Zavrieť

Porady

Usporiadat
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Zmeň si rozlíšenie obrazovky ,ktoré zodpovedá monitoru.Skús si aj preinštalovať driver na grafickú kartu.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

lubenko
Vyššie je popísaná jedna možnosť. Ale nemal si k monitoru CD s ovládačmi a softvérom? Tam by sa malo dať prepnúť na zobrazovanie 4:3 alebo iné.
Ale musíš rátať s tým, že ak máš rozmery displeja 16:9 a prepneš to do 4:3 tak sa ti po stranách urobia známe čierne pásy. Musíš si teda vybrať či chceš mať trochu zdeformovaný obraz, alebo obraz zmenšený o pásy po stranách monitora.
Napríklad pri mojom Philips 226CL bolo CD s programom Smart Control ktorý mi umožňuje meniť všetky nastavenia monitora, vytvárať z nich profily a medzi nimi potom jednoducho prepínať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

lubenko.d Pozri príspevok
Dá sa nastaviť či v PC, či na monitore / ACER / formát 4:3?

Trochu upresni - monitorom myslíš monitor na PC?

Máš správne nastavené rozlíšenie?

Aké obrázky ti deformuje? Nejaký obrázkový editor? Či prehliadač fotiek? Tak to treba nastaviť v prehliadači obrázkov, on obrázky zobrazí buď v pôvodnom rozlíšení, zmenší, či zväčší na celú obrazovku, prípadne zobrazí inak, tak ako nastavíš.
0 0
lubenko.d lubenko.d

lubenko.d je offline (nepripojený) lubenko.d

Ďakujem, ale na priloženom CD je len program na zmenu jasu, farieb, ale nie na zmenu pomeru strán. Tadial cesta nevedie. A to napísal
Vlado 40 je pre mňa nad možnosti mojej PC gramotnosti.
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Klikni pravým tlačidlom myšky na pracovnú plochu-Vlastnosti-Nastavenie a tam sa preklikaj na rozlíšenie monitora.Aký máš windows - XP ?
Naposledy upravil Vlado40 : 30.12.10 at 20:42
0 0
lubenko.d lubenko.d

lubenko.d je offline (nepripojený) lubenko.d

Ano, mám XP, EN , v nastaveniach je možne len počet pixelov, ale ako zmeniť formát na 4:3 neviem
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Veď ak si zmeniš rozlíšenie ,tak niektoré odpovedá pomeru strán 4:3.Priamo formát 4:3 by sa mal dať meniť v menu LCD monitora.
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

lubenko.d Pozri príspevok
Ano, mám XP, EN , v nastaveniach je možne len počet pixelov, ale ako zmeniť formát na 4:3 neviem
V nastaveniach - ako ti už vyššie písal Vlado40 "pravým tlačidlom myšky na pracovnú plochu-Vlastnosti-Nastavenie" - si môžeš meniť rozlíšenie. Potiahni jazdcom a bude sa ti meniť rozlíšenie od najmenšieho (asi 640x480 alebo 800x600) až po najvyššie aké monitor (grafická karta) podporuje. Keď medzi nimi prechádzaš (posúvaš posuvník), hore nad tým je zobrazené ako približne to ktoré zobrazenie bude vyzerať - myslím to tak že to zobrazuje pomer strán, mení sa ten obdĺžnik. Napríklad 4:3 je - 800x600; 1024x768; 1280x960; 1600:1200 ... .
Ale ak máš LCD monitor - píšeš vyššie že širokouhlý - najlepší obraz dosiahneš ak zmeníš rozlíšenie na také ako je natívne rozlíšenie (dooporučované) monitora. Je možné že na všetkých iných rozlíšeniach by si mal horší (trochu rozmazaný, neostrý) obraz.
Neviem v čom máš problém presne, ale napríklad ja som nedávno menil monitor z 19" 4:3 na 22" 16:9 a fotogtrafie ktoré som mal v PC sa mi zobrazujú správne na novom ako aj na starom monitore. Takže neviem aké obrázky ti deformuje - alebo tým myslíš systémové ikony?
Možno by bolo dobre ak by si sem napísal presný typ monitora a grafickej karty.
Naposledy upravil Stevo5 : 31.12.10 at 13:47
0 0
tranzistor20 tranzistor20

tranzistor20 je offline (nepripojený) tranzistor20

Hlavne musis mat nainstalovane spravne ovladace ku grafickej karte .... ...potom ako vravi Stevo5 potiahni ten bezec na maximalne mozne rozlisenie...vacsina monitorov sa tak nastavi na nativne rozlisenie... ak ti nieje celkom jasne kde ten bezec najdes pozri tento manual... je sice na win vista , ale je xp to obdobne...

http://www.howto.sk/content/ako-nast...-windows-vista
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Stevo5 Pozri príspevok
lubenko
Vyššie je popísaná jedna možnosť. Ale nemal si k monitoru CD s ovládačmi a softvérom? Tam by sa malo dať prepnúť na zobrazovanie 4:3 alebo iné.
Tak toto zaujima aj mna. Ved drivery su pre grafiku, nie pre zobrazovaciu jednotku.
0 0
PotPalo PotPalo

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu
Tak to aj mňa zaujíma. Videl som driver pre "pivot". Ak je monitor otočený na výšku, tento driver otočí obrazovku o 90 stupňov. Ale žeby to menilo formáty, to neviem. Iba ak by to bola softvérová emulácia, napríklad z 1680x1050 by to emulovalo 1280x1024 s tým, že tie okraje by boli čierne (Windows by videl 1280x1024, ale z grafiky do monitoru by skutočne išlo 1680x1050).

