Zavrieť

Porady

Platí zákon o vydržaní pri obhospodarovaní viac ako 10 rokov?

Parcelu, ktorú užíva náš sused, vlastníme aj s tromi ďalšími spoluvlastnikmi. Sused nás teraz chce vyplatiť, lenže my si chceme svojich 23m2 vziať tak, aby sa hranica pozemku posunula. Je to možné?
3 komentárov     zbaliť
Dáša_ A na základe čoho parcelu obhospodaruje sused?
peterhovan na základe ničoho, pred 20timi rokmi si kúpil dom bez pozemku no nesnažil sa ho získať a my sme boli ticho. Pred mesiacom začali "vyskakovať" ohľadom hranice pozemku, tak sme sa do toho pustili.
misoft Ten dom, ktorý kúpil - je na tomto pozemku? Ak áno - dom je jeho, ale pozemok nie - neplatil za užívanie pozemku - bezdôvodne sa obohatil - žiadať náhradu. Ak dom nie je na pozemku, ale k nemu prilieha a užíval ho - tak isto sa obohatil - náhradu nech vycáluje, pozemok je váš - viac nech tam nelezie, dom nech si nechá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    nerozumiem čo sa pýtaš... keď je to Vaše tak si to máte právo vziať, a ešte od suseda požadovať bezdôvodné obohatenie vyjadrené v peniazoch za tri roky spätne... ak sa pýtate na vydržanie, tak obhospodarovať pôdu 10 rokov nestačí... na vydržanie musí mať splnené určité podmienky..
    misoft Občiansky zákonník - vydržanie. Tu je niečo:
    http://www.e-pravo.sk/questions/view...-nehnutelnosti

    dan501 je offline (nepripojený) dan501

    dan501
    Vlastniš podiel z parceli (dajme tomu 1/4) to znamená že vlastníš z každého metra podiel (1/4) a chceš oddeliť príslušnú výmeru 23m2 potrebuješ súhlas všetkých spoluvlastníkov , geometrický plán a zmluvu o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak sused nemá žiadny vlastnícky podiel v parcele máš predkupné právo a ostatný podielnici musia pri predaji osloviť prvého teba. Ak by to chcel sused vydržať tak to musí spraviť notár a mal by tam mať súhlas Obce a všetkých vlastníkov čiže aj teba.
    peterhovan pri písamí mi vyhodilo nejaky "error" tak som to písal odznova, som tu npvý čiže neviem ako to vymažem
    Llívia Ty nijako. Nahlásila som to moderátorom, tak snáď niekto tieto dve témy spojí.

    Platí zákon o vydržaní pri obhospodarovaní viac ako 10 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.