Zavrieť

Porady

preúčtovanie tovaru do materiálu

Dobrý večer prajem poraďáci..
Mám s.r.o.. Má vlastný obchod so súčiastkami a tovarom a zárovaň konatel vykonáva montážne služby,na ktoré si berie tovar z obchodu.
Zásoby účtujeme spôsobom B. Tzn. 504/321 nákup, predaj 211/604.
Keď si konateľ z obchodu zoberie tovar-ktorý je pre neho materiál-môžem cez interný doklad účtovať 501AE/504?
neviem celkom s určitosťou či to je správne...
a preúčtujem nákupné ceny však áno?ceny bez DPH a bez marže?

(videla som jedno účtovníctvo,kde z obchodu "nakupoval" konateľ nákupná cena+DPH+marža-na základe výdajky - to sa mi ale nezdá moc správne
Ja si myslím,že mu na základe výdajky preúčtujem cenu tovaru v nákupnej cene.. nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý večer prajem poraďáci..
    Mám s.r.o.. Má vlastný obchod so súčiastkami a tovarom a zárovaň konatel vykonáva montážne služby,na ktoré si berie tovar z obchodu.
    Zásoby účtujeme spôsobom B. Tzn. 504/321 nákup, predaj 211/604.
    Keď si konateľ z obchodu zoberie tovar-ktorý je pre neho materiál-môžem cez interný doklad účtovať 501AE/504?
    neviem celkom s určitosťou či to je správne...
    a preúčtujem nákupné ceny však áno?ceny bez DPH a bez marže?

    (videla som jedno účtovníctvo,kde z obchodu "nakupoval" konateľ nákupná cena+DPH+marža-na základe výdajky - to sa mi ale nezdá moc správne
    Ja si myslím,že mu na základe výdajky preúčtujem cenu tovaru v nákupnej cene.. nie?
    Účtuješ 501/504 na základe vydajky v nákupnych cenách bez dph.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 05.04.08 at 04:06

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Na upresnenie:

    tovar preúčtuje do "spotreby"
    napr. nákupná cena 10000 sk 501/504
    ale na faktúre ho má vyčíslený v predajných cenách (napr. 12000 sk)- ale to by nemal byť problém však?
    preúčtovanie tovaru do spotreby pôjde cez interný doklad
    a keď vystaví faktúru,kde vyčísluje cenu materiálu+cenu služby-celé zaúčtujem na 602
    Mám to takto prosím správne?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    erika_H Pozri príspevok
    Na upresnenie:

    tovar preúčtuje do "spotreby"
    napr. nákupná cena 10000 sk 501/504
    ale na faktúre ho má vyčíslený v predajných cenách (napr. 12000 sk)- ale to by nemal byť problém však?
    preúčtovanie tovaru do spotreby pôjde cez interný doklad
    a keď vystaví faktúru,kde vyčísluje cenu materiálu+cenu služby-celé zaúčtujem na 602
    Mám to takto prosím správne?
    Áno, máš to správne...

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    zdravím poraďákov,
    prebrala som účto firmy vyrábajúcej drevené šindle a zruby za tento rok a nakoľko nie sú mi jasné niektoré veci a postupy účtovania poprosím o radu aký je správny postup účtovania pri spôsobe B:
    Ak firma vyrobí drevené šindle a nakúpi klince potrebné k montáži šindľov na strechu( nákup bol doteraz na úč.501) :
    a). tieto šindle ďalej predá ako výrobok :účet 311/601 a klince doteraz boli 311/601 čo je podľa mňa blbosť nakoľko sa použili na predaj v nezmenenom stave a podľa mňa by mal byť nákup 504/321 a predaj 311/604

    b). alebo svoje výrobky používa na zákazku-zhotovenie stavby:
    fakturuje prácu, šindle aj klince : 311/602 a klince by som mala preúčtovať interným dokladom 501/504 ?