Ak sa nastaví vo Windows natívne rozlíšenie širokouhlého LCD monitoru, tak sa obrázky nedeformujú, ostávajú 4:3. Pokiaľ sa deformujú, môže to byť aj programom. Treba v ňom nastaviť "zachovať pomer strán" (po anglicky "aspect ratio"), alebo niečo také.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

A pokiaľ nevie, aký má monitor, tak v nastaveniach grafiky je v záložke Nastavenie tlačítko Identifikovať. Ono totiž keď sa pozriete do hardwarových profilov PC, tak je tam vypísaný aj typ monitora (teraz to moderné robia - posielajú informáciu o sebe). Takže Indentifikovaním si grafická karta zistí, kam to vlastne posiela a k tomuto natívne prispôsobí najvhodnejšie rozlíšenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

lubenko.d Pozri príspevok
Dá sa nastaviť či v PC, či na monitore / ACER / formát 4:3?
Ale stále si nám nenapísal, o aké obrázky ide a v akej aplikácii ich prehliadaš.
Síce predpokladám, že ide o nejaké fotky, ale neuviedol si to. Myslím, že ten formát budeš musieť nastaviť v prehliadači.

Napr. ak pozerám video cez BSPlayer, tak je jedno, aký mám monitor. V BSPlayeri si môžem nastaviť originálny aspekt (ako je videosúbor), môžem to roztiahnuť na celú obrazovku, môžem si zvoliť vlastný aspekt ratio a pod. S ovládačmi grafiky ani monitora to nemá nič spoločné. Samotný monitor ti nezobrazuje obrázky, zobrazuje ich prehliadač obrázkov. V akom prehliadači ich zobrazuješ?

Najlepšie by bolo, keby si urobil printscreen takého obrázka, aby sme videli, čo ti to robí. Škoda, že nám neupresňuješ informácie, len si opakuješ stále svoje. Takto ti ťažko pomôžeme.
0 0
tranzistor20 tranzistor20

tranzistor20 je offline (nepripojený) tranzistor20

No moja veduca ma napriklad stolny PC so starou integrovanou grafikou a doniesla si z usa 20" monitor ktory ma nativne rozlisenie vo formate ktory jej graficka karta nepodoruje...a tak sa jej to emuluje do najblizsieho nizzsieho mozneho rozlisenia.... vyzera to strasne..je to totalne rozmazane... Ked vsak pripojim jej monitor na moj notebook , vsetko vypada pekne a ostro... Pokial mas nainstalovane najnovsie a hlavne spravne ovladace od svojej grafiky , tak sa ti to musi zobrazovat spravne.... Ak mas starsiu grafiku a nativne rozlisenie monitora nepodporuje...tak mas hold vo windowse smolu .... v Linuxe na to su utilitky...ale tam maximalne dosiahnes to ze obraz sa ti sice zobrazi vo formate 4:3 ale stvrtina monitora ti ostane cierna....
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

