Zavrieť

Porady

Kúpna zmluva a pomer kúpnej ceny - problém

Ahojte, prosím vás o radu. S priateľom sme kupovali nehnuteľnosť. V kúpnej zmluve je uvedené, že doplatok za dom bude v hotovosti 300tisíc SKK pričom každý z nás zaplatí po 150 000 tisíc SKK. Ja som dala 100 000 SKK a priateľ 200 000 SKK. Mometnálne máme problém o koľko SKK dal vlastne priateľ viac. Podľa môjho názoru je záväzná zmluva a teda podľa nej sme mali dať po 150 000 SKK. Takže priateľ dal viac o 50 000 SKK. On tvrdí, že dal viac o 100 000 SKK - to by ale podľa mňa bola pravda, keby v zmluve nebol určený podiel úhrad hotovostnej úhrady. Koľko by som mala priateľovi vrátiť?
Viete poradiť? Ďakujem
Naposledy upravil 4326 : 20.06.13 at 19:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    priatel mal zaplatit 150K zaplatil 200K, teda zaplatil o 50K viac ako bol povinny ... si mu dlzna 50K - to plati v suvislosti so zmluvnou cenou


    v reale ale ty si dala 100K, priatel 200K, teda oproti tebe zaplatil za byt o 100K viac

    stale vsak podla zmluvy si mu dlzna 50K ... ak mu ich vyplatis, budu vase platby v sulade so zmluvou
    Naposledy upravil avalik : 20.06.13 at 18:40
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    4326 No to si myslím aj ja, ale on mi tvrdí, že dal viac o 100 tisíc. Podľa mňa je ale práve smerodajný pomer uvedený v zmluve. A to jemu nejak nejde do hlavy..........
    avalik doplnila som odpoved
    buchač Sorry , ale mne nejde do hlavy práve ten smerodajný pomer v zmluve ...
    Byť na priateľovom mieste , teda vedieť vopred o takomto postupe ( čiže 2 : 1 ) , tak takú zmluvu nepodpíšem .
    Zmluva v takomto prípade mala znieť na konkrétne čísla a nie nejaké pomery ...predišlo by sa " takýmto problémom " ...
    avalik buchy ake 2:1? ...doplatok je 300, kazdy ma zaplatit po 150 ...150 +150=300 alebo 300/2=150 ... kazdy mal zaplatit 50% z doplatku cize 50/50 ... 50:50 ... 1:1
    avalik predavate nehnutelnost a potrebujete sa vysporiadat medzi sebou? ak je toto doplatok, kolko bola zaplatena prva suma a ako bola zaplatena? tiez v nejakom pomere?
    4326 Toto si myslím aj ja......
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Priateľ dal jednoznačne o 100.000 Sk viac ...zmluva - nezmluva ...
    Podiel a či pomer je v tomto prípade 2 : 1 v jeho prospech ...

    Zmluva je jedna strana , no realita zasa druhá .
    Ak je zmluva nejasne písaná , stráca tú objektivitu alebo aj platnosť ...

    Čo je medzi vami dvoma , tak to je už vec tretia ...
    4326 Zmluva hovorí jasné o pomere v 1/2...... je písaná právnikom. Podľa mňa keby v zmluve nebol uvedený pomer, vtedy by bola vaša odpoveď správna. Ako by sa na túto otázku pozeral súd v prípade súdneho sporu? Čo je pre neho záväzné?
    buchač Ejha ....zmluva hovorí o pomere 1 : 2 ...???????
    Veď potom je to predsa tak , ako vravím ...