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    misolga Pozri príspevok
    zdravím poraďákov,
    prebrala som účto firmy vyrábajúcej drevené šindle a zruby za tento rok a nakoľko nie sú mi jasné niektoré veci a postupy účtovania poprosím o radu aký je správny postup účtovania pri spôsobe B:
    Ak firma vyrobí drevené šindle a nakúpi klince potrebné k montáži šindľov na strechu( nákup bol doteraz na úč.501) :
    a). tieto šindle ďalej predá ako výrobok :účet 311/601 a klince doteraz boli 311/601 čo je podľa mňa blbosť nakoľko sa použili na predaj v nezmenenom stave a podľa mňa by mal byť nákup 504/321 a predaj 311/604

    b). alebo svoje výrobky používa na zákazku-zhotovenie stavby:
    fakturuje prácu, šindle aj klince : 311/602 a klince by som mala preúčtovať interným dokladom 501/504 ?
    -Nikto nič? Rozhodla som sa pre nasledovný spôsob účtovania(dúfam že správny):Všetok nakupovaný materiál aj klince na účet 501 :
    a).v prípade že budú vyrobené šindle predávané ako výrobok: 311/601 + klince prevod výdajkou 542/501 a 311/642
    b).zhotovenie stavby(šindle+klince+práca): 311/602

    a ďalšia vec:
    - pri výrobe vzniká odpad -piliny, ktoré sa takisto predávajú.V tomto prípade by bol účet 311/648 ? ( je potrebné sledovať množstvo vyprodukovaného odpadu?)
    - pri výrobe nie všetko nakúpené ( účet 501)drevo je vhodné na výrobu šindlov a použije sa ako palivové drevo na prevádzke.V tomto prípade stačí výdajkou odpísať zo skladu takéto drevo? škody to nie sú nakoľko drevo aj keď nebolo vhodné na výrobu tak sa použilo na vykurovanie.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý večer, keď s.r.o., použije nakúpený tovar na výstavbu svojej budovy, zaúčtuje sa 501/504. A čo s dph z nakúpeného tovaru?
    Ďakujem

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    optimistka Pozri príspevok
    042/504
    dph zostane odpočítaná
    Samozrejme 042 /myslela som 501 ked na opravu nie výstavbu budovy/.
    Takže sa nemusí vystavovat faktúra?
    Naposledy upravil Iwett : 16.05.09 at 07:45

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    fakturu nemáš pre koho vystaviť, ak si ju staviate vo vlastnej réžii
    ak vám ju stavia externý dodávateľ a vy mu ten materiál dodávate na vašu stavbu, tak vyfakturovať, alebo sa dá aj dohodnut, že poskytnú len prácu a vy materiál, vtedy nefakturovať

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    optimistka Pozri príspevok
    fakturu nemáš pre koho vystaviť, ak si ju staviate vo vlastnej réžii
    ak vám ju stavia externý dodávateľ a vy mu ten materiál dodávate na vašu stavbu, tak vyfakturovať, alebo sa dá aj dohodnut, že poskytnú len prácu a vy materiál, vtedy nefakturovať
    Ďakujem, to som chcela vediet, že ked nám vykonáva stavebné práce externý dodávatel a my dodávame stavebný material či možem len zaúčtovat 042/504, na základe ID, nemusím vystavovat fa za predaný tovar dodávatelovi a on nám bude fakturovat len sluižby. A s dph už nerobím nič.
    Naposledy upravil Iwett : 16.05.09 at 12:04

    Calinka je offline (nepripojený) Calinka

    Calinka
    Mám takýto problém. Prebrala som účtovníctvo po externej účtovníčke. Ona všetok materiál účtovala ako tovar, lenže majiteľ teraz vyžaduje účtovanie pohybu materiálu vo výrobe. Spravili sme inventúru, aby sme vedeli aký materiál a výrobky z neho vyrobené máme. Problém je, že neviem, ako zaúčtovať nejaký prevod z účtu 132 na účty 112 a 123. Môžem takýto zápis vôbec v polovici účtovného roku zaúčtovať???
    Prosím poraďte

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Ako zaúčtovať faktúru za stavebný materiál? Bola uskutočnená rekonštrukcia, všetko išlo do nákladov-opravy. Stavebný materiál mám zaúčtovať na 501 alebo 511?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.