Zavrieť

Porady

Príchod a odchod z pracovnej zmeny

Nikde v ZP som nenašla údaj o tom, kedy je zamestnanec povinný chodiť do práce a odchádzať z pracovnej zmeny. Kedysi, ak sa nemýlim, to bolo 15 minút pred začatím zmeny.
Problém je v tom, že neviem, ako mám počítať zamestnancovi hodiny.
Pr. : príde na rannú zmenu (začína o 06.00) napr. 06.00 alebo 06.05. Zmena končí o 14.00, on odchádza o 14.00 alebo 13.55 hod.Ako mu mám započítať tento deň? Doplním, že pri príchode sa musí najskôr prezliecť, pri odchode umyť a prezliecť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    fipina
    Nikde v ZP som nenašla údaj o tom, kedy je zamestnanec povinný chodiť do práce a odchádzať z pracovnej zmeny. Kedysi, ak sa nemýlim, to bolo 15 minút pred začatím zmeny.
    Problém je v tom, že neviem, ako mám počítať zamestnancovi hodiny.
    Pr. : príde na rannú zmenu (začína o 06.00) napr. 06.00 alebo 06.05. Zmena končí o 14.00, on odchádza o 14.00 alebo 13.55 hod.Ako mu mám započítať tento deň? Doplním, že pri príchode sa musí najskôr prezliecť, pri odchode umyť a prezliecť.
    Hovoriť v Zákonníku práce o presnom časovom intervale by bol nezmysel.

    ZP_§85_odsek.1

    V §85 ods. 1) Zákonníka práce je jednoznačne definovaný pracovný čas:
    "(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou."

    Podrobnosti má ustanoviť zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo dohodnúť v pracovnej zmluve.

    Prechod cez "bránu" v okamihu začiatku alebo konca pracovného času určite nemôže byť považovaný za "kóšer". Ak je "brána" vzdialená 15 minút od pracoviska, tak ...

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Tieto veci by mali byť ošetrené v internej smernici alebo kolektívnej zmluve.
    Ospravedlňujem sa za opakovanie. Nevidím pre oči. Toto je už napísané v predchádzajúcom príspevku.
    Naposledy upravil azuz : 06.12.06 at 11:37

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    Ďakujem Vám, pomohlo mi to - je to celkom logické. Neviem, prečo som si myslela, že by to malo byť v ZP. Vďaka veľká.

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    Ešte by som Vás chcela poprosiť, nemá niekto nejaký vzor pracovného poriadku? Hľadala som, no neúspešne a vo firme zatiaľ nič také nemáme.

    Príchod a odchod z pracovnej zmeny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.