Zavrieť

Porady

Zamestnanie vo firme ?

Prosím o radu!

Som nezamestnaná od 1.7.2004. Mám 49 rokov. Mám možnosť sa zamestnať
v manželovej firme pri vedení JÚ. Aká forma zamestnania je výhodná?
Ako zamestnanec? Aké sú výhody a nevýhody?
Aké sú odvody pre mňa a pre firmu? Ako sa mi to počíta do dôchodku?
Poradí mi niekto? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Cera
    Prosím o radu!

    Som nezamestnaná od 1.7.2004. Mám 49 rokov. Mám možnosť sa zamestnať
    v manželovej firme pri vedení JÚ. Aká forma zamestnania je výhodná?
    Ako zamestnanec? Aké sú výhody a nevýhody?
    Aké sú odvody pre mňa a pre firmu? Ako sa mi to počíta do dôchodku?
    Poradí mi niekto? Vopred ďakujem.
    vedenie JÚ - na hl. pracovný pomer
    výhody - stravné lístky
    výška odvodov závisý od výšky hrubej mzdy
    treba poslať prihlášky do zdravotnej a sociálnej poisťovni

    doporučujem, pozrieť stránku Sociálnej poisťovne, bližšie o odvodoch
    ZP - zamestnávateľ hradí 10%, zamestnanec 4% z HM

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Veľa možností nemáš. Jednorazová činnosť to nie je, takže DOVP by to nemala byť. Tak potom jedine si tiež vybaviť živnosť a spolupracovať na základe živnosti, výhodou je že aspoň prvý rok nemusíš platiť odvody, robíš si sama dane.

    Druhou, pre Teba jednoduchšou možnosťou je pracovný pomer, ako Ti radia už aj vyššie, ale je pre Tvojho zamestnváateľa nákladnejší - musí odvádzať za Teba odvody - a tým pádom sa Ti to ráta aj do dôdhodku.

    Čo sa týka zamestnávateľa, aj to, aj to si dá do nákladov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak by ste chceli platiť menšie odvody, môžete uzatvoriť pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Pripájam sa k Šefčíkovej.
    A ďalšie výhody - ak budete mať prac.zmluvu - čiže budete dôchodkovo poistená, budú sa Vám započítavať roky do dôchodku!!
    Odvody: zamestnanec Zdravotka 4%, sociálka 9,4% = 13,4%
    zamestnávateľ Zdravotka 10%, sociálka 25,2% = 35,2%

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    JA si tiež myslí, že napriek výške odvodov, je pre Teba výhodné byť riadne zamestnaná ako zamestnanec, lebo treba myslieť aj na tvoj vek / je to takmer aj môj :-))/ a aby Ti išlo niečo aj na dôchodok a iné zabezpečenie, lebo stať sa môže všeličo.

    No ak by si sa chcela venovať vedeniu účtovníctva v plnej paráde, tak tiež nie je zlé založiť si živnosť a robiť účto aj pre iných. A manželovi všetko fakturovať :-)))

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Lenže ak bude manžel šetriť na odvodoch a dá Ti napr. hrubú mzdu 7000,- Sk tak velký dôchodok nečakaj. Ono sú to spojené nádoby... Ako písali hore na výber nie je lebo prakticky idú platby "akože z rodinného rozpočtu" keď je to firma malá a nevykazuje velký zisk. Ale to určite máte s manželom predebatené.
    Pekný večer želám...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja by som odporúčala kombináciu, tie odvody sú dosť vysoké ale aspoň sa počíta čas do odpracovaných rokov. To na začiatok. Intenzívne hľadať zákazky a ak budú, založiť bud sro, alebo živnosť a venovať sa tejto činnosti. Vhodne kombinovať prýjem zo závislej činnosti, a šetriť na dôchodok. Lebo čo našetríš, to ti už nikto nezoberie, ale dôchodok sa počíta tak ako sa počíta, veľa od neho nečakaj. Najlôepšie podľa mňa sro, dať prácu aj iným a zabezpečiť si doživotnú rentu. A nezávislosť aj od manžela :-)

    Magda je offline (nepripojený) Magda

    Magda
    Ak sa chce nezamestnaná osoba stať SZČO, tak za určitých podmienok može dostať aj príspevok z úradu práce. Treba sa na úrade práce opýtať, lebo príspevok sa poskytuje percentom podľa miery nezamestnanosti v regione, najlepšie v zime, keď je najväčšia. Podmienka je prevádzkovať živnosť dva roky. Prvý rok potom do SP nemusí platiť odvody, ale môže byť aj dobrovoľný platca, ale do ZP odvody platiť musí.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Neviem či manžel má s.r.o. alebo je SZČO . Ale já s manželom pracujem na báze združenia FO už roky a je to celkom dobré . Má to aj svoje výhody , ale určite aj nevýhody , ako každá iná práca ,len by si si musela vybaviť ŽL a ešte to závisí od toho , aké podnikateľské aktivity má manžel , lebo tie by sa mali stotožňovať u oboch . Aj já som v Tvojom veku a takto podnikáme už roky a ešte aj budeme
    pokiaľ nám bude zdravie slúžiť .

    Čiže nebolo by zlé si to prejsť s manželom a pouvažovať .

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    My s manželom už 10 rokov podnikáme spolu. Obaja máme živnosť, prvé roky sme boli ako združenie, teraz sme založili sro. Okrem toho ja robím účtovníctvo, fakturujem ho manželovi aj sro. Viem si tak relativne dobre usmerňovať výdavky, odvody... S ponorkovou chorobou nemáme problém, už sme si zvykli. Rozdelili sme si chod firmy na výrobný a ekonomický a každý vlastne riadi a venuje sa jednému. A spolu sa perfektne dopĺňame.
    Ja teda radím, založiť si živnosť a podnikať samostatne. Manželovi (alebo aj iným podnikateľom) potom prefakturuješ svoje práce. Len nesmie on mať v živnosti účtovnicke práce. Pokiaľ neprekročíš príjmovú hradnicu pre SP, nemusíš platiť odvody do SP,iba 910 Sk ZP. A dôchodok, zváž! Druhý pilier sa ti už neoplatí. Ja si šetrím mimo a ešte tzv.životným poistením. Alebo si plať aj do SP a môžeš vlastne aj minimum (2155,- si platím ja). Aj tak tie dôchodky nebudú bohvieaké. Za 10 rokov sa toho môže zmeniť!!! A v tejto republike !!!
    Radšej sa ak môžeš zabezpečuj pomaly sama. Máš to istejšie. Môj názor.
    Ak sa zamestnáš, má manžel za teba vyššie odvody. Neviem, či sa ti to niekedy v dôchodku vôbec zúročí. Ak budete s manželom dobre podnikať, získate nejaký majetok, a to tiež nieje na zahodenie pred dôchodkom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.