    VViktor je offline (nepripojený) VViktor

    VViktor
    Tak potom si tú zmluvu nedodržala ty. 200 tisíc mínus sto tisíc nie je predsa 50 tisíc. To je matematika 2 ročníka ZŠ.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    4326 To ja viem, že som dala menej. Otázka je o koľko. Lebo toto som konzultovala aj s právnikom a podľa neho je záväzná zmluva. Koľko mal dať a koľko dal.
    buchač To isté som chcel povedať...
    Zmluva o ničom a jej nedodržanie ešte k tomu ...
    4326 Zmluva hovorí o pomere v jednej polovici..... teda každý po 150 tisíc.
    Ice dive Otázka je, čo vlastne riešite??? ak je to rozchod, a teraz chceš priateľa o 50 000 Sk obrať tak si myslím... že je to nemorálne a nefér.. lebo priateľ ťa mal rád a i napriek tomu, že si dala menej peňazí tak sa podelil fifty fifty... priateľ dal o 100 000 Sk viac v celku ako ty t.j. zaplatil 2/3 a ty len 1/3 nehnuteľnosti čo je rozdiel... cca 17 %, ktoré predstavujú daných 50 000 ktoré si mala dať a nedala si... takže fér by bolo ak by ste nehnuteľnosť predali a rozdelili sa v pomere 1:2 jedno či už so ziskom alebo stratou....
    4326 Obrať ho nechcem o nič..... Tento problém je oveľa zložitejší. Ide o rozchod, hypotéku platím v 1/2 v dome nebývam..... priateľ neplatí plyn, neplatí elektriku - vyrába dlhy.....vysťahovať sa nechce..... je to dosť komplikované......
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a o čo vlastne ide?
    Podľa zmluvy predsa zapíšu vlastníctvo, takže ak si v katastri vlastníčkou 1/2
    a priateľ tiež, je to podľa mňa jasné.
    Máš problém mu doplatiť ten rozdiel 50 T?
    alebo teraz riešite dávnominulý spor?
    Porovnávate jablká s hruškami.
    ak viac, tak vždy v porovnaní s čím?
    Dal viac o 100 T v porovnaní s Tebou
    Dal viac o 50 T v porovnaní so zmluvou.
    Obe vety platia - len treba aj ten dovetok s čím sa to porovnáva,
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    4326 No ide o to koľko mu mám vrátiť..... lebo v tom je ten problém. Vlastníčka som v 1/2, to je OK. Ide len o hodnotu, ktorú som mu dĺžna. Teda čo je dôležité v prípade súdneho sporu. Podľa mňa je dôležitý práve ten pomer uvedený v zmluve, lebo ak by som mu vrátila 100 000 tak zase by bol môj podiel vyšší. Takže si myslím to, čo bolo napísané, že mu dlhujem 50 tisíc.........
    buchač NEBOJ SA ....prípadne aj SÚD ROZHODNE !!!
    4326 Obávam sa, že súdu sa nevyhnem.....
      zbaliť
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    4326 áno myslím ju vážne......neviem sa totiž s priateľom zhodnúť na sume, ktorú mu mám vrátiť, keďže mi tvrdí ,že 100 tisíc......Ono sa to zdá možno banálne, ale ak niekomu vysvetľujete, že mu dlhujete 50 tisíc a on stále hovorí o vyššej sume, tak nie je jedno či zaplatíte raz toľko......
    stormcatcher ...ak má byť pomer 1:1 tak mu vráť toľko, aby sa sumy na obidvoch stranách vyrovnali. Čo myslíš koľko to bude? Už Kejka ti to napísala.
    KEJKA priateľ je dement?, alebo si ty robíš z nás srandu?.
    však sa ho spýtaj, ked mu vrátiš 100T, koľko potom budeš mať zaplatené ty a koľko on.............hádam pochopí.
    avalik tu pises o doplatku ... aka bola celkova kupna cena?
    4326 Mne je jasné koľko mu mám vrátiť, ibaže jemu to jasné nie je..... ja mu dlhujem 50 tisíc SKk..... Zvyšok je na hypotéku, toto bol hotovostný doplatok. Vlastníkmi sme každý v 1/2.
    stormcatcher ...daj mu 50T, a myslieť si môže aj to , že mu dlžíš pól melóna.
    KEJKA a s tou hypotékou ste vysporiadaní? teda či ju tiež platíte na polovicu?
    4326 S hypo je to ešte zložitejšie. Doteraz ju platil priateľ a ja som platila elektriku, plyn a ostatné náklady na domácnosť. Investície do domu - rekonštrucie boli prevažne financované mnou. Teraz platíme hypo v 1/2 pričom ja platím a priateľ je v omeškaní. Je to dosť komplikované....a keďže s nm nie je možná žiadna normálna dohoda, bude potrebné pravdepodobne vysporiadanie súdnou cestou.
      zbaliť

    Kúpna zmluva a pomer kúpnej ceny - problém

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.