtrajska, alebo odo dňa vyradenia z evidencie uchadzacov? Netusila som totiz, ze sa musim ist aj ja este osobitne nahlasit okrem dietata. :-(

skplan je offline (nepripojený) skplan

skplan
Nie je to tak, ze po vyradeni z evidencie uchadzaca o zamestnanie, UP sam informuje zdravotnu poistovnu, zasiela tam nejaky papier? Alebo aj ja osobne musim este ist do ZP sa nahlasit ako mamicka? Dieta som uz do ZP nahlasila v termine. Poprosim odpoved???

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
skplan Pozri príspevok
Nie je to tak, ze po vyradeni z evidencie uchadzaca o zamestnanie, UP sam informuje zdravotnu poistovnu, zasiela tam nejaky papier? Alebo aj ja osobne musim este ist do ZP sa nahlasit ako mamicka? Dieta som uz do ZP nahlasila v termine. Poprosim odpoved???

UP nikoho neinformuje, musis ty sama hlasit akekolvek zmeny (povinnost zo zakona je do 8 dni od zmeny), cize aj ukoncenie ZP ako poistenec statu evidovany na UP aj zaciatok poistenia ako mamicka na RD.

skplan je offline (nepripojený) skplan

skplan
Aha. Tak ak do ZP, tak aj do SP sa musim nahlasit ako mamicka na RD? Maleho uz mam v SP nahlaseneho. Matersku nepoberam.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.