Zavrieť

Porady

Fakturovanie medzi zivnostou a sro

Dobry den,

cital som mnozstvo clankov o problemoch, ktore mozu nastat v pripade fakturovania medzi zivnostou a vlastnou sro. Vsade sa vsak spomina iba pripad jednoosobovej sro. Ja sa chcem spytat na pripad 3-osobovej sro. Troska ozrejmim situaciu:

V septembri 2015 sme sa 3 kamarati rozhodli, ze si kazdy zalozime svoju zivnost a budeme spolu riesit biznis. Poskytujeme konzultacne a vzdelavacie sluzby. Po par mesiacoch sme zistili, ze ako 3 samostatne osoby sme pre firmy neprehladni a nijaka velka firma neda velku zakazku drobnemu zivnostnikovi. Tak sme si od januara 2016 zalozili vlastnu sro, kde posobime vsetci 3 ako spolocnici a konatelia. Nie sme v sro nijak zamestnani ani nemame ako konatelia narok na odmenu. Nasi zakaznici samozrejme za nase sluzby platia nasej sro-cke.

Chcem sa spytat, ak si tieto peniaze z sro prefakturujeme na svoju zivnost, mozem mat z toho v buducnosti nejaky problem? Samozrejme fakturovane ceny zodpovedaju trhovym cenam. Ak od zakaznika za 10 odrobenych dni vyfakturuje nasa sro 3000€ a tych istych 3000€ si ja za 10 odrobenych dni vyfakturujem nasledne nasej sro ako zivnostnik, je na tom nieco nelegalne? Zo zivnosti nasledne samozrejme budem odvadzat prislusne odvody a prislusne dane.

Dakujem Vam za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    a aký je predmet činnosti sro - poskytovanie služieb či len sprostredkovanie služieb?
    lebo ak sro poskytuje služby (keby ju neposkytovala - kto by si ich objednal) mala by mať stanovených na túto činnosť zodpovedné a odborne spôsobilé osoby ... a ak sú tými osobami konatelia, už vykonávajú pre firmu závislú činnosť
    ak sro vyfakturuje odberateľom 3000€ a konatelia vyfakturujú svojej sro 3000€ z čoho chcete pokryť fungovanie sro ?
    lebo ak to bude 1:1, tak ju vlastne úmyselne privádzate do straty ...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luckeysoon Dakujem za odpoved. V predmete cinnosti sro je samozrejme medzi inymi aj cinnost ekon, org a podn poradcov a tiez sprostredkovatelske sluzby.

    Samozrejme nebudeme fakturovat 1:1. Som sa nepresne vyjadril. Treba platit aj nejake ucty z sro a podobne takze ak sro vyfakturuje zakaznikovi 3000€ tak ja si za ten isty objem prace vyfakturujem dajme tomu 2500€ alebo 2800€.

    Samotnu pracu nevykonam ja ako konatel ale ako subdodavatel cez zivnost. Neviem ako sa to v tomto pripade chape a ake mozu nastat problemy. Preto sa tu chcem poradit a spytat ci mi v tomto pripade hrozi nejake nebezpecenstvo.

    Ved kolko stavebnych firiem (hlavne tych obrovskych) funguje tak, ze nemaju realnu vykonnu silu ale funguju len na principe ze ziskaju velku zakazku a zhanaju subdodavatelov na danu zakazku.
    jslancik tvoj posledný bod o "veľkých stavebných firmách" je trošku odveci, nemyslíš? nie je problém so subdodávateľmi, ale s tým, že sú to vlastne majitelia, konatelia aj subdodávatelia zároveň...
    luckeysoon Takze v mojom pripade mi hrozi nebezpecenstvo? Napriek tomu ze z tych penazi realne odvediem prislusne odvody a prislisnu dan?
    luckeysoon Este nejake rady, napady, pripomienky? Dakujem, velmi mi to pomoze
    Mila123 nezabudnite na transférové oceňovanie
    luckeysoon V rychlosti som si nastudoval nieco o transferovm ocenovani. Priznam sa, ze tento pojem pocujem prvy krat. Kazdopadne ak si budem viest prislusnu dokumentaciu ohladom transferoveho ocenovania, bude vsetko ok?
      zbaliť

    Fakturovanie medzi zivnostou a sro

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.