duves Pozri príspevok
Tak toto zaujima aj mna. Ved drivery su pre grafiku, nie pre zobrazovaciu jednotku.
Ahoj duves
je to tak ako som vyššie napísal. V programe krorý je na CD k monitoru (Smart control) je okrem možností nastavenia jasu, farieb, kalibrácie farieb, nastavenia kontrastu, nastavenia režimov -film, hry, economy a podobne aj možnosť zmeniť zobrazenie na 4:3 alebo 16:9. Toto nastavenie (16:9 alebo 4:3) sa dá meniť aj cez menu priamo na monitore. Aby si si to mohol overiť, je to model Philips 226CL2.
Alebo máš dojem že som si to vymyslel aby som bol zaujímavý?
Ešte pre úplnosť, vo Win (XP, SP3) mám nastavené natívne rozlíšenie monitora 1920x1080. Toho sa nemusím ani dotknúť, a môžem si z menu monitora zmeniť obraz na formát 4:3. Po stranách monitora sú vtedy zobrazované dva zvislé pásy (ako pri TV ak je zobrazované 4:3 na TV 16:9), ale aktívny obraz je potom 4:3.
Naposledy upravil Stevo5 : 04.01.11 at 10:02
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Stevo5 Pozri príspevok
Ahoj duves
je to tak ako som vyššie napísal. V programe krorý je na CD k monitoru (Smart control) je okrem možností nastavenia jasu, farieb, kalibrácie farieb, nastavenia kontrastu, nastavenia režimov -film, hry, economy a podobne aj možnosť zmeniť zobrazenie na 4:3 alebo 16:9. Toto nastavenie (16:9 alebo 4:3) sa dá meniť aj cez menu priamo na monitore. Aby si si to mohol overiť, je to model Philips 226CL2.
Alebo máš dojem že som si to vymyslel aby som bol zaujímavý?
Ešte pre úplnosť, vo Win (XP, SP3) mám nastavené natívne rozlíšenie monitora 1920x1080. Toho sa nemusím ani dotknúť, a môžem si z menu monitora zmeniť obraz na formát 4:3. Po stranách monitora sú vtedy zobrazované dva zvislé pásy (ako pri TV ak je zobrazované 4:3 na TV 16:9), ale aktívny obraz je potom 4:3.
No človek sa stale učí. Ja som v septembri dcere pustil moj stary komp a aby mala radosť, tak som jej kupil novy širokouhly monitor. Dajako to zle zobrazuje jpg-subory, teda fotografie. Nie zle, je to horšie - su tam doslovne prehodene farby a cela štruktura fotografie. Idem dnes po krabicu, myslim, že tam bolo nejake inštalačne CD.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Stevo5
V programe krorý je na CD k monitoru (Smart control) je okrem možností nastavenia jasu, farieb, kalibrácie farieb, nastavenia kontrastu, nastavenia režimov -film, hry, economy a podobne aj možnosť zmeniť zobrazenie na 4:3 alebo 16:9. Toto nastavenie (16:9 alebo 4:3) sa dá meniť aj cez menu priamo na monitore.
Lenže toto NIE JE CD k monitoru, ale CD ku GK! V nej predsa nastavuješ to, čo pošleš monitoru. Monitor ako zariadenie sa predsa nastavuje (základne) pomocou tlačítok a menu (OSD). Monitor ako taký len ZOBRAZUJE to, čo dostane (dáta - jedničky a nuly, aby vedel kde a ktorý bod a ako má rozsvietiť alebo zhasnúť). No a toto všetko mu zasiela GK, v ktorej nastavuješ nielen jas, kontrast, kalibráciu farieb a pod., ale aj to, aký rozmer bude musieť zobrazovať a koľko pixelov rozlíšenia musí zobraziť.
A doplním: ak máš monitor, ktorý nepodporuje vysoké rozlíšenie, ale napriek tomu to na monitor pošleš, on top zobrazí, ale buď deformovane, alebo vyšle informáciu pre GK, že to nie je schopný zobraziť a vyskočí ti upozornenie.
Môžem mať monitor 1900x1200, ale keď pošlem obrázok600x800, tak ho (v programe) zobrazí na celú plochu (ale bude rozmazaný - neostrý), alebo len na malej ploche (ale bude ostrý).
Nemýľ si rozlíšenie obrázku a rozlíšenie monitora.
Naposledy upravil misoft : 04.01.11 at 14:59
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Misoft !!!
nemáš pravdu. JE to CD k monitoru Nie ku grafickej karte. Ku grafickej karte mám iné.
Preboha a nič ti nehovorí ani to že sa to (4:3 / 16:9) dá meniť aj z menu monitora??

Čítam už dlhšie tvoje príspevky, a asi aj ty moje, tak prečo spochybňuješ čo som napísal? A opakovane - veď preto som ti napísal model monitora, aby si si stiahol (ak ti to za to stojí) manuál a pozrel si to tam.
Naposledy upravil Stevo5 : 04.01.11 at 15:50
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

No veď práve, z menu monitora pomocou tlačítok na monitore, alebo z menu monitora na počítači - lenže v počítači nastavuješ GK a výstup signálu z GK a nie monitor.
Takže si ujasni, kde to nastavuješ, priamo na monitore? Alebo pomocou počítača? V prvom prípade nastavuješ základné nastavenia monitora, v druhom prípade nastavuješ nastavenia GK.
0 0
Stevo5 Stevo5

Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

Myslím že mám úplne jasno kde to nastavujem. Nastavím si to aj priamo na monitore - a hádam mi nechceš tvrdiť že tým mením nastavenia grafickej karty.
A tiež si to môžem nastaviť aj v počítači, tým programom ktorý sa k monitoru nainštaloval, nastavím si hodnoty a tie sa zapíšu nejakého logu toho ptogramu a monitor si to pri štarte načíta.
Je jedno v čom to nastavím, ANI JEDNO nie je nastavovanie ovládača grafickej karty!!
Už neviem ako by som ti to lepšie napísal, nemienim v tom viac pokračovať začína to byť nevhodné.

Edit Števo: A ešte som niečo skúsil, aby som si bol istý že sem nepíšem bludy, zmenil som si formát zobrazovania na 4:3 a potom som si pozrel vo vlastnostiach obrazovky, je tam stále nastavené 1920x1080 bodov, tak isto ako pri 16:9.
Naposledy upravil Stevo5 : 04.01.11 at 16:23
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať